Beklenen oldu

Beklenen oldu

Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 56. dönem yıllık olağan genel kurul toplantısı beklendiği gibi olaylı geçti.Toplantıda başkan Yoltaş’ı yolsuzluk yapmakla itham eden Bolu Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi...

Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 56. dönem yıllık olağan genel kurul toplantısı beklendiği gibi olaylı geçti.Toplantıda başkan Yoltaş’ı yolsuzluk yapmakla itham eden Bolu Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Çavuşoğlu “Ahmet Yoltaş bugüne kadar 9 iş yaptıysa 9’unu da batırdı. Kendisi şahsi hesaplarına para aktarımı yaptı. Bunlar müfettişlerin tespit ettiği şeylerdir.”dedi. Ahmet Yoltaş ise yolsuzluk suçlamalarının karalayıcı ve lekeleyici olduğunu vurgulayarak bu tür söylemlerin kendisini ve ailesini üzdüğünü dile getirdi.

 

S.S. Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 56. dönem Olağan Genel Kurulu, Belediye Eski Nikah Salonunda yapıldı. Genel Kurul’da konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yoltaş, geçtiğimiz hafta kooperatifte yolsuzluk yapıldığına yönelik iddialara cevap verdi. Kooperatifte yolsuzluk yapıldığı iddialarında bulunan Hüseyin Çavuşoğlu ile Ahmet Yoltaş arasındaki diyaloglar toplantıya damgasını vurdu. Genel Kurul, Açılış ve Divan’ın oluşturulması ile başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden genel kurulda S.S. Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yoltaş, bir konuşma yaptı. Konuşmasında esnaf için yapılacak projelerden bahseden Ahmet Yoltaş, “Esnaflarımız için artık daha iyi şeyler yapmalıyız. Hep dükkânlarımızda şükredip oturursak, yok olup gideceğiz. Artık teknoloji gelişiyor, sanayi gelişiyor, iletişim gelişiyor.  Biz de bunun için arkadaşlarımızla oturduk, esnaflarımız için neler yapabiliriz, bazı projeleri hayata geçirmek için karar aldık.”dedi.

 

“Müfettiş bize teşekkür etti”

Genel kurul devamında basında çıkan iddialara da yanıt veren Yoltaş, “Önceden kooperatifimizde bir arkadaşımız çalışıyordu. Bu arkadaşımız zamanla lakayt çalışmaya başladı. Ortaklarımızdan da çeşitli şikayetler almaya başlayınca kendisini ikaz etmemize rağmen, ben bu işi bu kadar yaparım gibi gayri ciddi söylemlerde bulundu. Biz de kendisi ile anlaşarak, her türlü haklarını tazminatını vererek mağdur etmeyerek iş akdini feshettik. Ama maalesef bu kardeşimiz, bizi Sanayi Bakanlığına şikayet etti. Sanayi Bakanlığından müfettişler geldi, bizleri inceledi, araştırdı çeşitli raporlar tuttu ve bizlere teşekkür ederek Bolu’dan ayrıldı. Şu anda tutulan bu raporları çeşitli mercilere ulaştırdı. Bu raporlar orada da inceleniyor, bu sonuçlar açıklandığında, müfettişler geldi, incelemelerini yaptı şunlardan dolayı bizlere suçlu olduğumuzu söyledi diye sizlere açıklayacağız.”diye konuştu.

 

“Böyle bir şeye tenezzül eder miyim?”

