Albayrak’tan cazip teklif!##hb_manset.gif

Albayrak’tan cazip teklif!##hb_manset.gif

Bolu il genel meclisinin dün düzenlenen oturumuna katılan Akçakoca belediye başkanı Fikret Albayrak Mülkiyeti Bolu il özel idaresine ait olan Çınar Otelin arazisinin yerine Akçakoca’daki Değirmenağzı plajına...

Bolu il genel meclisinin dün düzenlenen oturumuna katılan Akçakoca belediye başkanı Fikret Albayrak Mülkiyeti Bolu il özel idaresine ait olan Çınar Otelin arazisinin yerine Akçakoca’daki Değirmenağzı plajına 100 metre mesafede bulunan 3000 metrekarelik arsayı teklif etti. Albayrak;” Buraya konut yapmak isterseniz konut imar planı, Turizm amaçlı tesis inşa etmek isterseniz turizm amaçlı imar planı veririz” Dedi.

 

Akçakoca belediye başkanı Fikret Albayrak son yılların en önemli gündem maddelerinden biri olan Çınar otel ile ilgili takas teklifini sunmak için Bolu İl özel idaresine geldi. Akçakoca belediyesinin de ortak olduğu Boluöztur A.Ş.’nin bünyesinde bulunan Çınar otelin her iki kent arasında polemik konusu haline getirilmeye çalışıldığına dikkat çeken Albayrak; “2 yıllık süre zarfında bolu basının da çıkan kışkırtıcı haberlerin bir çoğu bizim ağzımızdan söylenmemiştir. Bizimde mahkemelik olduğumuz Akçakoca’daki bir gazetenin olayı karıştırmak adına bu haberleri Bolu’ya servis ettiğini ifade etmek istiyorum. İki tarafta hiçbir zaman çözümden uzak bir yapıda hiçbir zaman bulunmadı. Ben kişisel olarak her zaman çözümden yana bir tavır ortaya koydum. Akçakoca sahilinde bulunan çınar oteli uzun yıllardır yapılan çalışmalara olumlu sonuç vermemiştir. Göreve geldikten sonra sadece çınar otelinde değil Akçakoca sahil bandında yol ve deniz arasında olan bütün binaları kaldırmaya çalıştım. Hatta bir paket kapsamında bundan bir süre önce 6-7 tane binayı kaldırdık. Yaşananların çınar oteliyle özel bir alakası yoktur. Dünyanın neresine giderseniz gidin sahil bantlarındaki yapılar kaldırılmış ve yürüyüş kordonları oluşturulmuştur. Bizim ilçemizde bu bir türlü oluşturulmamıştır. Bu yüzden biz yeni bir sahil projesi oluşturduk. Proje kapsamında vatandaşlarımızın yürüyüşünü engelleyen ve denizle bağını kopartan yapılaşmayı kaldırmak niyetindeyiz” dedi.

 

Bolunun denize açılan kapısının olmasını istiyorum

Çınar otelin olduğu yere ticari bir yapı düşünmediklerini oraya sahil yolu kapsamında bir yürüyüş yolu yapmayı planladıklarını vurgulayan Albayrak; “Orayı kamuya açık bir plaj üstünü de yürüyüş yolu yapacağız. Ben bolunun denize açılan bir kapısının her zaman olmasını istiyorum. Bolunun Akçakoca da bir yerinin, bağının olmasını istiyorum. Sonuçta biz yıllarca Bolu’ya bağlı kalmış bir ilçeyiz. O amaçla hem çınar otel sorununu çözmek hem de o bağı koparmadan iyi bir teklif getirmeyi istedim. Belediyelerin nakit imkânı ortada… Parayla bunu sonuca ulaştırmak son derece zor gözüküyor.”diye konuştu.

 

Konutsa konut! , Turizmse turizm!

