Nilgün Özerdoğan

Nilgün Özerdoğan

ATATÜRK’ÜN BOLU’YA GELİŞİ - 1

Bolulular olarak hepimizin bildiği gibi Atatürk 17 Temmuz 1934 tarihinde Bolu’ya gelmiştir. Bu nedenle de her yıl 17 Temmuz’larda Atatürk’ün Bolu’ya gelişi kutlanır, çeşitli etkinlikler yapılır.      Son zamanlarda tüm Milli Bayramlarımızda olduğu gibi Ata’mızın Bolu gezisi de görmezden gelinerek gerektiği gibi kutlanmıyordu. Neyseki Tanju Özcan Bolu Belediye Başkanı olunca hem Milli Bayramlarımız, hem de Atatürk’ün Bolu’ya gelişi kutlanır oldu.

Ayrıca ülkeyi yönetenler Atatürk‘ü silmek, eserlerini yok etmek için olmadık bahaneler uydururken, milletimiz baktı olmuyor, kendi imkanları ve sivil toplum kuruluşları yoluyla Milli  Bayramlarımızı kutlamaya ve Ata’mızın eserlerine sahip çıkmaya başladılar. Dünyadaki hangi millet kurucusuna ve kurtarıcısına böyle ihanet eder? Üstelik bizim Ata’mıza bütün Dünya hayran ve tüm Dünya milletleri İslam ülkeleri hariç Ata’mızı örnek alıyor.

Atatürk olmasaydı ülke olarak şimdi hangi hallerde olurduk düşünmek bile istemiyorum. İşte Afganistan, işte Arap ülkeleri ortada. Bu ülkelerin insanları da medeni ve özgür Batı ülkelerine kaçabilmek için yollarda telef oluyorlar. Bizimkilerin dayatmaya çalıştıkları zihniyet madem bu kadar iyi de bu zavallı insanlar neden kendi ülkelerinde yaşamak istemiyorlar?

Lafa gelince yerli ve milli olduklarını söylerler, icraata gelince milli değerlerimizin tamamını çiğner, Arap adetlerini milletimizin yaşamına zorla sokmaya çalışırlar.

Bolu’da zaman zaman çok güzel ve çok kaliteli, bilgi dolu dergiler yayınlanıyor. 2015 yılında bir grup kadın arkadaşlarımızla birlikte Topuk Sesleri isimli 3 sayılık bir dergi çıkarmıştık. Bu dergi çok beğenilmiş ve çok ses getirmişti. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında da Bolu Platformu Atatürk’ün Bolu ziyaretini konu alan bir dergi hazırlamışlar ve bu sene başlarında Hilton Otel’de Ahmet Baysal Amcamızın da katıldığı yemekli bir programda bu dergiyi dağıtmışlardı.

Ben de böyle güzel dergileri atmam, saklarım, zamanım oldukça da okurum. Dergiyi karıştırırken iş insanı ve Türkiye Emekli Subaylar Derneği Bolu Şubesi Başkanı Ahmet Şerafettin Yamaner’in Atatürk’ün Bolu gezisini anlatan bir yazısını okudum.

Atatürk’ün 17 Temmuz 1934’te Bolu’ya gelişini biliyoruz da, tam detayları hakkında fazla bilgi sahibi değiliz doğrusu. Sayın Yamaner de bunu anlatmış ve tarihe de bir not düşmüş böylece.

Ahmet Şerafettin Yamaner’in en az 11 kaynaktan derlediği ve geçtiğimiz yıl söz konusu dergide yayınlanan tarihi yazısı şöyle; birlikte okuyalım:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu ve kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 87 yıl önce, 17 Temmuz 1934 Salı günü şehrimize geldiğinde, bütün Boluluların coşkulu gösterileriyle karşılanmış, Bolu halkı “Büyük Önderini” bağırlarına basarak misafirperverlikle ağırlamışlardı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehrimizden ayrılırken, Bolululara hitaben şu satırları yazmıştı: “Bolu Halkevinde bir gece kaldım. Bolu’nun güzelliğinden, halkın coşkun sevinçlerinden çok mütehassis oldum. 18 Temmuz 1934-Gazi M, Kemal.”

Bolulular 87 yıl sonra, aynı duygu ve heyecanlarla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bolu’muzu ziyaretini kutluyorlar. Bolu Platformu; hazırlamış olduğu çok kapsamlı “Atatürk’ün Bolu Ziyaretinin 87. Yıl Kutlama Programı” etkinlikleri ile bir sivil toplum kuruluşu olarak önemli bir görev ve öncülük gerçekleştiriyor. Kutlamalarda yer alan bütün kurum ve kuruluşlara ve Bolu Platformu’na  çok teşekkür ediyorum.”

…/.

Haftaya devam edeceğim.

Önceki ve Sonraki Yazılar