BOLU İÇİN ÇIRPINANLAR-9

   Geçen haftadan devam ediyorum.

    .../.

    NA:-Üniversite kurulduktan sonra, yine üniversite yetkilileri ile sürekli ilişki halindeydik, sürekli iç içeydik.

Bir Vakıf daha kurduk, İzzet Baysal Üniversitesi Araştırma Geliştirme Vakfını kurduk, biz oranın da kurucu üyesiyiz. Saip Bey’le beraber bu konuda uzun süre beraber çalıştık. Her toplantımızda sürekli yeni fikirler üretiyorduk. Türkiye’deki önemli gurmeleri Bolu’ya çağırdık. O gurmeler sayesinde Ulusal medyada Bolu’yla ilgili çok haberler yapıldı. Siz de onlara konser verdiniz. Gurmeleri Bolu’ya getirmek için 4X4 araçlar kiraladık. O zaman 4X4’ler çok meşhurdu, Türkiye’de de  o kadar yaygın değildi, kimsede yoktu, sadece Antalya’da turizm amaçlı olarak kullanılıyordu. Gurmeleri otobüsle Bolu’ya getirmek hoş olmazdı. Cazip olsun, gezi olsun, Bolu tanıtılsın diyerek Harem iskelesinden bu araçlarla Bolu’ya geldiler. Onlar da çok zevk aldılar bundan. Türkiye’nin gündemine düştü, medyada Bolu’yla Boluyla ilgili çok güzel haberler yer aldı. Bolu ve ilçelerini bu araçlarla gezdiler. Bu çalışmaları videoya kaydediyorduk, kayda alıyorduk. Daha sonra ulusal televizyonlarda yayınlanması için bu videoları televizyon yayınlarına uygun hale gelmesi için düzenliyorduk. Yani Bolu’nun tanıtılması için bütün imkanları kullanıyorduk. O arada Nükhet Duru’nun seslendirdiği, “Bir Destan Dolaşır Bolu Dağının Dumanında Toprağında Taşında” şarkı çok meşhur oldu. Hemen sahiplendik, ne yapalım, Nükhet Duru’yu Bolu’ya çağıralım, O’na plaket verelim, dedik. Bestekarı Selehattin İçli’yi de davet edelim, bunlar Bolu’ya gelirse Türkiye’de çok ses getirir diye düşündük. Nükhet Duru gelmedi, ama biz Bolu’da gelmedi diye çok lafını ettik. Selahattin İçli rahmetli olmuş, eşi ve çocukları geldi. Kültür Sitesinde tören yaptık, Selehattin İçli’nin eşine ve çocuklarına plaket verdik. Sonra 3 kere Kadıköy Evlendirme Dairesinde TSM topluluğu olarak konser düzenledik, bu konserlerde Bolu fotoğrafları, Bolu videoları gösterildi. Kadıköy Belediye Başkanına, “Biz Bolu’yu tanıtacağız.” dedik, O da bize sahip çıktı.

    SG:-O zaman Bolu Belediye Başkanı Necdet Gören’di. Kadıköy Belediye Başkanına Necdet Bey telefon etti, organizasyon o sayede yapıldı.

    NÖ:-Bu işler öyle kolay olmuyor tabi. Kaç yerden onay alınıyor, otobüsler ayarlanıyor, yol masrafları, yiyecek içecek giderleri hiç sanıldığı gibi basit değil. Biz her yere sizin sayenizde konser vermeye gittik. Yine BKTV bünyesinde 3 defa Kadıköy Evlendirme Dairesinde, Ankara İller Fuarında Bolu Türkülerinin de yer aldığı çok başarılı konserler verdik.

   SRT:-Bolu’lu Utku Acun Ordu Valisiyken Ordu’da konser verdiniz. Ordu’da fotoğraf ve video gösterileri ile konser eşliğinde müthiş bir Bolu tanıtımı oldu. O zamanlar siyasi görüş ayrılığı yoktu, bir birlik vardı. Her siyasi partiden görevliler vardı, her şey Bolu içindi, kesinlikle senden benden diye bir ayrımcılık yoktu. Birlik vardı, küslük yoktu.

   NÖ:-Herkesin her görüşten Bolu’ya çok büyük hizmetleri olmuş. O günleri, o anlayış tarzını çok özlüyoruz. Çok güzel insanlar gelmiş, geçmiş.

    NA:-Bakın kimleri andık. Hepsini saygıyla, sevgiyle, Bolu ile ilgili güzel çalışmaları ile hatırlıyoruz. Ondan önce de “Dört Mevsim Bolu” fotoğraf çalışması yapmaya karar verdik. Onun için çok meşhur fotoğraf sanatçısı Akgün Akova ve Kazım Oksay’ın oğlu Serdar Oksay ile o zamanki meblağı tam hatırlamıyorum, belli bir para ile anlaştık. Onlar bir yıl süre ile Bolu’ya gelecekler, Bolu ve ilçelerinin her mevsim fotoğraflarını çekecekler, biz de onları tüm Türkiye’ye yayacağız. Küçük filmler ve fotoğraf karelerinden oluşan 10 bin dia verdik. Amacımız biz kendimizi tanıyoruz, ama maksat başkalarına Bolu’yu tanıtmak, Bolu’nun güzelliklerini onlara göstermek. Bolu, Gerede, Seben, Kıbrıscık, Mudurnu, Mengen, Yedigöller ve yaylalarımız gibi bütün doğal güzelliklerimizi ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış olmak üzere her mevsim gezdiler. Akgün Akova, “Ben Yedigöller’e gideceğim.” derdi. Hemen Orman İşletmesinden araba isterdik. O araba ile gider, fotoğrafları çekerdi. O çalışmalarda ortaya çok güzel Bolu fotoğrafları çıktı. Bu fotoğrafları Bolu’da, ilçelerimizde ve bir kaç ilde Akgün Akova’nın sanat söylemleriyle ve sizin konserlerinizle gösterdik. Her fotoğrafın ayrı bir hikayesi vardı. Hem görüntü, hem de ses olarak çok güzel oldu, çok ses getirdi. Müthiş ve çok etkili bir Bolu tanıtımı oldu. O eserler şimdi Vakıf’ta duruyor, çok kıymetli eserler. Şimdi bu eserlere sahip çıkan yok.

   SRT:-Bu Bolu fotoğrafları Türk Hava Yollarının SKYLİFE dergisinde sürekli olarak yayınlandı. Uçaklarda her koltuğun önüne konur bu dergi. Yani yerli ve yabancı herkes görür.

   NA:-Gökhan Aydıner’den sonra gelen bütün valilerin tamamının  bilfiil her çalışmamızda parmağı ve emeği vardır. Mesela Vali Mehmet Ali Türker, Bolu Dağında bir fotoğraf görmüş, hemen gidin onu alın gelin derdi. Biz de hemen onu alır getirirdik. Bolu’yla ilgili her şeye öyle sahip çıkarlardı. Bu Vakıf gerçekten çok önemli, gelen valilerin kulağına sokmak lazım.

   .../.

Haftaya devam edeceğim.

YORUM EKLE

banner128

banner124