Bolu farkını yine hissettirdi##hb_manset.gif

Bolu farkını yine hissettirdi##hb_manset.gif

Geçtiğimiz hafta yapılan Düzce İl genel meclisi toplantısında ilçelerdeki yol bakım çalışmaları için yapılan program hakkında görüş belirten meclis üyeleri Köy Hizmetleri Müdürlüğü‘nün...

Geçtiğimiz hafta yapılan Düzce İl genel meclisi toplantısında ilçelerdeki yol bakım çalışmaları için yapılan program hakkında görüş belirten meclis üyeleri Köy Hizmetleri Müdürlüğü‘nün sınırlı araç sayısıyla hizmet etmeye çalıştığını dile getirerek " Bizim burada 80 araçla yaptığımız iş Bolu‘da 250 araçla yapılıyor. Dolayısıyla İdareye ve İdare çalışanlarına haksızlık etmemek lazım" demişlerdi. Düzce il genel meclisine cevap bir hafta geçmeden geldi. İl Özel İdaresinin 2011 yılı çalışma dönemin de aldığı 28 yeni araç ve iş makinesinin açılış töreninde konuşan Bolu Valisi İbrahim Özçimen “2 iş makinesi ve 2 operatör kullanılarak yapılan iş, 1 iş makinesi ve operatörle yapılacaktır. Yeni alınan 28 araçla birlikte yıllık yaklaşık 1 milyon TL tasarruf sağlanacaktır” dedi.

 

İl Özel İdaresi 2011 yılı çalışma dönemini aldığı 28 yeni araç ve iş makinesi ile açtı. Törende bir iş makinesine binen ve yeni araçların hayırlı olması temennisinde bulunan Vali İbrahim Özçimen, yeni alınan araçlarla birlikte idarenin 1 milyon TL tasarruf sağlanacağını da söyledi.

Vali İbrahim Özçimen, 2011 yılını aldığı 28 araç ve iş makinesi ile açan İl Özel İdaresi’nin iş sezonu açılış törenine katıldı. Törene Vali İbrahim Özçimen’in yanı sıra il protokolü, siyasi partilerin Milletvekili adayları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı ve daha sonra İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Oktay Güneş’in konuşması ile devam etti. Güneş, 28 araç aldıklarını ve bunlardan 11 tanesinin burada olduğunu söyleyerek yeni araçların hayırlı olması temennisinde bulundu. Programda daha sonra ise İş Makinesi Operatörü İlhan Bütün bir konuşma yaparak, iş göremez halde olan araçların yerine yenileri geldiği için mutlu olduklarını söyledi.

 

Araç sayımız 218’e ulaştı

Köy muhtarları adına da bir konuşma yapan Topardıç Köyü Muhtarı Niyazi Alemdar ise “Bizler Köy Muhtarları olarak İl Özel İdaresi ile çalışmalarımızı beraber yürütüyoruz. Yapılan çalışmalardan ötürü çok memnunuz. Geçtiğimiz günlerde İl Özel İdaresi’ne geldiğimde ve bu makineleri gördüğümde gerçekten çok mutlu oldum. Köylerimiz bu yeni araçlarla birlikte daha çok hizmet alacak diye seviniyorum” dedi. İl Genel Meclis Başkanı Mücahit Kutlu ise yaptığı konuşmasında İl Özel İdaresinin yaptığı çalışmaları aktardı. Hizmetleri yaparken Kaymakamlarla, muhtarlara ve vatandaşlarla beraber çalışmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi ve yeni iş makinesi ve araçların hayırlı olması temennisinde bulundu. Bolu Milletvekili adayı Fatih Metin de yeni araçların Bolu’ya ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulundu. “Bizi gururlandıran bir günde yine birlikteyiz” diyen Fatih Metin, emeği geçen herkese teşekkür etti. Törende son konuşmayı yapan Vali İbrahim Özçimen ise yeni alınan 28 araç ile İl Özel İdaresi’ndeki araç sayısının 218’e ulaştığını kaydederek, bu yeni araçlar ile yakıt ve araç tasarrufu, araç bakım ve onarım giderlerinin azaltılması, personel tasarrufu, iş verimi ve kapasitesinin artırılması, daha kaliteli ve ekonomik asfalt yol yapımı ile personelin motivasyonunun artırılmasının sağlanacağını söyledi.

