AİBÜ’de Nevruz başkadır

AİBÜ’de Nevruz başkadır

Nevruz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde büyük bir coşku ile kutlandı. Salon programı ile başlayan kutlamalar, kampus meydanında devam etti. Kampus alanında yapılan kutlamalarda demir dövüldü, ateş yakıldı,...

Nevruz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde büyük bir coşku ile kutlandı. Salon programı ile başlayan kutlamalar, kampus meydanında devam etti. Kampus alanında yapılan kutlamalarda demir dövüldü, ateş yakıldı, yumurtalar tokuşturuldu. Protokol üyeleri ve öğrenciler ateşin üzerinden atladı. Mudurnu’da ise öğrenciler nevruz ateşi yakarak üzerinden atlayarak mangal keyfi yaptılar.

 

21 Mart Nevruz coşkusu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde düzenlenen farklı etkinliklerle kutlandı. Kutlama programına Bolu Vali Yardımcısı Ömer Eru, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yamantürk, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, AİBÜ Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Ayyıldız’ın verdiği Nevruz konulu konferansla devam etti. Konferansın ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün işbirliği ile düzenlenen ‘Nevruz’ konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren ilköğretim öğrencilerine Vali Yardımcısı Ömer Eru tarafından ödülleri verildi. Nevruz kutlamaları çerçevesinde sahneye çıkan Kafkas Dansları Ekibi, salondaki izleyicilerin büyük beğenisini kazandı. Birbirinden hareketli oyunları büyük bir ustalıkla sergileyen Kafkas ekibi, salonu dolduran öğrencilerden büyük alkış aldı.Salon programının ardından kampüs meydanındaki kutlamalara geçildi. İlk önce örs üzerinde demir döven protokol üyeleri daha sonra, yumurta tokuşturdu. Nevruz ateşini Bolu Vali Yardımcısı Ömer Eru, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yamantürk, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun birlikte yaktı. Yakılan ateşin üzerinden önce protokol üyeleri ve öğretim üyeleri atladı. Hocalarından sonra Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri de Nevruz ateşinin üzerinden atladı. Alanda büyük bir Türk bayrağı da açan öğrenciler demir döverek, yumurta tokuşturarak ve ateş üzerinden atlayarak Nevruz coşkusunu doyasıya yaşadı.

 

Baharın gelişini şarkılarla kutladılar

 

Mudurnu’da bulunan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Süreyya Astarcı Meslek Yüksek Okulunda okuyan öğrenciler ise yatılı kaldıkları yurt-kur binası yanında nevruz ateşi yakarak üzerinden atladılar. Yurt-kur müdürü Ramazan Tandoğan öğrencilerin aktivitelerine destek verdi. Öğrenciler gitar eşliğinde şarkı söyleyerek ilkbaharın geldiğini simgeleyen nevruz gününü böylece kutlamış oldular. Mangal ziyafeti yapan öğrenciler  nevruz ateşi ile coşkulu anlar yaşadılar. Hep birlikte gitar eşliğinde şarkılar söylediler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.