Bolu Gündem 30 yaşında…

Gazetemiz Bolu gündem 30 yıl önce yayın hayatına başladı. Zaman hızla aksa da, insan hayatında 30 yıl epey uzun bir zaman dilimi…

Ogün bugündür şehrimizin değerli muhabir ve yazar kadrosuyla, istikrarlı bir şekilde büyüyerekyoluna devam etmektedir.

Gazetenin kuruluşunu hatırlıyorum. O günlerde şehrimizin tek günlük gazetesi “Sesimiz” gazetesinin ortaklarından biri de, Düzce’nin saygın gazetecilerinden Merhum Bedrettin Maradid idi. Her hafta sonu benim ticarethanenin karşısındaki gazeteye gelir, ciddi görümüyle dikkat çeker, öyle fazla konuşmazdı. Daha sonra gazete ortaklığından ayrılan Bedrettin Bey, Bolu da ilk ofsayt baskılı oğlu Fatih Maradit sahipliğinde Bolu gündem gazetesini kurdu. Fatih Bey’e zaman zaman uğrar, sohbetlerim olurdu. İşini ciddi yapar, gazetenin her satırı ile ilgilenirdi. Bu titizliği sayesinde şehrimizde iyigazetecilerin yetişmesine öncülük etti diyebilirim.

Daha sonra birkaç el değiştiren Bolu gündem, Bolu Olay gazetesi ile birleşerek Bolu olay gündem ismini aldı.

Esasında, gazeteler böylesi yayın döneminde görkemli bir şekilde kutlarlar; ama bizim patronlar, belki de ekonomik zorluklar nedeniyle, Başkan Özcan’ını gönderdiği pastayı, yine kendisine kestirerek,gazetenin kendi personeli ile mütevazı bir şekilde kutlamayı yeğlediler. Her ne kadar biz pastayı yeme sekte, bir şeyler karalayalım dedik.

Bu satırların yazarı yaklaşık yedi yıldır bu gazetede yazıyor. Daha önce yazdığım gazetelerden, müdahale gibi bazı nedenlerle, yazılarıma ara vermek zorunda kaldım. Bolu Olay Gündem de ise bugüne dek her hangi bir müdahale ile karşılaşmadığım gibi, şöyle yaz, böyle yazma diye bir rica ilekarşılaşmadım.

İşte gazetenin büyüklüğü buradan kaynaklanmaktadır.

Daha geçenlerde, bir yazar arkadaşımız, gazetenin bir haber manşetinden rahatsızlığını dile getirir. Buna karşı bir tenkit yazısı yazdığını, önce okuyup, rahatsızlık verirse, yayınlamazsınız değinde,gazete yetkilisi Hüseyin Aykan “bizim gazete yazarlarını önceden okumak gibi bir âdetimiz yoktur, istediğin gibi yazar yayınlatabilirsin” der

Bazı yazılardan rahatsızlığını dile getiren bazı okuyucularımız “ bu yazılar Bolu gündemde nasılyayınlanır” diye bazımesajlara şahit oluyoruz. Hatta bir okuyucum “böylesi sağduyulu bir yazının Boluolay Gündem’de yayınlanması çok şaşırtıcı” diye mesaj göndermişti.

Esasında şaşırtmamak lazım. Çünkü Bolu Olay Gündem gazetesi her fikre, her düşünceye açıktır. Tabii ki hakaret ve bir yafta olmaması şartıyla….

Şahsen her zaman eleştiriye açık olmuşumdur. Çünkü eleştiri de bir ihtiyaçtır.

Bizim yıllardır yazı yazmamızın sebebi, inandığımız doğru ve yanlışlara işret edip, bunu okuyucularımlapaylaşmaktır. Zaten kendi fikirlerinin doğruluğuna inanan her insan

Bu doğrularınıkırmadan, dökmeden düzgün bir şekilde ifade edip, muhatabını ikna etmeye çalışır. Zaman zaman okuyucularımdan “meselenin orasını hiç düşünmemiştik” mesajlar aldığım olmuyor değil…

Farklı düşünceyi normal karşılamak lazım. Zaten her kes aynı düşüncede olsa, ortada bir düşünce diyebir şey kalmaz.

Hakikat ışığı fikirlerin çarpışmasında çıkar denilmiştir. Hakaret ve yafta olmadığı müddetçe, fikirlerden korkmamak lazım. Her kesin benim gibi düşünmeye mecburiyeti yoktur; ama benim düşüncemi ifadehakkım vardır.

Gerek övgü, gerekse tenkit alsam da, inandığım değerler doğrultusunda, bu minval üzerine yazmaya devam edeceğim.

Daha nice yıllar beraber olmak dileğiyle

Kalın sağlıcakla…

Günün sözü:

Tek hakikat: düşünceye saygı…Cemil Meriç

Önceki ve Sonraki Yazılar