Bolu il özel idaresine ait olan Çınar Otelin arazisinin yerine Akçakoca’nın güzel bir yerinde 3000 metrekarelik arsayı önerdiğini vurgulayan Albayrak; “Mevcut Çınar otelin arsası 2400 metrekare tüm imar şartlarını zorlasak 1000 m2 bir imar alanı verilebilirdi. Esentepe de Akçakoca’nın en güzel plajlarından Değirmenağzı’na 100 metre uzaklıktaki belediyemize ait bir arsa ile sizlere takas teklifinde bulunmak istiyorum. Buraya konut yapmak isterseniz konut imar planı verebiliyoruz. Turizm amaçlı tesis inşa etmek isterseniz turizm amaçlı imar planı verebiliyoruz.” Dedi. Kendisinin turizm amaçlı bir tesisin inşa edilmesinden yana olduğunu vurgulayan Albayrak; “Oraya turizm amaçlı yatırım yapılması bizim bolu ile ilgili bağımızın sürdürmesi açından önemlidir. Söz konusu arsamız yaklaşık 3000 metrekare’dir,1000 metrekare civarında taban inşaatı çok rahat yapılabiliyor. Yani toplamda 5000 metrekare civarında inşaat yapılacak bir arsayı size sunuyorum. Konut olarak isterseniz en az 40 daire yapılabiliyor. Bunu değerlendirirseniz en az 12-13 daire bolu il özel idaresine kalacaktır. Bu bolu adına 1,5 trilyon üzerinde bir rakama denk gelmektedir.”dedi.

 

Yatırımcılara örnek olabilirsiniz

Akçakoca’nın son yıllarda yıldızının bir hayli parladığını da dikkat çeken Akçakoca belediye başkanı Fikret Albayrak “İlçemizde son zamanlarda güneydeki küresel ısınma yüzünden inanılmaz bir turizm potansiyeli oluştu. Karadenize ciddi bir kayış var. Yatırımcıya daha yeni Ceneviz otelini verdik şu anda Karadeniz bölgesinin en büyük 520 yataklı otelinin yapımına başlandı. ve 4-5 ay içersinde bitecek. Türkiye’nin önemli turizm firmalarından belediyemize yatırım amaçlı teklifler geliyor. Bu amaçla bu yerin özel idaresine takas amaçlı verilmesini uygun gördüm. Bence bu herkesin menfaatine olacaktır. Bizim önereceğimiz çok fazla gayrimenkullerimiz yok. Bunların çoğu geçmişte satılmış bir de Çınar Otelin arsasına yönelik olarak verebileceğimiz bir işyerimiz var. İlçe merkezinde değerli bir yerde ama ederi 500.000 tl civarında… Eğer Esentepe’deki araziyi kat karşılığı verseniz bile bugün size 12-13 tane daire gelir. Eğer orayı turistlik tesisi olarak değerlendirirsek bir otel sahibi olur ve yatırımcılara örnek olabilirsiniz. Bu yap-işlet-devret modeli ile de rahatça yapılabilir” şeklinde konuştu.

 

Her iki tarafta çözüm istiyor

Albayraktan sonra konuşan Bolu İl genel meclisi başkanı Mucahit Kutlu ise il genel meclisi tarihinin en önemli toplantılarından birinin yapıldığını vurgulayarak; “Konuya ilişkin 2 teklif bize sunulmuştur. Takas yoluyla da bu olayı çözüme bağlayabiliriz. Bolu bağının sayın başkan tarafından dile getirilmesini çok önemsiyoruz ama bu teklifleri Valilik, il genel meclisi ve Bolu kamuoyu ile birlikte değerlendirerek bir sonuca ulaşmak arzusundayız. Bu aşamada diğer alternatif çözüm yollarının da değerlendirilmesini ben dikkate değer buluyorum. Her iki tarafında bir araya gelerek çözüm için samimi bir yaklaşımda bulunması çok önemlidir.”dedi. Son olarak konuşan Akçakoca belediye başkanı Fikret Albayrak ise “Yüce meclis çözüm yolunda bir adım atacaktır. Her iki tarafında üzerinde mutabık kalacağı bir çözüme ihtiyacımız var.” Biçiminde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.