Konuşmasının devamında hakkındaki iddialara yanıt vermeye devam eden Yoltaş, “Eskop’ta 340 kişiye iftar verilmiş ama Eskop’un restoranı 180 kişilikmiş. Bunu olsun bulaştırmayın bu işlere. Siz evinizdeki yemek masası 4 kişiliktir misafiriniz gelince 8 kişiye çıkartırsınız misafire yer yok mu dersiniz. 180 kişilik alanı 340 kişi yaptık, yukarda lobimizi kullandık, toplantı odalarımızı kullandık. Bir de iftar yemeğinin fatura tarihi tutmuyormuş. Biz ramazan ayı bittikten sonra çağırdık arkadaşımızı, faturaları kestirdik, paralarını ödedik bundan daha doğal ne var. Bunu çıkıp da söylemek ne kadar abeste iştigal. En çok üzüldüğüm noktadan bir tanesi. Bizim iki tane hizmetlimiz var yıllardan beri bizlere emek verirler. Bunlara biz zaman zaman giyim yardımları yapıyoruz. Yine de yaptık, fakat çocukların burnundan geldi. Bolu’da duymayan kalmadı. Bu sağda solda konuşulur mu? Her şey belli faturası belli. Bir de ben elbiseyi kendime almışım Orhan Fırat’la birlikte. Ben 30 yıl konfeksiyonculuk yaptım böyle bir şeye tenezzül eder miyim? Bir diğer iddia mazot faturaları. Bizim arabalarımız buradan Van’a gidecek kadar mazot almış. Özel arabasına aldı dediler. Benim bir tane özel arabam var o da benzinli. Yönetim kurulundaki arkadaşlarımızın araçları benzinli araçlar. Hiçbirimizin minibüsü falan yok.”biçiminde konuştu.

 

“Zamanında makam aracını sattık sermaye yaptık”

Konuşmasının devamında Eskop A.Ş. genel müdürünün maaşı hakkındaki iddiaları da yanıtlayan Yoltaş, “Diğer konuya gelelim. Müdür Bey’in maaşı. Biz o müdüre resepsiyonda nöbet tutturuyoruz, esnafımızın peşine koşturuyoruz. Dağ evlerimize koşturuyoruz, verdiğimiz maaş kamudaki genel müdür ne alıyorsa biz onu veriyoruz. Kendisi yüksekokul mezunu, yıllarca otellerde çalışmış son derece namuslu bir arkadaşımızdır. Ama bu müdürümüzün de üstüne gelindi ben ondan özür diliyorum. 2007 yılında Antalya’ya seminere gittik. Herkes şahsi arabasıyla, Ahmet Yoltaş kooperatifin 12 ES 101 plakalı aracı ile geldi dediler. Bizim bu araçlarla seminerlere toplantılara gitmek hakkımızdır. Biz zamanında makam aracını sattık sermaye yaptık. Bunu da geçelim, seminer 2007 yılında, 14 ES 101 plakalı aracın trafiğe çıkış tarihi 2008 arkadaşlar, o tarihte kooperatifimizde öyle bir araç yok. Biz Eskop A.Ş.’ye bir daire aldık. Eskop A.Ş. ile birlikte kooperatifimizin arşiv yeri yok, beraber kullandık. Fakat gittik baktık ki kapıları dökülüyor. İçerde sizlerin evrakları var. Yarın bir tanesine bir şey olsa sizin başınız ağrır. Oraya bir kapı aldık taktık, evimize takmadık bu kapıyı. Şirketimizin malına taktık bizi bunun için şikayet etmişler.”şeklinde konuştu.

 

“Yoltaş 9 iş yaptıysa 9’unu da batırdı”

Yoltaş’tan sonra söz alan Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Çavuşoğlu, “2005 yılından bu yana Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nden üyelikler düşürülüyor. Torba Yasası diye bir yasa çıktı ve bu yasa tüm esnafı kapsadı. Kooperatif Başkanı Sayın Yoltaş’ın Avukatı bu yasanın çıkmayacağını ve esnafın aleyhine olmayacağını söylemişti. Bizde hep tersini savunmuştuk. Böyle bir yasanın çıkacağını, esnafı da kapsayacağını söyledik ve yasa çıktı” diye konuştu. Yoltaş’ın basınla ilgili yaptığı açıklamalara da cevap veren Çavuşoğlu, “Ben toplantılardaki bazı şeyleri basınla paylaşıyorum. Vatandaşın bilgilenmesi için. Başkan şimdi bunu burada dile getirerek mağduru oynuyor. Benim basınla paylaştığım şeyler bilinen şeylerdir. Ahmet Yoltaş bugüne kadar 9 iş yaptıysa 9’unu da batırdı. Kendisi şahsi hesaplarına para aktarımı yaptı. Bunlar müfettişlerin tespit ettiği şeylerdir. Kanıtlanmış elimde delili olan şeyler” şeklinde konuştu. Genel Kurul, konuşmaların ardından gündem maddelerinin oylanması ile devam etti. Genel Kurul’da Denetim Kurulu seçimi yapıldı. Denetim kuruluna aynı isimler seçilirken, dilek ve temennilerin ardından toplantı sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.