“Bolu insanı ormanına sahip çıkar”

“Bolu insanı ormanına sahip çıkar”

Milli Parklar Genel Müdürü Yaşar Dostbil ve Çevre Orman Müdürü Sezgin Akay Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı ziyaret etti. Başkan Yılmaz Bolu halkının orman konusunda çok hassas olduğuna dikkat...

Milli Parklar Genel Müdürü Yaşar Dostbil ve Çevre Orman Müdürü Sezgin Akay Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı ziyaret etti. Başkan Yılmaz Bolu halkının orman konusunda çok hassas olduğuna dikkat çekerek, “Bolu insanı ağaç kesmez, yakmaz sahip çıkar. Ormanı bol olmasına rağmen orman sanayisi olmayan tek ildir. Eğer devlet fazla keserse de halk buna tepki gösterir.”dedi.

 Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Milli Parklar Genel Müdürü Yaşar Dostbil’le Bolu’nun doğal güzelliklerinin korunmasına yönelik olarak yapılması gereken çalışmalar hususunda görüşmeler yaptı. Bolu’da bu yönde bir mastır çalışması yapılması gerektiğini ifade eden Başkan Yılmaz, “Seben Göleti Abant’ın 7 katı büyüklüğünde bir göl. Gölcük Dünya’da ender yerlerden bir tanesi. Türkiye’de gölü en fazla yer olan il Bolu’dur. Yeniçağa Gölü bile Abant’tan 7 kat büyük ve ciddi anlamda bir kuş cenneti haline gelmiştir.Hem Abant’ın hem Gölcük’ün, Yedigöller’in ve Seben Gölü’nün mastır çalışmasının yapılması lazım. Bu çalışmalar yapılırken birincisi insanlar oraya girmeli, görebilmeli ama kirliliği de ortadan kaldırabilmeliyiz. Maalesef şu ana kadar biz bu çalışmayı Bolu olarak, ne de bakanlık olarak yapamadık.”dedi. Başkan Yılmaz ayrıca Bolu halkının orman konusunda çok hassas olduğuna dikkat çekerek, “Bolu’da güzel olan olay Bolu insanı ağaç kesmez, yakmaz sahip çıkar. Ormanı bol olmasına rağmen orman sanayisi olmayan tek ildir. Eğer devlet fazla keserse de halk buna tepki gösterir.”dedi. Gölcük’e ve Abant’ta otel yapımı ile ilgili çalışmaların belirli bir aşamaya geldiğini belirten Başkan Yılmaz, “Her 2 yerde de teleferiklerinde olacağı bir proje bakanlığa verildi. Bakanlar Kurulu’ndan çıkacak karar bekleniyor.”dedi. Milli Parklar Genel Müdürü Dostbil’de “Bolu’da yapılacak çalışmalarda sizlere destek vermek için biz her zaman hazırız” dedi. Ziyaret sonunda Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Milli Parklar Genel Müdürü Dostbil’e Köroğlu motifi işlenmiş tabak hediye etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.