2017 YILI BÜTÇESİNDE REKOR

Kasım Ayı başında başlayan İl Genel Meclisinde bütçe maratonu sona erdi. 2017 yılı bütçesinin 50.874.381 TL. olarak belirlendiği toplantının Pazartesi günü gerçekleşen son oturumuna Bolu Valisi Aydın Baruş’ta katıldı.

2017 YILI BÜTÇESİNDE REKOR

Haber: Kasım ŞAHİN

İl Genel Meclisinde 01 Kasım Salı günü başlayan bütçe görüşmeleri sona erdi. Ay boyunca kurumlar taleplerini iletti, meclis üyeleri de kurumların talepleri doğrultusunda 2017 yılı bütçesini belirledi. Pazartesi günü gerçekleşen son oturumda İl Özel İdaresinin gelir ve gider bütçesi oylanarak kabul edildi.  

“2017 YILININ DA BAŞARILI GEÇMESİNİ TEMENNİ EDİYORUM”

Bütçe toplantılarının ardından bir değerlendirme yapan İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, ay boyunca özverili bir şekilde görev yapan meclis üyelerine teşekkür ederek, “Bütçemizin, ilimize, ilçelerimize, köylerimize ve tüm kurumlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Allah hep birlikte hayırlı hizmetlere imza atmayı bizlere nasip etsin. Allah 2017 yılını, 2016 yılından daha verimli ve faydalı geçirmeyi bize nasip etsin. Bir aylık çalışma esnasında uyumlu, birlik, beraberlik içinde ve gerçekten meclisi önemseyen çalışma yapan bütün meclis üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu birlik beraberlikten Bolumuzun faydalanacağını ve daha hayırlı hizmetlerin gerçekleşeceğini düşünüyorum. Biz özel idaremizin tüm mensupları ile mesai arkadaşıyız. Bu anlamda 2016 yılında özel idaremizin yaptığı çalışmalar için başta genel sekreterimiz ve birim müdürlerimiz olmak üzere tüm personelimize de teşekkür ediyorum. 2017 yılında da başarılarımızın artarak devam etmesini arzu ediyorum” diye konuştu.

VALİ BARUŞ EMEĞİ GEÇENLERİ KUTLADI

Meclisin son oturumuna katılan Vali Aydın Baruş’ta konuşmasında meclis üyelerine teşekkür etti. Hazırlanan bütçenin Bolu’ya hayırlı olması dileğinde bulunan Vali Baruş, meclis üyelerine ve İl Özel İdaresi çalışanlarına hitaben yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi.  “Uzun bütçe görüşmelerinin sonunda 2017 yılı İl Özel İdaresi bütçesinin kabulü ile bu sürecin sonuna geldik. Ben öncelikle 2017 yılı bütçemizin İl Özel İdaremize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu bütçe sürecinde sizlerin yapmış olduğunuz katkılar nedeniyle hepinize teşekkür ediyorum.   2017 yılı İl Özel İdaresi hizmetleri bakımından inşallah ilimize çok önemli yatırımların kazandırıldığı, çalışmaların yapıldığı bir yıl olacaktır. Bildiğiniz gibi İl Özel İdaremiz çok geniş bir alanda vatandaşlarımıza hizmet sunuyor. Belediye sınırları dışında yaşayan vatandaşlarımızın  yol, içme suyu, kanalizasyon, sulama suyu gibi ihtiyaçlarında İl Özel İdaremiz daima yanlarında. 3700 km civarında çok geniş bir köy yolu ağımız var. Bu köy yollarımızı vatandaşlarımızın kullanımına açık tutmak gerçekten kapsamlı bir çalışmayı gerektiriyor. Bizler de  hem Özel İdaremiz hem de Köylere Hizmet Götürme Birliklerimiz vasıtasıyla bu hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Bu kadar geniş yol ağında yolları nitelikli olarak asfaltlamak gerçekten çok büyük bir kaynağı gerektiriyor. Elimizdeki kaynaklarımızla yollarımızda asfaltlama çalışmalarını sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımızı hızlandırmak için yöntem konusunda farklı arayışlarımız var. Bu arayışları da neticelendirirsek, asfaltlama konusunda yeni teknik imkanları seferber edebilirsek, 2017 yılında daha hızlı bir çalışma temposu içerisine gireceğiz.

