Bolu folkloru Batman’dan sorulur

Bolu folkloru Batman’dan sorulur

Bolu Yöresi Oyunları Batmanlı miniklere birincilik kazandırdı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olan Nuran Boztaş, atandığı Batman Sabri Ülker...

Bolu Yöresi Oyunları Batmanlı miniklere birincilik kazandırdı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olan Nuran Boztaş, atandığı Batman Sabri Ülker İlköğretim Okulu’nda Bolu Yöresi Halk Oyunları Ekibi kurdu. Sabri Ülker İlköğretim Okulu Halk Oyunları ekibi, 19-20 Şubat 2011 tarihlerinde Batman’da yapılan Valilik Kupası Halk Oyunları Yarışmasına Bolu oyunları ile bir ikincilik bir de birincilik kazandı.

 

Öğrencilik yıllarında AİBÜ Türk Halk Oyunları ve Halk Müziği Topluluğu’nda (TÜHOM) görev alan, ve Topluluk Danışmanı Öğretim Görevlisi Sıdıka Kilitci’den Bolu halk oyunlarını öğrenen Nuran Boztaş, atandığı Batman Sabri Ülker İlköğretim Okulu’nda öğrencilerine Bolu halk oyunlarını öğretti. Okulda bir de halk oyunları ekibi kuran Nuran Boztaş, Bolu türkülerini de öğrencilerine öğretti. Bu yıl eğitim özrü ile Bolu Gerede Mehmet Zeliha Güzelce İlköğretim Okulu’nda göreve başlayan Boztaş’ın Batman’daki öğrencileri, katıldıkları Valilik Kupası Halk Oyunları Yarışmasın minikler kategorisinde stilize dalda birincilik ve yıldızlar kategorisinde stilize dalda ikincilik kazandı.

 

Yarıyıl tatilinde öğrencileri için tekrar Batman’a gitti

 

19-20 Şubat’ta Batman’da gerçekleştirilen Valilik Kupası Halk Oyunları Yarışması öncesi AİBÜ TÜHOM Danışmanı Öğretim Görevlisi Sıdıka Kilitci ile Batman’a giden Nuran Boztaş, eski öğrencileriyle buluşarak onları yarışma için hazırladı.

 

“Batmanlı minikler Bolu’yu görmek istiyor”

 

Bolu oyunları ile birincilik elde eden Batman Sabri Ülker İlköğretim Okulu Halk Oyunları Ekibi’nin şu andaki en büyük isteğinin Bolu’yu görmek olduğunu belirten Nuran Boztaş, “Bolu yöresi oyunlarını oynayan çocukların şu andaki en büyük hayalleri; oyunlarını sergiledikleri Bolu’yu görüp, oyunlarını oradaki insanlara gösterebilmektir” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.