Abant’ın sahipsiz olmadığını ispatlamalıyız

Abant’ın sahipsiz olmadığını ispatlamalıyız

MHP Bolu milletvekili adaylarından Dr.Murat Yapıcı Abant’ta yaşanan tahribatın sorumlularının bir an önce hesap vermesi gerektiğini söyleyerek; “Bolu İl Özel İdaresi yönetimi ve diğer sorumlular hakkında yapılan...

MHP Bolu milletvekili adaylarından Dr.Murat Yapıcı Abant’ta yaşanan tahribatın sorumlularının bir an önce hesap vermesi gerektiğini söyleyerek; “Bolu İl Özel İdaresi yönetimi ve diğer sorumlular hakkında yapılan vahşice ve plansızca uygulamaların hesabı sorulmalı, gerek idari gerekse yasal soruşturmalar yapılmalı, sorumlularda cezalandırılmalıdır.”dedi.

 

AKP Bolu il başkanı Ömer Sayın’ın 1999-2002 arası dönemi yolsuzluklar dönemi olarak nitelendirmesinin büyük bir talihsizlik örneği olduğunu da söyleyen Yapıcı;” MHP’yi yolsuzlukla itham edenler öncelikli olarak 8 yıllık iktidarlarında yaşananlara bir bakmalı ondan sonra değerlendirmelerde bulunmalıdır.”dedi.

MHP Bolu milletvekili adayı Dr.Murat Yapıcı Abant' ta yaşanan gelişmelerin sekiz yıllık AKP iktidarının Bolu’yu nereden nereye getirdiğinin en güzel ve en acı örneği olduğunu söyledi. Abant'taki tabiat varlıklarının daha önce Çevre ve Orman Bakanlığı,  Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından kontrol edildiğini vurgulayan Yapıcı; “Doğal hayat ve o bölgedeki başka bölgelerde olmayan endemik bitki ve hayvan türlerinin geleceğe taşınması sağlanıyordu. Sonra bazı yetkililer tarafından bakanlık bütçesinden yatırım yapılamadığı gerekçesi ile ve dönemin Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar'ın, "Abant inşallah Davos olur" sözleriyle savunduğu projeyle, gelirleri Bolu Özel İdaresi'ne yani Bolu’ya kalacak denilerek Bolu İl Özel İdaresine Temmuz 2009 tarihinde yönetim ve işletme devir sözleşmesi yapıldı. Daha sonrada dünyada eşi, örneği görülmemiş olaylar meydana geldi. İlgili kuruluşlar, ilgili yasal mevzuat, ilimiz üniversitesi, sivil toplum kuruluşları, uluslararası sözleşmeler hiçe sayılarak, göz ardı edilerek gelecek kuşaklarımıza koruyup geliştirerek, devretmek zorunda olduğumuz bu değerimiz hızla yok edildi.”dedi.

 

Abant’ı hukuk tanımazlık tahrip etti

 

Abant Tabiat Parkı’nın sahip olduğu değer ve statüsü gereği; yasa ve sözleşmeler ile koruma ve güvence altında olmasına rağmen, hukuk tanımaz bir inatla tahrip edildiğini, geri dönüşü imkânsız bir yıkımla karşı karşıya kaldığına da işaret eden Yapıcı;”Yapılan bu işlerin Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan da hiçbir izin alınmadan ve Milli Parklar Yasasına aykırı olması itibariyle Şehir Plancıları Odası Sakarya 1. İdare Mahkemesinde dava açmıştır. Davayı değerlendiren Sakarya 1. İdare Mahkemesi, bölgemizde çalışan sağduyulu uzmanların hazırladığı rapor dikkate alınarak, işlemin yürütmesini Mart ayı içerisinde durdurdu. Geçen hafta içerisinde de Çevre ve Orman Bakanlığı 2 yıl önce devrettiği Abant'ı imzalanan prokol gereği Bolu İl Özel İdaresi'nden geri aldı ve işletme hakkını İl Çevre ve Orman Müdürlüğüne teslim etti.  Ve iktidar bir çevre katliamı yaptıktan sonra tekrar başa döndü. Bizce bu devir yeterli değildir. Bolu İl Özel İdaresi yönetimi ve diğer sorumlular hakkında yapılan vahşice ve plansızca uygulamaların hesabı sorulmalı, gerek idari gerekse yasal soruşturmalar yapılmalı, sorumlularda cezalandırılmalıdır.”diye konuştu.

 

Abant sahipsiz değildir

 

Bolu Valisi İbrahim Özçimen önderliğinde, Sivil Toplum örgütlerini içeren geniş katılımlı bir kent konseyinin görüşleri alınarak oluşturulacak projenin uygulanmasının en sağlıklı sonucu vereceğine inandıklarının da altını çizen Yapıcı sözlerini şu şekilde tamamladı; “Tüm Bolu kamuoyunu Abant'a tüm doğal varlıklarımıza, Bolumuza sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bizimde bu süreçte devletimize, milletimize, bayrağımıza sahip çıktığımız gibi, Abant'a da sahip çıkacağımıza ve bu sürece her şekilde katkıda bulunacağımıza söz veriyoruz. Abant'ta da yıkıcı olmayacağım, yapıcı olacağım çünkü başka Abant yok.”

 

Sayın’a teessüflerimi bildiriyorum

 

AKP Bolu il başkanı Ömer Sayın’ın Pazar günü yaptığı konuşmasında 1999-2002 arası döneminin yolsuzluklar dönemi olarak nitelendirmesinin büyük bir talihsizlik örneği olduğunu da söyleyen Yapıcı; “Bizim koalisyon ortağı olduğumuz dönemde hiçbir bakanımız yolsuzluk yüzünden herhangi bir ceza almamıştır. Yüce divanda yargılanan eski Bayındırlık ve İskân bakanımız Koray Aydın oy birliği ile beraat ederek siyasi hayata tekrar geri dönmüştür. Partimiz onu bu dönem Trabzon’dan aday göstererek onun şahsına verdiği önemi göstermiştir. MHP’yi yolsuzlukla itham edenler öncelikli olarak 8 yıllık iktidarlarında yaşananlara bir bakmalı ondan sonra değerlendirmelerde bulunmalıdır.”dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.