13 Bin sıralama ile “Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği”

13 Bin sıralama ile “Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği”

Türkiye'nin gündemine oturan olağanüstü tercih! YKS sınavında 13.000. sırayı elde eden öğrenci, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde "Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği" bölümünü seçerek viral oldu.

Elâzığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Oğuz Çat, bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) sayısalda 13.000. sırayı aldı. Ancak sıradışı bir tercihte bulunarak Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde "Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği" bölümünü seçti. Çat, bu tercihinin arkasında herhangi bir rekabet amacının olmadığını, sadece sınav yılına özel bir anı yaratmak istediğini belirtti.

belge.png

Oğuz Çat aynı zamanda özel ders verdiği öğrencileri motive etmek ve bilgi seviyesini güncel tutmak amacıyla YKS'ye girdi. 509 puanla elde ettiği başarısının tıp fakültesine giriş yılındaki başarısından bile daha yüksek olduğunu ifade etti. Başlangıçta tercih yapmayı düşünmeyen Çat, tercih süresinin son 1 saati kala kararını değiştirip, sadece "Sınav yılımın anısı olsun" düşüncesiyle "Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği" bölümünü tercih etti. Sonuç olarak, kontenjanın düşük olduğu ve sadece 225 puan gerektiren Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği bölümünü tercih listesine ekledi.

Oğuz Çat, YKS sürecini ve neden sadece bu bölümü seçtiğini şu şekilde açıkladı: “Tıp, diş hekimliği, eczacılık ya da hukuk gibi popüler bölümleri tercih ederek insanların hakkını yemek istemedim. Bu yüzden boş kontenjanı olan ve fazla ilgi görmeyen lisans bölümlerine yöneldim. Ayrıca, ilginç, duyulmamış ve espri konusu olabilecek bir tercih yapmak istedim. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin 'Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği' bölümü önüme çıktı. Espri yapılabilir bir tercih olarak onu seçtim ve yerleştim. Ancak tıp eğitimini bırakmayı düşünmüyorum, bu yüzden kayıt yaptırmayacağım."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.