BOLU İÇİN ÇIRPINANLAR-7

   Geçen haftadan devam ediyorum.

   .../.

   NÖ:-Ne kadar çok emek sarfetmişsiniz. Devletin yapması gerekenleri sizler yapmışsınız.

    NA:-Biz bu çalışmaları yaparken İzzet Baysal da Bolu’ya ve Bolu köylerine sağlık ocakları ve okullar yapıyordu. İzzet Baysal’a gidelim dedik. Atladık gittik İstanbul’a. İzzet Baysal Vakfı kurulmamıştı daha. Daha öncesinden Bolu’ya pek çok yatırımları olduğunu bildiğimiz için, fikrimizi kendisine anlatalım dedik. İzzet Baysal’ın Boğaz’da villası vardı, arkasında da çok güzel bir bahçesi vardı. Bahçeyi gezdirdi bize. Bu ziyaretimizde Cahit Dinçtürk bize önderlik yaptı. İzzet Baysal’a durumu anlattık. “Biz üniversite için yer aldık, binaları da sen yap.” dedik. Bu görüşmede Ahmet Baysal da vardı. İzzet Baysal bu işe sıcak bakmadı. “Biz köy işleri ile uğraşıyoruz.” dedi. Bizim bu projelerimiz çok büyük geldi O’na. Bu hayal üstü bir şeydi. Kös kös Bolu’ya döndük. Kazım Oksay ile devamlı temas halindeydik. Durumu kendisine ilettik. Kazım Oksay, yatırımları hızlandırma fonundan o zamanın parasıyla 500 bin Lira para buldu. Nereye buldu? Gazi Üniversitesi’ne buldu. Bütçe dışı bir fon olan bu para ile şu anda da hizmet veren Gazi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi inşaatı başladı. Devlet tarafından başlanan bu inşaattan sonra İzzet Baysal harekete geçti. İzzet Baysal ile Gazi Üniversitesi arasında bir protokol yapıldı. İnşaatları İzzet Baysal yapacak, donanımlarını da Gazi Üniversitesi karşılayacaktı. Bu protokol çerçevesinde İzzet Baysal, Gazi Üniversitesi adına iş yapıyordu, yani İzzet Baysal Üniversitesi yok daha, işler GÜ adına yürüyordu. İkinci aşama olarak İzzet Baysal, Eğitim Fakültesi inşaatına başladı. Tabi İzzet Baysal kendi inşaatını çok çabuk bitirdi. Bizim başlattığımız İdari Bilimler Fakültesi inşaatı, Devletten ve bütçeden para gelecek de, inşaatlar yapılacak da, tabi yıllarca sürdü. Buradaki herşey Gazi Üniversitesinindi, yer GÜ’nin, binalar GÜ’nin, kampüs GÜ kampüsü olarak geçiyordu. 1983 yılında TBMM’de bir çok üniversitenin oluşacağı gündeme geldi. Aynı yıl Türkiye’de bir kaç üniversite açıldı. Bu üniversiteler arasında en güzel aday biziz. Yerimiz hazır, binalarımız var, hocalarımız var, hayırseverimiz var, yani her şeyimiz hazır. Böylelikle Bolu İzzet Baysal Üniversitesinin temeli atılmış oldu.

   SRT(Salih Rüştü Taşçı):-Bu arada ben sözü alayım. İzzet Baysal’ın adı üniversiteye verilmiyordu yasal olarak. İzzet Baysal da kendi ismini istiyordu doğal olarak. Avni Akyol o konuyu halletti. Avni Bey, Milli Eğitim Komisyon Başkanıydı. Hatta bugün sabah o günkü Meclis Tutanaklarından baktım. O zaman Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi olarak TBMM’den geçti. Böylelikle Türkiye’de ilk defa yaşayan bir kişinin adı bir üniversiteye verilmiş oldu.

   SG(Saip Garipoğlu):-Ben de bir şey eklemek istiyorum. Şimdi burada bir şey var. Bolu’ya üniversite açılacak derken, Bolu milletvekili Abbas İnceayan vardı, yine Bolu milletvekilleri Düzceli Avni Akyol ve Necmi Hoşver, hem Bolu İzzet Baysal ismini değiştirdiler, hem de Düzce’ye Tıp Fakültesi ile birlikte, 2-3 fakülte daha açılmasını sağladılar. Yani bu pozisyonda bu durumdan istifade ederek aynı anda Düzce’ye de 1 Tıp Fakültesi, ayrıca 2-3 de fakülte açılmasına karar verildi. O zaman Düzce Bolu’nun ilçesiydi ve toplam 5 milletvekilimiz vardı. Şimdi Düzce il olunca, 3 milletvekili Bolu’nun, 3 milletvekili de Düzce’nin var.

   NA:-Şimdi bir anekdot daha anlatmak istiyorum. Gazi Üniversitesi Bolu Meslek Yüksekokulu statüsü fakülteye döndürülecek. Yalnız fakülteye döndürülmesi için YÖK’ten Meclise teklif edilmesi lazım. YÖK teklif edecek, Meclis tasdik edecek. Bu sırada YÖK Türkiye’de bir çok yüksek okulun fakülteye dönmesi için Meclis’e liste gönderdi. Fakat bu listede Bolu’nun adı yok. Bolu’nun adını da listeye aldırmak istiyoruz. Biz yine hemen Ankara’ya gittik. Milli Eğitim Bakanı Metin Emiroğlu idi. Bütün Bolu’lular toplandık, ne kadar üst düzey Bolu’lu bürakrat ve Bolu’nun önde gelen isimleri varsa, Akın Çakmakçı, Saim Kırgız ve bizim Bolu’lu Paşa Cevat Alparslan gibi isimlerle Bakan Metin Emiroğlu’nun makamında akşam toplandık ve Bakana baskı yaptık. Dedik ki bizim Bolu da listeye alınsın. Sağolsun Bakan Emiroğlu kabul etti. YÖK’ten gelen listenin içine Bolu’yu da kattı.

   .../.

   Haftaya devam edeceğim.

YORUM EKLE

banner128

banner124