AİBÜ öğrencileri tonlarca çöp topladı

AİBÜ öğrencileri tonlarca çöp topladı

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Dumansız Kampüs Komitesi örnek bir etkinliğe imza attı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde öğrenim gören 200 öğrenci Aladağlar’da mıntıka temizliği yaptı. Yaklaşık...

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Dumansız Kampüs Komitesi örnek bir etkinliğe imza attı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde öğrenim gören 200 öğrenci Aladağlar’da mıntıka temizliği yaptı. Yaklaşık 15 kilometrelik alanda mıntıka temizliği yapan öğrenciler ormanlık alandan tonlarca çöp topladı.

Bolu Valiliği, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Bolu Belediyesi ve Bolu Orman Bölge Müdürlüğü ve Beypiliç’in destek verdiği etkinliğe, Bolu Vali Yardımcısı İsmail Atasoy, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar, Genel Sekreter Yardımcısı İsmail Temel, akademisyenler ve yaklaşık 200 gönüllü öğrenci katıldı. Otobüslerle Aladağ bölgesine giden öğrenciler belirlenen alanlarda mıntıka temizliği yaptı. Öğrencilerle birlikte Bolu Vali Yardımcısı İsmail Atasoy ve AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun da ormanda çöp topladı.

Bolu Dağları artık daha temiz

Yaklaşık 3 saat boyunca ormana atılan çöpleri toplayan öğrenciler, mıntıka temizliğinin sonunda tonlarca çöpü Bolu Belediyesi’ne ait çöp kamyonuna yükledi. Mıntıka temizliği sırasında bebek bezinden içki şişelerine, kamyon lastiğinden plastik ambalaja, ampulden yağ tenekelerine tonlarca atığı çıkartan AİBÜ’lü öğrenciler, çevre temizliği konusunda herkesin çok daha duyarlı olması gerektiğini belirttiler.

“Amacımız çevre sorunlarına karşı toplumsal bilinci uyandırmak”

Etkinlik hakkında bilgi veren Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, beklediklerinden çok daha fazla öğrencinin mıntıka temizliğine katıldığını belirterek, “Bugün burada öğrencilerimiz çok önemli bir etkinlik gerçekleştirdi. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Dumansız Kampüs kampanyasını yürüten öğrencilerimizden böyle bir teklif gelince büyük bir mutlulukla kabul ettik. Etkinliğe yaklaşık 200 gönüllü öğrencimiz katıldı. 3 farklı ekip yaklaşık 15 kilometrelik bir alanda tonlarca çöp topladı. Sayın Vali Yardımcımız İsmail Atasoy ile birlikte biz de öğrencilerimizle birlikte mıntıka temizliğine katıldık. Buradaki asıl amacımız çevre sorunlarına karşı toplumsal bilinci uyandırmaktı. Fakat ormanın iç kesimlerine doğru girdiğimizde gördüğümüz manzara karşısında gerçekten çok şaşırdık. Bebek bezinden otomobil, traktör hatta kamyon lastiğine kadar doğayı binlerce yıl kirletecek olan tonlarca atıkla karışlaştık. Öğrencilerimiz hiç durmadan 3 saat boyunca bu çöpleri ormandan temizledi. Bolu doğasıyla gerçekten cennetten bir köşe. Fakat bu güzel doğaya daha fazla sahip çıkmamız gerekiyor. Bu doğayı korumak her vatandaşımızın başlıca görevi olmalı. Güzelim ormanlarımızdaki kirliliği görünce bu etkinliği tekrarlamak ve geleneksel bir hale getirmeyi düşündük. Umarım bu tür etkinliklerle çevre bilincimiz daha da gelişir. Bu doğa, bu ülke hepimizin. Bu değerlerimizin kıymetini daha iyi anlamamız ve korunması için daha duyarlı olmamız gerekiyor” dedi. AİBÜ’lü öğrenciler mıntıka temizliğinin ardından, Bolu Orman Bölge Müdürlüğü Aladağ Orman İşletmesi Tesisleri’nde piknik yaptı. Etkinliğin sonunda mıntıka temizliğine katılan öğrencilere teşekkür eden AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, ileriki günlerde bu etkinliğin tekrarlanacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.