Ceren Cansu Yılmaz

Ceren Cansu Yılmaz

ASGARİ DEĞİL, TEMEL ÜCRET!

22.12.2022 tarihinde ülkemizde 2023 senesi Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere yeni asgari ücret 8.506 TL oldu. Enflasyon, hayat pahalılığı ise, korkunç bir şekilde artmaya devam etmekte. Tabi ki her geçen gün temel ürünlerin fiyatlarında fahiş artışlar yaşanırken, asgari ücrete, yoksula, dar gelirlerinin aldığı ücrete zam yapılacak ama bunun yanında enflasyonla da gerçekten bir mücadele edilmesi gerek. Yoksa zam yapmanızın bir anlamı yok, verilen zam kaşıkla verilip, kepçeyle alındığı müddetçe bu asgari ücrete verilen zamlar nafile!

Neden verildi bu zam? Çünkü seçim yaklaşıyor ve kimse halkın gerçek sorunlarıyla ilgilenmiyor, herkes koltuk derdinde. Asgari ücret de, tıpkı EYT gibi işte. Bizim ülkemizde asgari ücret, temel ücret, ana ücret oldu. Mesleğinde, iş hayatında uzun zamandır çalışan insanlar bile asgari ücretin çok az üzerinde maaş alıyor. Ülkemizde çalışanların %57 si asgari ücretli ya da asgari ücretin çok az üzerinde maaş alarak çalışıyor. Bizi kıskandığı rivayet edilen Avrupa ülkelerinden Romanya’da asgari ücretli olarak çalışanların oranı %21, Polonya’da %17, Bulgaristan’da %14, Litvanya’da %13, Almanya %6,Hollanda %3, Avrupa Birliği ortalaması ise %9. Bizi kıskanan Avrupalıların amacı asgari ücreti arttırmak değil, asgari ücretli çalışanların sayısını azaltıp, insanlara gerçekten emeklerinin karşılığını vererek, onları asgari ücretten uzaklaştırmak, refah seviyelerini arttırmak.

Size geçen haftalarda anlattım. O bahsi geçen büyümelerden emeğin aldığı emeğin yani çalışanın, işçinin, memurun aldığı pay 9 ayda 20.9 Milyar Dolar azalırken, sermayenin yani patronların bu büyümeden aldığı pay 33.5 Milyar Dolar arttı. Peki soruyorum size, emekçinin, çalışanın bu ülkenin bahsi geçen büyümesinden aldığı pay nerede?

Yazılı ve görsel basında vatandaştan alınan her bir vergi kalemine %123 ten de fazla bir artış yapılırken, görevden alınan eski ticaret bakanının yaptığı açıklamada, son 10 yılda Kolin Holding’in vergi ve harçlarına 36 kez, Kalyon Holding’in vergi ve harçlarına 19 kez, Limak Holding’inkine yine aynı şekilde 19 kez, Makyol Holding’inkine 24 kez, Cengiz Holding’inkine 30 kez indirim yapıldı. İşte 22.12.2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın asgari ücreti açıklarken bahsettiği o devletin sırtındaki küfeler bunlar, vatandaş, emekçi değil. Vergiler ödenirken defalarca indirim yapılan biz değiliz, onlar. Sanki çok ihtiyaçları varmış gibi!

Hal, vaziyet ortada. Asgari ücretin arttırılması yetmez. Asıl yapılması gereken enflasyonla ciddi, gerçek bir mücadele. Anlaşılması gerek ise devletin üzerindeki küfenin emekçi, çalışan olmadığı o yandaş şirketlerin olduğu gerçeğidir.

Yoksa emekçi ezilmeye devam eder, sermayede büyük, büyük paylarını almaya devam eder. Bu devran böyle sürüp gider.

Haftaya görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar