31 Mart 2024 Yerel Seçim öncesi adres değişikliği yaptıysanız, adres bildiriminizi yapmak için son tarih 1 Ekim

31 Mart 2024 Yerel Seçim öncesi adres değişikliği yaptıysanız, adres bildiriminizi yapmak için son tarih 1 Ekim

Türkiye'nin 31 Mart 2024'te gerçekleştireceği mahalli idareler seçimleri yaklaşıyor ve bu seçimde oy kullanmak isteyenler için önemli bir hatırlatma geldi. Adres değişikliği yaptıysanız, adres bildiriminizi yapmak için son tarih 1 Ekim.

6 Şubat 2023'teki depremlerin etkisiyle 11 ilde yaşayan milyonlarca vatandaşın farklı şehirlere taşınmasıyla birlikte, adres değişikliği yapmış olanların adreslerini güncellemesi büyük bir önem taşıyor. Özellikle büyükşehir belediyeleri ve Türkiye'nin dört bir yanına yerleşen vatandaşların, adres değişikliği bildirimi yapmayı unutabileceği konusunda yetkililer uyarıyor.
yerel-secim-oncesi-dikkat-bu-tarihten-once-bildiriminizi-yapin.jpg

Bununla birlikte, yeni akademik yılın 2 Ekim tarihinde başlaması, milyonlarca üniversite öğrencisinin yoğun eğitim programları nedeniyle ikametgâh bildirimini gerçekleştirmeden eğitim gördükleri şehre gitmiş olabileceği anlamına geliyor. Bu nedenle, adres değişikliği yapmış olan seçmenlerin oy kullanabilmek için bulundukları yeni adreslerini 1 Ekim 2023 tarihine kadar bildirmeleri gerekmektedir.

Yerel seçimlerin başlama tarihi olan 1 Ocak 2024'ten üç ay önceye kadar adres bildirimi yapılması gerektiğini vurgulayan yetkililer, “Deprem veya başka nedenlerle farklı bir adreste yaşayan ve henüz adres bildirimi yapmamış olan vatandaşlarımız için son tarih 1 Ekim 2023'tür. Bu tarihe kadar adres bildirimini yapmayı unutmamanız, demokratik haklarınızı kullanabilmeniz için son derece önemlidir” ifadelerini kullanırken; seçimlerde oy kullanmak isteyen herkesin bu tarihlere dikkat etmesi ve adres bildirimi işlemini zamanında gerçekleştirmesi, demokratik sürece katkı sağlamak adına büyük bir önem taşımaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.