N. Halid Altundal

N. Halid Altundal

AŞI

Merakla beklediğimiz, Çin’den ithal ettiğimiz meşhur koronavirüs aşısı niyahet uygulanmaya başladı. Sağlık çalışanları ile başlayan aşılama Bilim Kurulu tarafından belirlenen takvim çerçevesinde uygulanmaya devam edecek. Aşılamanın da başlaması ile birlikte koronavirüs tedbirlerinin kademeli olarak esnetilmesini de merakla beklemeye başladık. Öyle ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, kabine toplantısı sonrası yapılan açıklamada da vaka ve hasta sayılarının belli bir rakamın altına düşmesi ile kademeli olarak esnetileceği bildirilmişti.

Muhtemelen önümüzdeki birkaç hafta içerisinde gerçekleştirilecek yeni Kabine Toplantısında bu konu tüm hatlarıyla ele alınarak normalleşme adımları hayata geçirilecektir. Şu an birçok kafe, restoran, kahvehaneler başta olmak üzere birçok sektör bu kararları bekliyor. Aşılamada elde edilecek başarı ile birlikte yaz aylarına doğru artık yine tamamen olmasa da iyiden iyiye bir normal hayat planı yapılmaya başlanacaktır.

Yerli aşının da herhangi bir aksilik olmaması halinde bahar aylarında uygulamaya konması ülkemizde ve haliyle ilimizde de büyük bir rahatlamanın kapılarını açacaktır. Şu anki tabloya baktığımızda sayılar yine yüksek görünse de ilimizde Hayat Eve Sığar mobil uygulamasındaki haritaya göre koronavirüs adım adım bitmeye başlamış durumda. Vatandaşlarımızı azıcık daha sabretmeye davet ediyorum. Özellikle alınan son tedbirlerin ne denli etkili olduğu gerek koronavirüs tablosunda gerekse de HEs uygulamasında net bir şekilde görülüyor.

Umuyorum ki 2 doz halinde uygulanacak aşı, daha önce YÖK tarafından Sağlık Bakanlığına gönderilen yazıya istinaden üniversitelerin akademik ve idari kadrolarını da öncelik alacak şekilde genişletilecektir. Böylelikle yaklaşık 1 yıldır üniversite yerleşkelerine, sınıflara hasret kalan üniversiteliler de büyük mutluluk yaşayacaklardır. Selametle…

Önceki ve Sonraki Yazılar