Ankara Gerede’ye duacı

Ankara Gerede’ye duacı

Ankara’nın su ihtiyacını karşılayacak olan 'Ankara İçmesuyu 2. Merhale Projesi Gerede Sistemi'nin temeli atıldı. Açılışa katılan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı...

Ankara’nın su ihtiyacını karşılayacak olan 'Ankara İçmesuyu 2. Merhale Projesi Gerede Sistemi'nin temeli atıldı.

Açılışa katılan Başbakan Yardımcısı
Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Kanal İstanbul projesine eleştiri yönelten muhalefete yüklenerek, "Bu proje de kendi ölçeğinde çılgın bir projedir. Proje paketi çok olan bir iktidarız. Ömründe eser ortaya koyamayanlar için bu delilik olarak kabul edilebilir. Zengin iktidarların zengin projelerini proje ortaya koyamayanlar konuşa dursun. " dedi. Siyaseti, projeler üzerinden konuşmanın zamanının geldiğine değinen Çiçek, projelerin, geleceğin ihtiyaçlarını bugünden görmenin önemine vurgu yaptı. Japonya hükümetinin finansörlüğünü yaptığı projeye de değinen Çiçek, "Bir ülkede güven istikrar yoksa kimse para pul vermez. Paranın geri dönüşünü bildikleri için para veriliyor. Bunun bedeli de çılgın projelerdir. Milyar dolarla ifade edilebilecek projeleri hayata geçirecek projeleri sadece konuşan değil, kıtaları, ülkeleri birbirine bağlayan ve bu konuda mesafe kat eden bir ülke olduk. " şeklinde konuştu.

"Türkiye'de su sorunu yaşayan yer kalmadı"
Devlet Su İşleri Konferans Salonu'nda, Gerede İçme Suyu Projesi'nin yapılan temel atma töreninde konuşan Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da Türkiye'de yapılan önemli atılımlardan birinin de içme suyunda olduğuna değinerek, Türkiye'de su sorunu yaşayan yerin kalmadığını vurguladı. İstanbul'un, 2060 yılına kadar suyunun olduğunu ve İzmir'de de su sorununu çözecek önemli işlere imza atıldığını vurgulayan Bakan Eroğlu, "Bu projelere bazılarının aklı ermiyor. Çılgın projeler de yaparız. Bu projelerle deli dolu da oluruz. Biz hizmette deliyiz. " ifadelerini kullandı. Ankara'da su konusunda önemli projelere imza atıldığını kaydeden Bakan Eroğlu, yapılacak 46 göletle de tarım sektörünün ihtiyacının karşılanacağının altını çizdi. Vatandaşların eskisi gibi su sorunu yaşamadan rahatlıkla suyunu kullanabileceğini belirten Eroğlu, tasarruflu olma konusunda da çağrıda bulundu.

Türkiye-Japonya Ortaklığı

Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Kyoshi Araki de Ankara'nın su ihtiyacını karşılayacak projenin tamamlanmasını dört gözle beklediklerini belirterek, su sorunun dünyanın önemli sorunlarının başında geldiğini kaydetti. Büyükelçi Araki, Türkiye ile Japonya arasındaki dost ilişkilerinin bu projelerle güçlenerek artacağını dile getirerek, Türkiye'nin Japon teknolojisiyle her zaman yanında olduklarını söyledi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de son iki yıl içindeki yağışların barajlarda doluluk miktarını artırdığını, ancak Çamlıdere Barajı'nın kapasitesinin büyük olmasından dolayı, barajın 3'te 1'inin dolu olduğunu kaydetti. Gerede Sistemi Projesi ile bu hattan gelecek suyun Çamlıdere'ye aktarılacağını belirten Gökçek, böylece bu barajın da doluluk oranının yükseleceğini söyledi. Ankara'nın su rezervinin daha da artacağını ifade eden Gökçek, Kesikköprü'den getirilen suyun da Ankara'nın önemli bir sigortası olduğunun altını çizdi.

"Ankara'nın Uzun Dönem Su İhtiyacı Olmayacak"

Devlet Su İşeri Genel Müdürü İsmail Uğur ise proje hakkında bilgi verdi.
Ankara'nın 2014 yılından sonra uzun dönem su ihtiyacının olmayacağını vurgulayan Uğur, projenin 220 milyon TL'ye mal olduğunu ve bin 460 iş günü içinde tamamlanacağını ifade etti. Konuşmaların ardından, projenin temeli atıldı. Canlı yayınla yapılan temel atma töreninin  Bolu Gerede'deki temel atma bölümünü Aski Genel Müdürü Kamil Kılıç yaptı. Törene, AK Parti Ankara miletvekilleri Salih Kapusuz, Nazmi Haluk Özdalga, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, bürokratlar ve çok sayıda davetli katıldı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.