Acele işe meclis karışır##hb_manset.gif

Acele işe meclis karışır##hb_manset.gif

Zonguldak iline bağlı Devrek ilçesinin Akçabey köyüne yapılacak olan su tahsisi Bolu İl genel meclisinde tartışmaların yaşanmasına neden oldu. Genel sekreter yardımcısı Oktay Güneş’in herhangi bir sıkıntının...

Zonguldak iline bağlı Devrek ilçesinin Akçabey köyüne yapılacak olan su tahsisi Bolu İl genel meclisinde tartışmaların yaşanmasına neden oldu. Genel sekreter yardımcısı Oktay Güneş’in herhangi bir sıkıntının olmadığını söylemesine ve tahsis kararı ile ilgili İl Genel sekreteri Tahsin Akduman’ın “Çok acele” imzalı yazısına rağmen meclis konuyu görüşülmek üzere oy birliğiyle Çevre ve Sağlık Komisyonuna gönderdi.

 

Bolu İl genel meclisinin Şubat ayı oturumları devam ediyor. Dünkü oturumda Zonguldak’ın Devrek ilçesine bağlı Akçabey köyüne içme ve kullanma suyu olarak isalesi öngörülen ve Bolu’nun köprübaşı sınırlarında bulunan Bedderesi membaları için hazırlanan memba tahsis talebi görüşüldü. Bolu İl özel idaresi Plan ve Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünden Bolu il genel meclis başkanlığına “Çok acele” ibaresiyle gönderilen yazıda Akçabey köyünün 2007 yılı nüfusunun 361 kişi olduğu, su getirilmesi için köylere asılan ilana süresi içinde itiraz olmadığı ve köyler arasında Mengen Kaymakamlığı'nca tasdik olunan Protokol bulunduğuna dikkat çekildi. Yazının karar bölümünde “ Yapılan inceleme sonucunda İl özel İdaresince konu tetkik edilerek, içmesuyu tahsis teklifi hazırlanmıştır. Q=1,0 It/sn’lik Bedderesi 1,2,3,4,5 membalarından Q=0,7 lt/sn'lik kısmının Zonguldak ili Devrek İlçesi Akçabey köyüne içme ve kullanma suyu ihtiyacı olarak tahsisine, ihtilafsız Tahsis ve Tevzi Komisyonunca oy birliği ile karar verilmiştir” denildi.

Konu ile ilgili olarak konuşan İl genel meclis başkanı Mücahit Kutlu Bolu ili sınırları içinde yer alan bir suyun Zonguldak iline tahsisinin söz konusu olduğunu belirterek konunun ehemmiyet arz ettiğini söyledi. Toplantıya katılan Genel sekreter yardımcısı Oktay Güneş ise konu ile ilgili herhangi bir sıkıntının olmadığını söyleyerek; “Yapılan görüşmeler ve hazırlanan raporlarda herhangi bir sorunun olmadığı ortaya çıkmıştır. Tahsis için herhangi bir engel bulunmamaktadır” dedi. Konu hakkında konuşan meclis üyesi Hasan Uzunoğlu ise” Bence herhangi bir tahsis yapmadan önce konuyu incelememiz gerekir bu yüzden Çevre ve Sağlık komisyonunda konunun incelenmesinin doğru olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. İl genel meclis üyesi Mustafa Nuri Gürsoy ise “Tahsis bağlamında herhangi bir sorun olmayabilir ama konu su olduğu için konunun komisyon tarafından incelemesinde yarar görüyorum” dedi. Son olarak konuşan İl genel meclis başkanı Mücahit Kutlu ise “İki farklı köye ya da iki farklı mahalleye bile su tahsisi yapıldığında sıkıntılar ortaya çıkabiliyor o yüzden konunun Çevre ve Sağlık Komisyonunda incelenmesini gerekli görüyorum” dedi. Konu görüşülmek üzere oy birliğiyle Çevre ve Sağlık Komisyonuna havale edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.