Bolu adliyesine basın bürosu kurulacak

Bolu adliyesine basın bürosu kurulacak

Adalet Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) uyum yasaları çerçevesinde adliyelere basın büroları kurulması çalışmalarını tamamladı. Pilot olarak seçilen iller arasında Bolu’da var. Hâkimler ve Savcılar...

Adalet Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) uyum yasaları çerçevesinde adliyelere basın büroları kurulması çalışmalarını tamamladı. Pilot olarak seçilen iller arasında Bolu’da var.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 14 ilin basından sorumlu başsavcıvekillerini atadı. Basın mensupları projenin tamamlanmasıyla birlikte daha sağlıklı bilgi edinecek. Gazetecilere bilgi akışı daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilirken yersiz ve yanlış haberlerin de önüne geçilecek. Yapılan çalışmalar sayesinde adliyede çalışan basın mensupları her türlü adli olaylara birinci elden ulaşabilecek. Özellikle Ergenekon ve Balyoz gibi kamuoyunun yakından ilgilendiren davalarda daha sağlıklı bilgi alınacak. Bununla beraber her türlü adli olayın bilgisine Başsavcılık Basın Büroları vasıtasıyla ulaşabilecek. Başsavcıvekiline bağlı olarak çalışacak basın bürolarında savcılıklara intikal eden olaylar ve gelişmeler günü gününe basın mensuplarına aktarılacak. Haber akışı hızlanacak. Ancak haber için gerekli bilgiler belirlenen yöntemlerle gizliliği ihlal etmeyecek şekilde basın mensuplarına aktarılacak.

5 yıl içinde tüm adliyelere yayılacak

Adliyelere kurulan basın büroları için personel alımları da gerçekleştirilecek. 5 yıl içinde her adliyeye basından sorumlu Başsavcıvekili atanmış olacak. Pilot iller ise şunlar: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Diyarbakır, Malatya, Erzurum, Kocaeli, Eskişehir, Çanakkale, Bolu, Antalya ve Konya.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.