Nizamettin Yıldırım

Nizamettin Yıldırım

Bolu Seçmeni Kimi Aday Görmek İstiyor?

Seçimler yaklaştıkça muhalefetin cumhurbaşkanı adayı da merak edilen siyasi belirsizliklerin başında gelmektedir.

Bu konuyu araştırdık. Ancak çok da zorlandık diyebilirim. Çünkü seçmene ulaşmak kolay olmadı. Vatandaş korktuğu için midir, bezdiği için midir veya küstüğü için midir bilinmez cevap vermek istemiyor. Onun için de geçmiş dönemlerdeki en az bin kişilik anketlere ulaşamadık. Ancak yine de bir gösterge olarak kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Haberde de görüldüğü gibi adaylar arasında Mansur Yavaş rakipsiz görülüyor. Oyu % 41,8. Daha sonra Kemal Kılıçtaroğlu oyu %12.9. bu oran çok düşük. Çünkü CHP nin oy oranı epeyce yüksek görünüyor. Buna rağmen Kılıçtaroğlu’nun oyu bu seviyede kaldı. Diğer bir aday Ekrem İmamoğlu ise %8, Meral Akşener ise %4,9 oy almıştır.

Diğer ve fikrim yok diye cevap verenlerin çoğunluğunu iktidar yanlılarının cevapları oluşturuyor. Bunların da toplamı%29,7 dir.

Araştırmayı partiler açısından değerlendirdiğimizde ise şu sonuç ortaya çıkıyor. AKP seçmeninin %15,9 u, CHP seçmeninin %49,1 i, İyi Partinin %8.9 , MHP nin %4,7 si Mansur Yavaş diyor.

Adaylar ise kendi partilerinin oyları şu oranda topluyorlar. Kılıçtaroğlu kendi partilerinin en fazla oyunu alıyor ve oylarının %84 ü CHP seçmeninden geliyor.

Meral Akşenerin oyu ise %4,9 bu oyun %52 sini de İyi Partililer oluşturuyor.

Rakamlara daha fazla boğulmadan çıkarmamız gereken sonuç şudur.

Bolu’da seçmenin önemli bir kısmı Cumhurbaşkanlığı adaylığında Mansur Yavaşı görmek istiyor. Bu net bir şekilde anlaşılıyor.

Bu tür araştırmalar mutlaka yapılıyordur. Kulislerde Kemal Kılıçtaroğlu adı dolaşıyor. Geçen hafta görüştüğüm bazı CHP li dostlar genel başkanlarının aday olmasını sabırsızlıkla bekliyorlar. Ancak gerçekler yada beklentiler onların istediği gibi değil. Cumhurbaşkanı adayları arasında Tayyip Erdoğan adı bütün yıpranmışlığına rağmen hala diri duruyor. Muhalefetin göstereceği yanlış bir aday Erdoğan’ın şansını daha da artıracaktır. Kemal Kılıçtaroğlunun adaylığı ise siyasal ve toplumsal ayrışmayı daha da derinleştirecek, seçimler boyunca adayların birbirlerini yıpratma çabaları bu ayrışmayı körükleyecektir.

Bu bakımdan şu ana kadar adaylık konusunda sessiz kalan Mansur yavaş daha ılımlı ve uzlaşmacı gibi görünüyor. 20 yıllık AKP iktidarından sonra dejenere olan devlet kademesini ve toplumsal ayrışmayı yumuşak bir geçişle onarabilir.

Burada bir de kanaatimi belirteyim. Kılıçtaroğlunun aday olması sadece kulislerde dolanıyor. Resmen açıklanmış bir adaylık yok. Öyle sanıyorum ki CHP kurmayları seçime garanti adayla girmek istiyorlar. Ancak teşkilatlar da aday olması için bastırıyor. Her şey YSK nın Erdoğan’ın adaylığına yol vermesine bağlı. Eğer anayasa engeline takılırsa Kılıçtaroğlu tereddütsüz aday olur. Yoksa seçimler muhalefet için risklidir. Muhalefetin adayını açıklamamasının bir nedeni de bu olsa gerek.

Bolu’da durum kısaca böyle.

Önceki ve Sonraki Yazılar