N. Halid Altundal

N. Halid Altundal

BELEDİYE ÇUKURU

Süheyl ve Behzat Uygur kardeşlerin sunduğu çocukluğumuzun vazgeçilmez programı Şahane Pazar’da keyifle izlediğimiz ‘belediye çukuru’ oyununu gerçek hayatta bizzat yaşamanın tadına doyum olmuyor. Öyle ki ilimizde özellikle İzzet Baysal Caddesi üzerinde bulunan dükkanların önlerinden geçerken bu keyfine doyum olmayan oyunu hatırımıza getiren Bolu Belediyemize çok teşekkür ediyorum. Attığımız her adımı ne kadar dikkatli atmamız gerektiğini bizlere öğreten, attığımız adımdan yeri gelince pişman olmayı yeri gelince de emin olmayı öğreten Bolu Belediyemize şükranlarımı sunuyorum. Bu seyrine doyumsuz oyunun gerçek hayata uyarlamasını yapan elbette başta geçmiş dönem Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz nezdinde belediye ekiplerimize, şimdilerde ise gururla devam ettiren başta Belediye Başkanımız Sayın Tanju Özcan olmak üzere ilgili birim müdürlerimize sevgilerimi yolluyorum.

Oyunun güzelliğinden bahsedelim biraz, programda izlediğimiz kadar güldürüyor olmasa da… Saygıdeğer Belediye eski Başkanı Alaaddin Beyin hayata geçirdiği İzzet Baysal Caddesini taşıt trafiğine kapatma(cadde üzerinde bir tek motorlu taşıt göremezsiniz) Projesinin ilk etabında caddeye dökülen betonumsu şey Bolu gibi yağışlı bir iklime sahip kentte elbette uzun süre hayatta kalamadı. Caddenin araç trafiğine kapatılmasından 2 sene sonra yenileme projesiyle Bolu halkı başta olmak üzere cadde esnafının yüzünde güller açtıran o dönemki Başkan sevgili Alaaddin Bey renkli asfalt atarak(bildiğimiz asfaltı boyayarak yapılıyor bu) yenilik ve güzellikler getirdi. Yenileme projesi kapsamında dükkan önlerine ise taş döşemesi yapıldı. Bu özenle döşenen taşların altı o kadar sağlam bir şekilde düzenlenmişti ki yağışların bol olduğu mevsimde kalitesini hemen hissettirdi. Yoğun yağışlar ile birlikte taşların altı boşalarak su dolmaya başladı.

Bir gün caddede yürürken dükkan önlerinde… Ah o güzel günleri hemen hemen her yağmurlu geçen günlerde yaşamanın tadı. Neyse. Dükkan önlerinden yürürken attığım o emin adımlardan bir tanesi altı su dolmuş bir taşa denk gelmez mi!.. Bir battı çıktıyla pantolonumun paçasından damla damla akan çamurlu suyu görünce içimden geçen o kafiye dolu, özlü sözlere hiçbir belediye başkanı, hiçbir belediye birim müdürünün kayıtsız kalamayıp beni bağrına basacağına çok eminim.

Bu makus kaderi yaşayan binlerce öğrenci, esnaf ve vatandaşın yüzünde güller açtıran belediye çukurlarımızın sayısı her geçen gün artmaya ve oyun oynamayı seven bir belediyemiz varken bir seçim meydana geldi. Baktık ki Bolu Belediyesine muhalefet partisinden bir siyasetçi Başkan olmuş. Çok üzüldük. Üzüldük çünkü; ‘ya yeni belediye başkanımız Tanju Bey bizi bu oyundan mahrum bırakırsa’ diye derin düşüncelere daldık hepimiz. Belediye çukuru oyunuyla bizleri hayata küstüreceğini düşündüğüm her gün ızdırap içinde geçti. Hani yağmurlu bir gün uyanacağım ve artık bu oyunu oynayamayacağım diye stresten saçlarım dökülmeye, beyazlamaya bile başladı.

Çok şükür, bin şükür… Canımız, ciğerimiz Tanju Bey bizleri üzmedi. Vatandaşlarımızın teveccühünü kazanarak Bolu Belediyesinin Başkanı olan Tanju Bey, gördüğü desteğin karşılığında özellikle İzzet Baysal Caddemizde esnaf ve vatandaşlarımızın en büyük keyfi olan belediye çukuru oyununu kaldırmayarak yüzümüzü güldürdü. Allah ondan razı olsun. Selametle…

Önceki ve Sonraki Yazılar