Baygın yeni sistemden umutlu

Baygın yeni sistemden umutlu

Gerede belediyesi yeni uygulaması olan  “Scada Sistemi” sayesinde su kaçaklarını ve ishale hattı patlaklarını anında tespit edilebilecek.   Gerede Belediyesi tarafından uygulamaya konulan 'Scada Sistemi'yle su...

Gerede belediyesi yeni uygulaması olan  “Scada Sistemi” sayesinde su kaçaklarını ve ishale hattı patlaklarını anında tespit edilebilecek.

 

Gerede Belediyesi tarafından uygulamaya konulan 'Scada Sistemi'yle su üretim istasyonları olan Kuyular, terfi ve pompa istasyonları ile depolardaki su seviyeleri anında ekrana yansıyacak. Bu sayede su kaçakları, ishale hattı patlakları tespit edilebilecek. Herhangi bir su kesintisine neden olmadan gerekli onarım işlemi başlatılabilecek. Sistem, mevcut bütün su pompalarının çalışmasını denetleyebiliyor, su ihtiyacına göre gereken pompaları otomatik olarak devreye sokabiliyor ya da devreden çıkarabiliyor. İstendiğinde içme suyundaki bakiye klor konsantrasyonu ve boru hattı katodik koruma kritik değerlerinin de izlenebildiği bu sistemle mevcut 3 ayrı üretim havzasından merkez depoya dökülen içme suyu debileri anında ölçülebiliyor. Sistem internet üzerinden de kontrol ve kumanda edilebiliyor. Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, sistemin pek çok avantajının olacağını belirterek, "Henüz il belediyelerinde bile yeni yeni kullanılmaya başlanan bu modern sistemin Gerede'ye pek çok avantajı olacak. Bu avantajların başında su ve elektrik tasarrufu geliyor. Su kuyuları, terfi ve pompa istasyonları ile su depolarındaki su seviyeleri belediye merkez 'Scada' ekranından saniye saniye izlenerek depolarımızın doluluk oranları takip edilebilecek. Su kaçakları, isale hattı patlakları anında tespit edilecek, herhangi bir su kesintisine sebebiyet vermeden gerekli onarım işlemi başlatılabilecek." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.