SU EYLEM PLANI

Diğer taraftan köylerimizin içme sularını sağlıklı bir şekilde vatandaşımıza ulaştırmak için de çalışıyoruz. Bu kapsamda da  içme suyunun çıktığı kaynakların korunması,  içme suyu depolarına sağlıklı isale hatlarıyla ulaştırılması oradan da köy içi şebekesine verilmesi konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda ilimizin diğer iller arasında iyi bir durumda olduğunu söyleyebiliriz. Ama bu yeterli değil. Vatandaşlarımızın çeşmesinden akan suyun % 100 sağlıklı olması için birçok tedbiri almamız gerekiyor. Bu anlamda da biz 2017-2019 yıllarını kapsayan 3 yıllık bir Su Eylem Planı hazırladık. Bu plan çerçevesinde de içme suyu kaynaklarının çıktığı yerden itibaren korunması, kaptajların yapılması, isale suyu hatlarının yenilenmesi, özellikle içme suyu depolarının sağlıklı bir şekilde bakımının yapılarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulması bakımından bu eylem planı bizim belli bir program dahilinde hareket etmemizi sağlayacak.  

KÖYLERİN PLANLI VE İZİNLİ YAPILAŞMASI KONUSU

Biz İl Özel İdaresi olarak hem kendi gelirlerimiz hem KÖYDES kapsamında aktarılan kaynaklar sayesinde her yıl yaklaşık 20 milyon TL’nin üzerinde bir yatırım yapıyoruz. Bu çalışmalar aynı şekilde devam edecek. Sulama suyu, hayvan sulama suyu göletlerinin bakımı konusunda da hassasız. Diğer bir taraftan da birkaç yıldır yapılan çalışmalar çerçevesinde köy yerleşim planlarını artık bitirme noktasına geldik. Bu çok önemli bir gelişmedir. Köylerimizde planlı yapılaşma  noktasında çok önemli bir adım atmış durumdayız ve belki de bu konuda Türkiye’de en iyi illerden birisiyiz. Bu çalışmayı gerçekleştiren arkadaşlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Yıl sonu itibariyle köy yerleşim planları çalışmamızın da büyük oranla tamamlanması ile birlikte artık İl Özel İdaresinin izni olmadan köylerimizde bir yapılaşma mümkün olmayacak.

“HALKIN SORUNLARINA DEĞİNMEYEN BÜTÇE GERÇEK BİR BÜTÇE SAYILMAZ”

Vatandaşlarımıza hizmet sunan tüm kurumlarımıza da önemli katkılar sağlıyoruz. Bu kapsamda da ayırmış olduğumuz kaynakların yerinde kullanılması çok önemli. Bu nedenle bu dairelerde çalışan arkadaşlarımıza önemli görevler düşüyor. Sınırlı kaynakları yerinde kullanmak ve bunlarla en iyi hizmeti üretmek noktasında bu arkadaşlarımızdan beklentimiz var. Bildiğiniz gibi İl Özel İdaresinin bütçesini hazırlarken 2 yıldır gerçekçi olma noktasında çok dikkatli davranıyoruz. Çünkü gelirlerimizle orantılı olmayan giderlere sahip olan bir bütçe daima bizi önümüzdeki yıllarda  önemli bir yük altına sokacaktır. Bu yılki bütçemiz  50 milyon 800 bin TL civarında ve bu da gerçekçi bir bütçe. İnşallah bunu tam anlamıyla gerçekleştirerek gelir gider eşitliği noktasında  bir sıkıntı yaşamadan bu bütçeyi gerçekleştireceğiz. Bu hizmetleri  2017 yılında da gerçek anlamıyla vatandaşımızın kullanımına sunduktan sonra vatandaşımızın mutluluğunu sağlarız. Çünkü kamu hizmetlerinde esas olan halkımızın memnuniyetidir. Bizim tek hedef aldığımız nokta budur. Vatandaşı memnun etmeyen, halkın sorunlarına değinmeyen bütçe gerçek bir bütçe sayılmaz. Bizde bütçeyi hazırlarken buna dikkat ettik. İlimizde ve İlçelerimizde Köylere Hizmet Götürme Birlikleri ve diğer kurumlarımızla uyumlu bir çalışma sergileyen ve birlikte hareket eden, birlikte hizmet üretmeye gayret ederek vatandaşımızın hayatını iyileştirme yönünde irade sergileyen herkese tekrar teşekkür ediyorum.”

Kasım ayı toplantılarının sona erdiği İl Genel Meclisinde, Aralık Ayı meclis toplantılarının 05 Aralık Pazartesi günü başlamasına karar verildi.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2016, 14:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124