BAŞARILI SPORCULAR İÇİN YETENEK TARAMASI

Tüm Bolu Olay Gündem okuyucularına merhaba, ülkemizde yetenek taraması yavaş yavaş yaygınlaşıyor, ancak önemi hala bilinmiyor. Peki nedir bu yetenek taraması? Neden önemli? Kimler yararlanabilir?

Öncelikle amaç çocukların sporla tanıştırılması, yetenekli sporcuların keşfedilmesi ve onlar için uygun branşlara yönlendirilmesidir. Çocuklarını spora yönlendiren birçok aileyi ilgilendiren bu konu bizlere çocukların en yetenekli olduğu alana yönlendirilmesi avantajını sağlıyor. Kendisinden iyi bir tenisçi, futbolcu, güreşçi, voleybolcu olmasını beklediğimiz, kendisini de bu yönde zorlayan çocukların yetenekli oldukları branşlar belki de bambaşka olabiliyor. Bu projede ilkokul 3.sınıftaki çocuklar gerekli testlere alınıyor, planlı bir süreç sonucunda en uygun olduğu branş belirleniyor. Elbette unutulmamalıdır ki sürecin çocukları sokmuş olduğu yolda ailenin ve antrenörlerinin destekleri çok önemli. Oldukça kırılgan dönemde olan sporcu doğru yönlendirilmeli ve psikolojik olarak desteklenmelidir. Stresi kaldıramayan çocuk ne olursa olsun istediklerini yapamayabilir ve çözümü pes etmekte bulabilir.

Projeye yaş olarak denk gelmeyen çocuklarda yine de en uygun oldukları alanlara yönlendirme işlemi yapılmalıdır. Çocuk psikolojik olarak mutlu olmalı, aynı zamanda da en başarılı olabileceği spor alanında zamanını geçirmelidir. Belki de gözden kaçırılan bu detaylar yüzünden çocuk için uygun olmadığı sporu yapmak, akıntıya karşı gitmekten farksız olacaktır. Sevgi ve saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.