Acı biberden reçel yaptılar

Acı biberden reçel yaptılar

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Seyhun Yurdugül, zeytinyağ, sirke ve karanfil eklenen reçellerin hem ömürlerinin daha...

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Seyhun Yurdugül, zeytinyağ, sirke ve karanfil eklenen reçellerin hem ömürlerinin daha uzun olduğunu hem de koku ve tatlarının aynı kaldığını söyledi.
     AİBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Seyhun Yurdugül, tarlalarda bulunan ürünlerin ekonomiye kazandırılması amacıyla üniversite olarak çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirterek, ''Uzun ömürlü reçellerin yapımının sağlanmasını hedefliyoruz. Uzun ömürlü reçellerin yapımıyla tüketicinin bir şekilde daha sağlıklı ve güvenilir gıdalara kavuşabilmesi, küflenmeyen, uzun süre saklanabilinen ve dayanıklı reçeller üretilmesini amaçlıyoruz'' dedi. Üniversitede yürüttükleri çalışmalarda acı biberden reçel yaptıklarını anlatan Yurdugül,  ''Acı biberin içinde bulunabilecek maddelerin ürünün dayanıklılığını arttırdığı düşünülebilir ancak, biberin acı olma özelliğinin yanı sıra biz dayanıklılığı daha da arttırmak üzere reçele zeytinyağı, sirke ve karanfil gibi doğal maddeler de ekledik. Yaptığımız reçel 3 yıl geçmesine rağmen hala bozulmadı. Aroması, kokusu ve tadıyla ilk günkü tazeliğini koruyor.'' Diye konuştu. Diğer reçel çeşitlerinin yapımında da aynı uygulamanın kullanılabileceğine dikkati çeken Yurdugül, yapılan reçellerin içine bol şeker ilave edildiğinde de küflenme gibi olayların görülmeyeceğini vurguladı. Yurdugül, ''Bazı küfler belli bir noktadan sonra ortamdaki şekerin tüketicisi de olabiliyor. Ortamda şeker azaldığı zaman maya ve bakteriler oluşur. Bu durumun aşılabilmesi için ise reçele doğal maddelerin ilave edilmesi, doğal olmayan maddelerin ilave edilmesinden çok daha uygun olacaktır'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.