Bolu konseri uğurlu gelmiş

Bolu konseri uğurlu gelmiş

Fetkiye’nin Ölüdeniz beldesinde yaşayan ve yaşları 59 ile 76 arasında değişen İngiliz vatandaşlarından oluşan "ÖlüDenizli Yarenler" grubu, İstiklal Marşı, Gençlik Marşı ve 10. Yıl Marşı'nın yanı sıra...

Fetkiye’nin Ölüdeniz beldesinde yaşayan ve yaşları 59 ile 76 arasında değişen İngiliz vatandaşlarından oluşan "ÖlüDenizli Yarenler" grubu, İstiklal Marşı, Gençlik Marşı ve 10. Yıl Marşı'nın yanı sıra farklı yörelere ait 20'ye yakın türküyü, ustaca seslendirebiliyor.

Her yıl 20'den fazla kentten davet alan Ölü
Denizli Yarenler, repertuvarlarına her yıl en az 2 Türkü ve 1 marş ekliyorlar. Grup üyeleri provalarını ve yöresel kostümlerin giyilmesi ile ilgili hazırlıkları Ölüdeniz Belediyesi Sanatevi'nin kütüphane kısmında yapıyorlar. Atlasbet none; text-underline: none;">Ölüdeniz Belediyesi Sanatevi Müdürü ve ÖlüDenizli Yarenler Grubu'nun Sanat Yönetmeni Coşkun Karabulut, bugüne kadar Düzce, Sarıkamış, Bolu, Kastamonu, Kars ve Denizli gibi il ve ilçelerin dışında birçok uluslararası festivale ve televizyon programına konuk olduklarını belirterek, "Grup üyeleri 4 yılda farklı yörelere ait 20 türkü, İstiklal Marşı ve 10. Yıl Marşı'nın öğrendi. Son olarak ise 2 gün süren bir çalışma ile Gençlik Marşı'nı ezberledi. 4 yıldır halk dansları gösterilerini, Anadolu'nun çeşitli yörelerini gezerek sergilemeye çalışıyoruz. Gittiğimiz yerlerde hem Türkiye'nin turizmine katkı sağlamış, hem de kültürlerarası diyaloğa katkıda bulunmuş oluyoruz" diye konuştu. Karabulut, İngiliz vatandaşlarından oluşan grubun ilk kurulduğunda 8 kişiden oluştuğuna işaret ederek, şunları söyledi: "Denizli ve Babadağ'da yaptığımız son gösterilerde grup üyeleri, horon ve kolbastı unu sergiledi. Bu 2 da yüksek temposu olan ve enerji gerektiren lar. Özellikle 'Kolbastı' u sonrasında grup üyelerinden 3'ü yoğun tempoyu gerekçe göstererek gruptan ayrıldı. Bu olay sonrasında kolbastı oynamayı bıraktılar. Türkü ve marşları bir Türk vatandaşının hissettiği duygularla söylüyorlar." Yarenler Grubu'nun son 4 yılda söyleyerek ve dans ederek yorumladığı marş ve eserlerden bir bölümü şunlar: "İstiklal Marşı, 10. Yıl Marşı, Gençlik Marşı. Makaram, Hele Dadaş, Tren Gelir, Ilgaz, Tiridine Bandım, Zeybek, Kağızmana Ismarladım, Anamur Yolları, Horon, Kolbastı, Kiziroğlu, ve Kara Üzüm"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.