Barış için Hukukun üstünlüğü şart!

Barış için Hukukun üstünlüğü şart!

Akparti Bolu Gençlik kolları adına açıklama yapan Gençlik Kolları Dış İlişkiler Başkanı Taha Furkan Sönmezel Birleşmiş Milletlerin Gazze’de, Bosna’da, Karabağ’da, Irak’ta yapılan katliamları...

Akparti Bolu Gençlik kolları adına açıklama yapan Gençlik Kolları Dış İlişkiler Başkanı Taha Furkan Sönmezel Birleşmiş Milletlerin Gazze’de, Bosna’da, Karabağ’da, Irak’ta yapılan katliamları izlediğini söyleyerek ;” Hukuk ve hukukun üstünlüğü her şeye rağmen ulusal manada ve uluslararası alanda barış için tek şanstır.”dedi.            

 

 

Akparti Bolu Gençlik Kolları Dış İlişkiler Başkanı Taha Furkan Sönmezel 10 Temmuz Hukuk Günü ile ilgili olarak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Hukuk kurallarının toplum için hayati önem arz ettiği kadar uluslararası topluluklar ve devletler içinde hayati önemde olduğuna dikkat çeken Sönmezel; “Hakkaniyeti ve adaleti ifade eden ve kapsayan hukuk; gücün sınırlarının ötesine geçmeyi engeller. Hukuk esas alındığında ve hâkim kılındığında ne kişiler, ne de devletler güçlerinin sınırlarını zorlamazlar. Özellikle 2.Dünya Savaşına kadar devam eden savaş ve mücadelelerde insanlık adına çok büyük dramlar yaşanmış pek çok insan hayatını, ailesini, yurdunu, özgürlüğünü kaybetmiştir. Yaşanan büyük acıların etkisiyle kalıcı bir barışın sağlanması amacıyla arayışlar sürekli olmuş, ancak hukuk devreye sokulmuş ve pek çok uluslararası kuruluş bu gayeyle oluşturulmuştur” dedi. Bu güne bakıldığında bu kuruluşların ve hukuk kurallarının da aciz kaldığının görüldüğünü vurgulayan Akparti Bolu Gençlik Kolları Dış İlişkiler Başkanı Taha Furkan Sönmezel; Bu acziyetin iki önemli sebebi gün gibi aşikardır. Evrensel yargı yetkisi yeterince genişletilememiş, bütün devletleri bağlayıcı bir sistem kurulamamıştır. Kurulan sistemler ve uluslararası kuruluşlar, boğazına kadar çifte standardın içine batmışlardır. Adil ve objektif olmayan bir hukuk düzeni insanlığa barışı getiremez. Çifte standartlı bir hukuk huzuru anlayışı da barışı sağlayamaz. Zorbalığı önleyecek uluslararası gücü temsil eden Birleşmiş Milletler, ne yazık ki Gazze’de, Bosna’da, Karabağ’da, Irak’ta yapılan katliamları izlemiştir. Hukuk ve hukukun üstünlüğü her şeye rağmen ulusal manada ve uluslararası alanda barış için tek şanstır.”biçiminde konuştu. Sönmezel sözlerini şu şekilde sonlandırdı; “Bu çifte standartı önlemek ve gerçek adaletin çağdaş yeniliklerle olacağını gösteren Ak Parti olarak; Adalet Akadamesi’nin açılması, anayasa mahkemesi ve HSYK’nın yapısının değişmesi,  DGM’lerin kaldırılarak insan haklarının seviyesinin yükseltilmesi, yeni ve modern adalet saraylarının yapılması ve daha birçok yenilikle adımıza yakışan icraatların Türk hukukuna getirmiş olduğu ayrıcalıklar tartışılmazdır. Adalet sistemi daha da değişip gelişerek, daha hızlı ve etkin karar alacaktır ve buna yönelik yapılan çalışmalar halen devam etmektedir.  Artık üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğü vardır. Yine uluslar arası arenada, haklının yanında olup, mazlumu korumamız ve zalime sırt çevirmemiz Türkiye’nin artık söz sahibi olduğunun ve barışı istediğinin bir kanıtıdır. Dış politikada komşularla sıfır sorun anlayışını düşünen ve gerçek bir barışın nasıl olacağını tüm dünyaya öğreten lider ülke olma yolundaki Türkiye gerçek adaletin peşindedir. Yarınlarda daha da ileri demokrasi için ve mutlak adalet için güzel günleri göreceğimiz temennisiyle bütün hukukçuların 10 Temmuz hukuk gününü kutluyoruz”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.