Belediye’den çevreci proje!

Belediye’den çevreci proje!

Bolu Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından anaokulları, ilköğretim okulları ve liselerde yürütülen “Bu Benim Dünyam” projesi kapsamında örnek bir sosyal etkinlik...

Bolu Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından anaokulları, ilköğretim okulları ve liselerde yürütülen “Bu Benim Dünyam” projesi kapsamında örnek bir sosyal etkinlik daha başlatıldı. 

Bolu belediyesi tarafından yeni bir sosyal etkinlik daha başlatıldı.” Taşınabilir Atık Pilleri Toplama Kampanyası ve Yarışması ” adıyla yürütülen etkinlikte, öğrenciler evlerinde ve çevrelerinde kullanılmış, işe yaramayan pilleri atık pil kutusunda biriktirip, Bolu Belediyesi’ne teslim edecekler. Kampanya ve yarışma 01 Nisan 2011 ile 31 Mayıs 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek. Yarışma sonucu 5 Haziran 2011 Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenecek bir törenle duyurulacak. İki ayrı kategoride değerlendirilecek yarışma sonucuna göre en çok pil toplayan okulumuzda bahçe düzenlemesi çalışması yapılacak, en çok pil toplayan sınıf için ise Ankara’ya sınıf gezi düzenlenecek. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nde görevli Çevre Mühendisi Adnan Demirel önderliğindeki çalışma grubuna Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Eğitim Fakültesi öğrencileri de destek vermeye başladı. Belediye ve üniversite işbirliği ile oluşturulan çalışma grupları 21 Mart 2011 itibariyle bir taraftan pil kutularını dağıtırken, diğer taraftan da dağıtılan okullarda görevlileri atık pil konusunda bilgilendiriyorlar. Atık piller konusunda özellikle anne ve babaların daha dikkatli olması gerektiğini söyleyen Demirel, herkesin evinde hiç de farkında olmadığı kadar çok sayıda kullanılmış atık pil bulunduğunu hatırlattı.  Bugüne kadar insanların bu pilleri bilinçsiz bir şekilde çöpe attığını kaydeden Demirel, pillerin içinde bulunan sıvı maddenin toprak ve suya karışarak canlı hayatını olumsuz etkilediğine de dikkat çekti. 1 tane kalem pilin 4 m2  toprak kirlettiğini ve bu toprağı üretim yapılamaz hale getirdiğini, bir kurşun oksit pilin 800,000 litre suyu içilemez hale getirdiğini söylerken atık pil toplama çalışmalarında sadece okullardan değil tüm Bolu halkından da destek beklediklerini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.