18. Madde Keşif’i

Bolu Belediyesi’nin Bolu’nun güney bölgesinde hayata geçirmeye kalkıştığı 18. Madde uygulaması Berk, Okçular, Çayırköy ve diğer köylerde ikamet eden vatandaşlar tarafından mahkemeye taşındı. Dün Sakarya Bölge İdare Mahkeme heyeti bölgede keşif çalışması yaptı. Tarlalarını 18. Maddeden dolayı kaybeden vatandaşlar hakkımızı mahkemede alacağız dediler.

18. Madde Keşif’i

Haber: Kasım ŞAHİN

Bolu Belediyesi Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın en önem verdiği projelerinden başta geleni D100 Karayoluna girişi Paşaköyü’nden başlayarak Bolu’nun güney istikametinden geçirmek. Ancak Bolu’nun ve hatta Türkiye’nin en çok verim alınan arazilerinin bulunduğu bölgede çiftçilikle uğraşan vatandaşlar tarımsal arazilerinin yol yapma adına katledilmesine razı değiller.

Ayrıca Kuzey Anadolu Fay hattının bu istikametten geçtiği de bilindiğinden ötürü Mimar ve Mühendislik Odaları ve diğer duyarlı kitleler vatandaşlarla beraber bu projeye şiddetle karşılar. Köylüler bu uygulamayı durdurma adına Sakarya Bölge İdare Mahkemesine yürütmeyi durdurma davası açtılar. Dün Sakarya Bölge İdareden gelen bir heyet bölge köylerde keşif çalışması yaptılar. Belediye İmar ve Hukuk görevlilerinin de hazır bulunduğu keşif çalışması gün boyu sürdü

KARAYOLU YAPMAK BELEDİYENİN GÖREVİ DEĞİL

Girilen hukuk sürecinde köylüleri temsil eden Avukat Sadettin Gültekin Bolu Olay Gazetesine açıklama da bulundu.

Gültekin: Bu bölge en verimli tarım arazilerinin bulunduğu bir bölge, buralar dekar başına en çok ürün alınılan bir bölge, Paşaköyü, Çayırköy, Bürük Berk, Küçük Berk ve devamını yol geçirmek adına asfalt ve betona terk etmek akla ziyan bir düşünce. Üstelik devlet karayolu açmak belediyenin de görevi değil. Böyle bir düşünce vakti zamanında karayolları tarafından da düşünülmüş, otoban bu bölgeden geçirilmek istenmiş, ancak gerek tarım arazilerinin yüksek verimli olması gerekse de fay hattının buralardan geçmesi nedeni ile bu düşünceden vazgeçilmiş. Bunun yanlış olacağı Karayolları tarafından kabul edilmiş. Belediye de seçim öncesi gelen büyük tepkiler üzerine kamuoyuna projeden vaz geçtiklerini duyurmuştu. Ancak seçim sonrası bunun böyle olmadığını maalesef anlamış bulunuyoruz.

PROJE GİZLİDEN DEVAM EDİYORMUŞ

Proje gizliden devam ediyormuş. Bölgeyi ticarileştirmek günahtır. Bunu kabul etmiyorlar. Bir hafta önce konu ile ilgili Sakarya Bölgeye müracaat eden köylülere yıllardır oturdukları evlerin ruhsatlarını tekrar belediyeye ibraz etmeleri gerektiğini belirten yazılar gönderildi. KÖYLÜYE ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERİYORLAR Bu köylüye “Aba altından sopa” göstermektir. Çok yanlıştır. Gelen yazıları da dosyaya intikal ettirdik. Bugün Sakarya Bölge İdare Mahkemesi ve diğer yetkililer bizlerle beraber çok kapsamlı bir keşif çalışması yaptı. Bilirkişi raporları ileride ki günlerde mahkemeye ibraz edilecek. Umut ediyorum ki karar haklı olanın lehine çıkacaktır” dedi

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2014, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124