Bir kırık notta BDP’lilerden

Bir kırık notta BDP’lilerden

Adı çeşitli İnsan hakları ihlalleri ile gündeme gelen Bolu F Tipi cezaevi bu kez de BDP’li milletvekillerinin hazırladığı raporda Türkiye’nin en fazla hak ihlallerinin olduğu cezaevlerinin arasında gösterildi. BDP...

Adı çeşitli İnsan hakları ihlalleri ile gündeme gelen Bolu F Tipi cezaevi bu kez de BDP’li milletvekillerinin hazırladığı raporda Türkiye’nin en fazla hak ihlallerinin olduğu cezaevlerinin arasında gösterildi.

BDP milletvekilleri, Adana Cezaevi, Bakırköy Kadın ve Çocuk Cezaevi, Bolu F Tipi Cezaevi, Diyarbakır E Tipi Cezaevi, Erzurum Cezaevi, Mardin M Tipi Cezaevi, Tekirdağ F Tipi Cezaevi ve Trabzon Cezaevi’nde yaptığı incelemeleri raporlaştırdı. Raporda cezaevlerindeki hak ihlalleri ‘Beslenme hakkı’, ‘Sıcak su ihtiyacı’, ‘Kütüphanelerden ve kurslardan yararlanma hakkı’, ‘sohbet ve görüş hakkı’, ‘ailelerin ve ziyaretçilerin görüş hakkı’, ‘haberleşme ve iletişim hakkı’, ‘dilekçe ve şikayet hakkı’, ‘fiziki koşullar’, ‘muayene ve tedavi istekleri’, ‘arama’, ‘hükümlü nakilleri’ ve ‘disiplin soruşturması’ başlıkları altında sıralandı. BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata, “Bu ülkedeki cezaevlerinde hukuk yok, keyfiyet hakim” derken, hazırladıkları raporu, ilgili cezaevlerine ve Adalet Bakanı’na göndereceklerini bildirdi.BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata, Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Siirt Milletvekili Osman Özçelik, Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal ve Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş tarafından hazırlanan ‘Cezaevlerinde Yaşanan Hak İhlalleri Raporu’nu TBMM'de düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Ata, Türkiye’nin farklı cezaevlerinde kalan siyasi tutuklu ve hükümlülerin, yaşamış olduğu hak ihlallerini konu alan mektuplar nedeniyle BDP milletvekilleri tarafından yoğun hak ihlallerinin yaşandığı cezaevlerinin ziyaret edildiğini belirtirken, bu cezaevlerini ise Adana Cezaevi, Bakırköy Kadın ve Çocuk Cezaevi, Bolu F Tipi Cezaevi, Diyarbakır E Tipi Cezaevi, Erzurum Cezaevi, Mardin M Tipi Cezaevi, Tekirdağ F Tipi Cezaevi ve Trabzon Cezaevi olarak bildirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.