BOLU İÇİN ÇIRPINANLAR-3

    Geçen haftadan devam ediyorum.

    .../.

    Salih Rüştü Taşçı, o günlere ait fotoğrafları, yazışmaları ve bu çalışmalarla ilgili dökümanları getirmeyi ihmal etmemiş. Tam yeri gelmişken ve yeni gelen Vali Gökhan Aydıner ile yapılan çalışmalara geçmeden önce zamanın valisi N.Doğan Topaloğlu’nun basın açıklamasını buraya alayım istedim. Bu açıklama yapılan çalışmanın ne kadar değerli ve önemli olduğunu, resim yarışması için  ne kadar emek verildiğini belgeliyor. Adeta Bolu’nun sanat tarihi bakımından unutulmaması gereken bir belge niteliğinde. Bu basın bildirisini aynen sizlere aktarıyorum:

   “Bolu Valisi N. Doğan Topaloğlu Bolu’da açılan resim yarışması ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yapmıştır.

    Bolu  Valiliği Tertip Komitesi tarafından Bolu ve yöresinin zengin kültür, turizm, ekonomi, folklor ve özellikle doğal güzelliklerini bir yarışma içerisinde değerlendirerek tanıtılmasını, dolayısıyla görsel sanatlarda yaratıcı çalışmaları özendirip desteklemek ve gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla ödüllü resim yarışması açılmıştır.

   11 Temmuz 1984-10 Ekim 1984 tarihleri arasında Bolu’ya gelen sanatçıların konaklama ve gezme giderleri İlimizce sağlanmıştır. Sanatçılar Bolu yöresinin zengin doğal güzelliklerini görerek eserlerini meydana getirmişlerdir.

    Sayın Avni AKYOL, Emin BARIN, Orhan ERSOY, Fethi KAYAALP, Hamit KINAYTÜRK, İlhami TURAN ve İhsan YÜCEÖZSOY’dan oluşan Seçici Kurul 22-23 Ekim 1984 tarihlerinde toplanarak yarışmaya katılan 70 sanatçının 135 eserini değerlendirmiştir. 75 eserin sergilenmesine, Birincilik ödülünün Cavit ATMACA’ya, İkincilik ödülünün Bünyamin BALAMİR’e, Üçüncülük ödülünün Osman Zeki Oral’a verilmesine, Aydın AYAN, Naile AKINCI, Erol DERAN, Nihat TANDOĞAN, Mehmet UZEL adlı sanatçıların da mansiyonla ödüllendirilmesine karar vermiştir.

    Serginin ilki 29.10.1984 tarihinde Bolu’da, İkincisi de 8.11.1984 günü Ankara’da açılmıştır. İstanbul Yıldız Kültür ve Sanat Merkezinde 30.11.1984 Cuma günü saat 17.30’da açılışı yapılacak olan serginin, öteki illerimizde de sergilenmesi için girişimlerde bulunulacaktır.

    Bu tür bir yarışma Ülkemizde; Ulu Önder Atatürk’ün Bolu’ya gelişlerinin 50. Yılı nedeniyle ilk kez Bolu’da düzenlenmiştir. Her yönüyle başarılı olan bu sanat etkinliği, sanat çevrelerinde büyük bir ilgiyle karşılanmış ve öteki illerimize de örnek olması bakımından çok olumlu bir gelişme olmuştur. Gelecek yıllarda da bu tür çalışmalara devam edilecektir.

   Saygılarımızla,

   N. Doğan TOPALOĞLU

   Bolu Valisi

   İl Tertip Komitesi Başkanı”

   Atatürk, “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” demiş. Gerçekten de bir milletin gelişmişlik düzeyi, ortaya koyduğu sanatsal faaliyetlerle ölçülür. Sanat yönünden zengin ülkelerin medeniyet düzeyleri de gelişiyor ve yükseliyor.

    Şimdilerde ne sanata, ne sanatçıya değer veriliyor, sanatçılar adeta hor görülüyor. Bakın 1984 yılında Bolu’da, Türkiye çapında sanat çalışmaları yapılmış. Bu yüzden belki de Türkiye’de Bolu nüfusuna oranla daha çok tanınıyor ve Bolu daha büyük bir şehir sanılıyor. Küçük şehrin büyük hikayeleri, sadece Boluspor’la yazılmıyor, işte bu çalışmalarla da Bolu için çırpınanlar Bolu’ya  damga vuruyor ve büyük hikayeler yazıyorlar.

   .../.

   Haftaya devam edeceğim.

YORUM EKLE

banner128

banner124