14 kat iznine şartlı destek!

TMMOB Mimarlar Odası Bolu Şubesi ilimizde yaşanan gelişmelerle ilgili birçok konuda görüş bildirdi. Oda Yönetim Kurulu adına Başkan Semih Dimicioğlu imzasıyla yapılan açıklamada, son günlerin en çok tartışılan konusu olan Bolu’da 14 katlı bir binaya izin verilmesi masaya yatırıldı. Dimicioğlu kentin sülietini bozmayan, mevcut yapılaşmayı ezmeyen, ve konusunda uzman kişilerin hazırladığı imar planı tadilatı doğrultusunda Bolu genelinde Emsal uygulamasına sıcak baktıklarını vurguladı. Dimicioğlu Halka ait yolların ve parkların müstecirlere kiralanmasını endişe ile takip ettiklerini belirterek Mimarlar Odası olarak Bolu’nun tarihi değerlerine sahip çıkmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

14 kat iznine şartlı destek!
  TMMOB Mimarlar Odası başkanı Semih Dimicioğlu yayınladığı basın açıklamasıyla Bolu’da son aylarda imar alanında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Dimicioğlu; “Bolu’da  uygulanması konusunda  yıllardır tartışılan,  Emsal uygulaması izni meclis kararı ile Paşaköyü mahallesinde bir parselde  münferit olarak verilmiştir. Daha çok  kaks  (kat alanı katsayısı) olarak bilinen  emsal   bir parsel üzerine yapılacak toplam inşaat alanını belirleyen bir orandır.Bugün imar planımızda uygulanan kaks  ile belediyenin  sözkonusu   parselde münferit olarak uyguladığı  emsal uygulaması arasındaki fark şudur.Kaks uygulamasında, parselde yapılacak  yapı miktarı ve kat sayısı sabittir. Örneğin bir parselde yapılaşma oranı taks  (yapının zemine oturduğu alanın parsel büyüklüğüne  oranı) % 40,  örneğin kat sayısıda 4 ise, bu parselin kaks değeri (tüm katlar toplamı ),  4 x 0,40=1,6  dır. Bu aynı zamanda o parsel için emsal değeridir.Emsal uygulamasında ise yapı miktarı sabit , kat yüksekliği ise projenin durumuna gore değişkendir.Yukarıdaki örnekten yola çıkarsak parsel sahibi kaks değeri olan 1,6 değerini ister 2 kat, isterse 10 kat olarak kullanabilir.Yani parsel sahibi yapısını az katlı ve tüm parsele yayarak yapabildiği gibi, yapı miktarını değiştirmeden çevresinde daha çok yeşil alan bırakarak çok katlı da yapabilir. Veya bir kısmını 2 kat bir kısmını 10 kat da yapabilir. Emsal uygulaması, yatayda yapılaşma yerine dikeyde yoğunlaşarak zeminde yapı  alanını küçültüp yeşil alanı çoğaltması, mimaride farklı tasarımlara olanak sağlaması bakımından, modern kentleşme için olumlu uygulama olduğu düşüncesindeyiz.Hızlı bir şekilde büyümekte olan şehrimiz, buna karşılık dar bir alanda sıkışmış tek bir merkeze sahiptir. Mevcut kent merkezinin hıza büyüyen bu alanlara hizmet vermesi beklenmektedir. Bugünkü merkezin mevcut yerleşimi ve yolları ile gelecekteki kentin ihtiyaçlarına cevap verebilmesi mümkün değildir. Mevcut tamamlanmış yapılaşma nedeniyle kent merkezini büyütememekte ve yolları genişletip, yeni yollar açamamaktayız. Bu soruna çözüm olarak, önceden detaylı planlanmış yeni ticari alt merkezler oluşturmamız, mevcut kent merkezinin yükünü bu merkezlere kaydırarak merkezin yükünü azaltmamız gerekmektedir. Bununla beraber tarım alanı olarak ayrılan yerlerin 18. madde kapsamıyla birer birer konut alanına çevrilmesi, konutların bu alana yayılması Bolu ovasındaki tarım alanlarını ve tarımı bitirme noktasına getirmektedir. Bu nedenlerle yapılaşmanın deprem açısından sağlam ve eğimli zemine sahip kuzeye doğru ilerleyebilmesi için Dağkent, Kürkçüler, Ağaçcılar, Alpagut, Sarıcalar, Salıbeyler, Dodurga, Çömlekçiler köylerinin bulunduğu kuzey yamaçlarında, yapılaşmanın özendirilmesi ve bu bölgelerde imar şartlarının, altyapısıyla beraber iyileştirilmesi gerektiği düşüncesindeyiz.” Dedi.

 

 

“Halka ait parkların nerdeyse tamamı müstecire verildi”

 

 

 “ Mimarlar Odası olarak emsal uygulamasını;  kentin büyümesini dikkate alan ve kentin tarihi kimliğini, kentin sülietini bozmayan, mevcut yapılaşmayı ezmeyen, yoğunluğu arttırmayan, konusunda uzman kişilerin hazırladığı imar planı tadilatı doğrultusunda Bolu genelinde bir bütün olarak uygulanmasını destekliyoruz.”diyerek sözlerini sürdüren Dimicioğlu; “ 2013 Yılında;  yenilenen kanun,  yönetmelikler çerçevesinde tekniğine uygun olarak yapılacak ve denetlenecek yüksek katlı yapıların depremde bir tehlike olacağını asla düşünmüyoruz. Bununla beraber; halkın kullanacağı yolların ve kaldırımların paralı otopark haline getirilmesini, halkın serbestçe dolaşıp istifade edeceği halka ait parkların (yeşil alanların) nerdeyse tamamının, müstecire verilerek halka para karşılığı kullandırılmasını ve Cumhuriyet Parkı’yla başlayan bu uygulamanın Uğur Mumcu Parkı,  Anıtpark’ta ve gittikçe çoğalan bir şekilde Karaçayır Parkı’nda da devam etmesini endişeyle takip etmekteyiz. Ayrıca; turizm kenti olma yolundaki Bolu’muzun sahip olduğu gerek  Antik Dönem’e, gerekse  Osmanlı  Dönemi’ne ait her türlü esere,  Bolu’nun  kültürel yapısına  ve doğal güzelliklerine sahip çıkmayı Bolu halkı adına Mimarlar Odası Bolu  Temsilciliği olarak bir görev kabul etmekteyiz.” Şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2013, 21:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124