Abant’ta geri adım atamayız

Abant’ta geri adım atamayız

Bolu Valisi İbrahim Özçimen Sakarya 1. İdare Mahkemesi'nin Abant’taki çalışmalarla ilgili olarak verdiği yürütmeyi durdurma kararının iptali istemiyle dava açtıklarını söyleyerek  “Kararı...

Bolu Valisi İbrahim Özçimen Sakarya 1. İdare Mahkemesi'nin Abant’taki çalışmalarla ilgili olarak verdiği yürütmeyi durdurma kararının iptali istemiyle dava açtıklarını söyleyerek  “Kararı bekliyoruz” dedi.

Kamuoyunda 'yavru Abant projesi' olarak bilinen ve tartışmalara neden olan Abant Gölü'nün düzenlenmesine ilişkin projenin ihale sözleşmesinin yürütmesi Sakarya 1. İdare Mahkemesi'nin aldığı kararla birlikte durdurulmuştu. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Bolu Valisi İbrahim Özçimen, mahkemenin verdiği karara itirazda bulunduklarını belirterek, “Abant’ta çalışmaları İl Özel İdaresi yürütüyordu. Oraya masraf yapıldı. Yürütmeyi durdurma kararı bir tedbirdir. Kararın iptali istemiyle dava açtık. Kararı bekliyoruz. Ben vali olarak iki kurumun da başındayım. Mahkeme ne karar verirse versin, Abant’ta ki çalışmalar devam edecek. İl Özel İdaresi bırakacak olsa bile, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü doğaya zarar vermeden çalışmalarını sürdürecek.” Şeklinde konuştu.

Bahis Siteleri text-indent: -35.4pt;">Haberin içinden

Bolu İl Özel İdare Müdürlüğü, Abant Tabiat Parkı’nın işletme hakkını Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan almasının ardından, 2009 Kasım’ında inşaat çalışmalarına başlamıştı. Gölün çevresindeki yol genişletilerek, toprak dolgu ile seviyesi yükseltilirken, gölün dereyle bağlantısının önüne menfez yapılması nedeniyle Şubat 2010’da göldeki su seviyesi yükselmişti. Gölün çevresindeki yollar, yeşil alanlar sular altında kalırken, iskeleler de sulara gömülmüştü. Menfezin önüne yapılan toprak dolgunun kaldırılması ile Abant’ta su seviyesi normale dönmüştü. Şehir Plancıları Odası, Çevre ve Orman Bakanlığı ile Bolu İl Özel İdaresi arasında imzalanan işletme sözleşmesi için yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı. Mahkeme, bilirkişi raporu doğrultusunda imzalanan sözleşmenin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına karar vermişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.