Başlamadan bitebilir

Başlamadan bitebilir

İnşaat mühendisleri Odası Bolu Temsilciliği başkanı Cahit Çıngı hükümet meydanı ile ilgili düzenlemelere geniş halk kesimlerinden büyük bir tepki olduğunu söyleyerek “Sayın Belediye Başkanımız...

İnşaat mühendisleri Odası Bolu Temsilciliği başkanı Cahit Çıngı hükümet meydanı ile ilgili düzenlemelere geniş halk kesimlerinden büyük bir tepki olduğunu söyleyerek “Sayın Belediye Başkanımız çeşitli uygulamaları için yaptığımız eleştirileri dikkate almadan genelleme yaparak İnşaat Müh. Odası Bolu Temsilciliğimizin de bu uygulamaların yanında olduğu gibi bir izlenimi kamuoyuna vermektedir. İlerleyen süreç içerisinde Hukuk yolunun da seçeneklerimiz arasında olduğunun bilinmesini isteriz” dedi.

   

 

İnşaat mühendisleri Odası Bolu Temsilciliği başkanı H.Cahit Çıngı Anıt Park ve Hükümet Meydanının düzenlenmesi ile ilgili 2 farklı firmanın sunumu incelediklerini vurgulayarak Proje teslim tarihi olarak bildirilen 1 Mart 2011 tarihinin son derece kısa bir süre olduğunu ve projenin aceleye getirildiğini söyledi. Yaptıkları araştırma sonucunda Bolu Anıt Park alanının düzenlenmesinin 1930’larda yapılan erken dönem bir Cumhuriyet projesi olduğu bilgisine ulaştıklarını söyleyen Çıngı; “Bu proje Mimar Arif Hikmet Holtay tarafından hazırlanmıştır. Kendisi Güzel Sanatlar Akedemisi Mimarlık bölümü mezunudur. Proje dönemin mimari anlayışına uygun olarak düşünülmüş olup Atatürk Anıtından giderek açılan üçgenin uzun kenarında resmi binalar ( Askeriye,Adliye,Valilik binası) yer almaktadır. Bu dönem aynı zamanda Başkent Ankara nın da inşa edildiği bir dönemdir. Bu proje Bayındırlık Nafıa İşleri dergisinde yayınlanmıştır.”dedi. Hükümet Konağı ve Anıt Park çevresinin arkeolojik alan olduğundan yapılacak herhangi bir kazının Bolu Müze Müdürlüğü denetiminde yapılmasının gerekmekte olduğunu söyleyen Çıngı;”Yeraltında yapılacak her türlü kazıda Roma / Bizans dönemi kalıntıları ortaya çıkabileceğinden dolayı bu kesim de herhangi bir inşaat yapılması doğru değildir. Ancak bir arkeolog başkanlığında bilimsel kazılar yapılabilir. Bu konu da şimdiden ilgili kamu kurumlarını uyarıyoruz. Ulaşım Art Ltd Şti tarafından hazırlanan Bolu ulaşım planı uyarınca Bolu Kent merkezinde yavaşlatılmış bir trafik düzeni önerilmiştir. Plan kararlarında, merkez çevresinde katlı otoparklar oluşturulması ve İzzet Baysal caddesinin yaya ağırlıklı hale getirilmesi kararı bulunmaktadır. Bu doğrultuda Hükümet Konağı karşısında yeraltına 400-500 araçlık otopark yapılması mümkün değildir. Diye konuştu.

 

Kent meydanı lunapark haline getirilmemeli

 

Firmalar tarafından hazırlanan projelerde, yeraltında katlı otopark ve çarşı tasarımı yapıldığına işaret eden Çıngı; “Halbuki Koruma Kurulu kararı ile onaylanan ve Gazi Araştırma ve Proje Kooperatifince yapılan avan proje doğrultusunda yeraltında herhangi bir düzenleme yapılması 2863 sayılı Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa göre mümkün değildir. Ayrıca Hükümet Konağı ve Atatürk Anıtının saygınlığı ile uyuşmayan “ Mini Tren” buz pateni gibi kullanımlar bu kesimi bir lunapark havasına sokacaktır. Kentin tören ve çok amaçlı meydan alanı olması gereken bir yerde bu tür şeylerin yer almaması gerekmektedir. Kent meydanı için projelendirilmiş, çoğu temanın belli şehirlerin ön plana çıkmış kent meydanlarındaki temalardan alıntı olduğu gözlenmiştir. Bu durumda Bolu kent meydanına suni bir görüntü vermekten öteye gidemeyecektir. Bu kent meydanında, kale, atlıkarınca, piramit sanat merkezi, tren hattı gibi düşünceler diğer şehirlerden alınmış birebir kopya olacaktır. Karaçayır mah. bulunan lunaparkın bir devamı niteliği taşıyacaktır. Kent meydanı, insanların rahat nefes alabileceği bir alandan çok cafeler ve büfe yığınları ile ticari eğlence merkezine dönüşecektir. Var olan yeşil alanda yok edilecek yerine daha az bir yeşil alan yaratılmaya çalışılacaktır.”dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.