 

Yenilenen araçlarla iş verimi artacaktır

Mevcut iş makinelerinin büyük çoğunluğunun 30 yaş civarında ve eski olduğunu söyleyen Vali Özçimen, “Eski teknoloji olmaları sebebiyle daha fazla yakıt harcamaktadırlar. Malzeme ocaklarında malzeme hazırlama için saatte 30 Lt. mazot harcayan dozer, yükleme için de saatte 15 Lt. mazot harcayan kepçe kullanılıyordu. Bundan sonra malzeme ocaklarında malzeme hazırlama ve yükleme saatte 15 Lt.mazot harcayan ekskavatör ile yapılacaktır. Dolayısıyla hem yakıt tasarrufu yapılacak hem de 2 iş makinesi ve 2 operatör kullanılarak yapılan iş, 1 iş makinesi ve operatörle yapılacaktır. Alınan yeni araçlarla akaryakıttan en az %10’a yakın tasarruf sağlanacağı öngörülmekte olup, bu tutar 2010 yılı fiyatlarıyla yıllık 250.000 TL.ye tekabül etmektedir.Araçların yenilenmesi ile birlikte araç ve bakım ve onarım giderlerinde %20’ye yakın tasarruf sağlanacağı öngörülmekte olup,bu tutar 2010 yılı fiyatlarıyla yıllık 200.000TL.ye tekabül etmektedir. Araçların yenilenmesi ile birlikte araçların bakım ve onarım ihtiyacı azalacağından bu iş ile ilgili daha az personel istihdam edilecektir. Yenilenen araçlarla iş kayıpları azalacağından iş verimi artacaktır” dedi.

 

Yıllık 1.000.000TL. Tasarruf sağlanacak

Yeni alınan 28 araçla birlikte yıllık yaklaşık 1 milyon TL tasarruf sağlanacağını söyleyerek özlerine devam eden Vali Özçimen, ayrıca çalışan personelin moral ve motivasyonun da artacağını dile getirerek sözlerini şu şekilde tamamladı: “Alınan asfalt yama silindirleri ile asfalt yamaları daha kaliteli ve düzgün ve az yama malzemesi kullanılarak yapılabilecek hem malzeme hem de yakıt tasarrufu sağlanılacaktır. Alınan yama robotu ve yama silindirleri ile yama malzemesinden %20’ye yakın tasarruf sağlanacağı öngörülmekte olup, bu tutar 2010 yılı fiyatlarıyla yıllık 350.000TL’ye tekabül etmektedir. Mevcut asfalt distribütörlerinde otomasyon olmadığı için asfalt yapımı sırasında dökülen asfalt sürücünün tecrübesine göre dökülmekte iken alınan yeni iş makineleri bilgisayar kontrollü olduğundan asfalt malzemesinden %10’a yakın tasarruf sağlanacağı öngörülmekte olup, bu tutar 2010 yılı fiyatlarıyla yıllık 200.000TL.ye tekabül etmektedir. Alınan yeni araçlar ile ekipmanları daha konforlu, kabinleri ısıtmalı ve klimalı olduğundan çalışan personelin moral ve motivasyonunu artıracak dolayısıyla iş verimi de artacaktır. 5.000.000TL. kredi ile alınan 28 adet iş makinesi ile yıllık ortalama 1.000.000TL. tasarruf sağlanacak olup, araçlar 5 yıl içinde kendini amorti etmiş olacaktır. Ayrıca mevcut durumdan da %30 daha fazla iş verimi sağlanacaktır. Araç filomuza yeni katılan araç ve iş makinelerinin İlimize hayırlı olmasını temenni ederim.

Yapılan konuşmalarının ardından açılış öncesinde dualar eşliğinde bir kurban kesildi ve iş makinelerinin açılışı yapıldı. Vali Özçimen açılışın ardından iş makinesine binerek aracı bir süre kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.