Bolu müthiş bir potansiyele sahip##hb_manset.gif

Bolu müthiş bir potansiyele sahip##hb_manset.gif

CNN Türk’te yayınlanan “Sanayi Rotası” Programına konuk olan Ali Ercoşkun Bolunun Doğa, İnanç, yayla turizmi gibi konularda mesafe aldığını vurgulayarak; “Kongre turizmiyle Bolu’da turizmi 12 aya yaymak...

CNN Türk’te yayınlanan “Sanayi Rotası” Programına konuk olan Ali Ercoşkun Bolunun Doğa, İnanç, yayla turizmi gibi konularda mesafe aldığını vurgulayarak; “Kongre turizmiyle Bolu’da turizmi 12 aya yaymak olası ama bunun için en az 1500-2000 yataklı otellerin inşa edilmesi gerekiyor.”dedi.

 

Bolu’nun tavukçuk sektöründe önemli bir konumda olduğunu ve Türkiye’deki beyaz et üretiminin % 30’dan fazlasını karşıladığını hatırlatan Ercoşkun;”Hükümetimizin çıkardığı Faizsiz Kredi desteği sayesinde yatırımcılar bu alana yatırım yapmak için nerdeyse sıraya girdi. Bu yüzden ilimizdeki beyaz et sektörünün önümüzdeki dönemde ikiye katlayacağını düşünüyorum” biçiminde konuştu. 

AK Parti Bolu Milletvekili aday adayı Ali Ercoşkun geçtiğimiz Cuma günü CNN Türk’te yayınlanan “Sanayi Rotası” Programında Cem Seymen’in konuğu oldu. Bolu’nun iki büyük metropol arasında “sıkışan” bir kent yerine “sıyrılan” bir kent olmasını arzu ettiğini söyleyen Ercoşkun; “Başarının farklılaşmadan geçtiğini biliyoruz. Bolu Turizmden tarıma, Üniversiteden Sanayiye kadar birçok alanda bu farklılığını ortaya koyduğunda ülke genelinde hatta dünyada yıldızı parlayan bir kent konumuna gelebilir” şeklinde konuştu. Bolu’nun kendi zenginliklerinin farkına varma zamanının geldiğini söyleyen Ercoşkun; “Bunların başında Turizm olgusu geliyor mesela şu anda termal zenginlikleriyle meşhur Karacasu’da Türkiye’nin en önemli SPA merkezleri yer alıyor. Bir diğer sorunda hava alanı. Şu anda gerek siyasilerimiz gerekse de belediye başkanlığımız tarafından yapılan çalışmalar kapsamında 2.Komando tugayının bünyesinde yer alan ve şu anda kullanılamayan havaalanının hizmete açılmasıyla ilgili olarak Genelkurmay ve Sivil havacılık genel müdürlüğü ile ilgili yazışmalarda son aşamaya gelindi. Bu bahsettiğim gelişmelere paralel olarak bu ihtiyacın doğması durumunda bir havaalanı hazırlığımızın olduğunun da bilinmesini isterim” dedi. Bolunun Doğa, İnanç, yayla turizmi gibi konularda mesafe aldığını vurgulayan Ercoşkun;”Abant, Gölcük ve Kartalkaya gibi marka haline gelmiş değerlere sahibiz ama Bolu’daki Turizm zenginliklerini de çeşitli alt başlıklara da ayırabiliriz. Örneğin sağlık turizmi ya da spor turizmi gibi… Büyük takımlar yazları Antalya’da iklim şartları yüzünden kamp yapamıyorlar. Bolu bu açıdan çok önemli bir avantaja sahip. Yine İnanç turizminde kentimiz Akşemsettin hazretleri gibi önemli bir değere sahip ayrıca gastronomi konusunda Mengen, yurt çapında hatta dünya çapında nam salmış bir ilçemiz. Kongre turizmiyle Bolu’da turizmi 12 aya yaymak olası ama bunun için en az 1500-2000 yataklı otellerin inşa edilmesi gerekiyor. Şu anda ilimizdeki en büyük otelimiz 500 yataklıdır. O yüzden bu konuda çeşitli adımların atılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

“Faizsiz kredi”ye rağbet çok

İmajbet arial,helvetica,sans-serif;"> 

Bolu köylüsünün son yıllarda nitelikli tarıma ağırlık vererek ciddi gelirler elde ettiğini söyleyen Ercoşkun; “Seben Taşlıyayla Göletiyle beraber Seben ovası sulanacak ve orası tam bir cazibe merkezi haline gelecek. Senede birkaç tane ürün almak mümkün olacak. Ayrıca Dörtdivan ve Kıbrıscıkta’da bu sene baraj yapımına başlanacak olması yöre insanına nitelikli tarım yapması halinde ciddi gelirler getirecektir” dedi. Bolu’nun tavukçuk sektöründe önemli bir konumda olduğunu ve Türkiye’deki beyaz et üretiminin % 30’dan fazlasını karşıladığını hatırlatan Ercoşkun;”Hükümetimizin çıkardığı Faizsiz Kredi desteği sayesinde yatırımcılar bu alana yatırım yapmak için nerdeyse sıraya girdi. Bu yüzden ilimizdeki beyaz et sektörünün önümüzdeki dönemde ikiye katlayacağını düşünüyorum” biçiminde konuştu.

 

Bolu’da gizli işsizlik var

 

Programda Bolu’daki işsizliğe de değinen Ali Ercoşkun; “Şu anda Türkiye’deki işsizlik oranı %11 seviyelerinde, Bolu’daki işsizlik rakamları da benzer bir noktada seyrediyor ama Bolu’da nispeten gizli bir işsizliğin olduğunu söyleyebiliriz. İnsanların çalıştıkları firmalardan daha iyi bir firmaya geçiş yapma noktalarında istekleri var. Bolu’da tamamen işsiz insan göremiyoruz. Birçok işletmenin nitelikli ve yetişmiş elemana ihtiyacının olduğunu görüyoruz. Bu konuda adımlar attığımızı söyleyebilirim” dedi.

 

40 Parsel 40 yatırım demektir

 

Programda Organize sanayi bölgesiyle ilgili soruları da cevaplayan Ali Ercoşkun; “Tüm alanlarımızın dolu olmasına rağmen bazısının faaliyete geçmediğini görüyoruz. Geçtiğimiz dönemde ek rezervlerdeki tüm sıkıntıların aşılması yönünde altyapı çalışmaları yapılmıştı. Tüm bu çalışmaların kapsamında orada 40 parsel oluşacak. Bunun için yeterli talep var. Bu aynı zamanda 40 yatırım anlamına da gelir. Bu bizi özellikle iş gücü istihdamı açısından çok mutlu ediyor” diye konuştu.

 

Bölge olarak sakin ve sıcakkanlıyız

 

Bolu İnsanının mülayim, olumlu, pozitif ve yardımsever bir halk olduğunu da sözlerine ekleyen Ali Ercoşkun; “Bunun getirdiği bir sakinlik var. Bölge olarak sakin ve sıcakkanlıyız. Bolu İzzet Baysal, Boluspor, Gerede’deki Dericilik ve Beyaz et sektörü gibi değerleriyle müthiş bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koyuyor. Bu yüzden geleceğe ait ümidimiz üst seviyededir. Dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.