76 Öğretmen görevden alındı

Korkmaz, sahte diploma gerekçesiyle 76 öğretmenin görevden alındığını açıkladı.

76 Öğretmen görevden alındı

HABER: KASIM ŞAHİN

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz; “Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), devlet memurluğu sınavının merkezi olarak başladığı 1999’dan bugüne kadar 109 ayrı branşta devlette kadrolu ataması yapılan 582 bin öğretmenin diplomalarını tek tek inceleyerek, sahte diploma ile göreve başlayanları tespit etmek için bir çalışma başlatmıştır. 4 ayda tamamlanması planlanan çalışma sonucunda bugüne kadar ‘sahte diploma’ gerekçesiyle 76 öğretmen görevden alınmıştır” dedi.

Korkmaz konu hakkındaki açıklamasını şöyle sürdürdü; MEB’in öğretmenlerin öğrenim bilgileri de dahil tüm kişisel verilerinin işlendiği MEB Bilişim Sistemi’nde (MEBBİS) yapılan incelemede “Kişisel Bilgiler Modülü Öğrenim Bilgileri” ekranına girilmesi gereken belgelerde de eksiklikler bulunması üzerine, il milli eğitim müdürlüklerinden MEBBİS’teki bilgilerin güncellenmesi istenmiştir. Söz konusu güncelleme ile öğretmenlerin atamaya esas diploma, geçici mezuniyet belgesi, tezsiz yüksek lisans diploması veya pedagojik formasyon sertifikası gibi belgelerinin MEBBİS’e tam ve doğru olarak girişinin yapılması istenmiş, kontrol işlemlerinin 4 ay içinde tamamlanacağı belirtilmiştir.

Eğitim Sen olarak her konuda olduğu gibi, bu konuda da hakkaniyetli ve hiç kimseyi zan altında bırakmayacak şekilde inceleme yapılmasını, haksız bir şekilde öğretmen olarak atananların ve arkasındaki tüm ilişkilerin açığa çıkarılmasını talep ediyoruz. Ancak, MEB’in ‘sahte diploma’ incelemesinin 1999 sonrasında ataması yapılan tüm öğretmenleri zan altında bırakacak şekilde yapılması ve tüm öğretmenleri sorgulayıcı bir tavır içine girmesi kabul edilemez.

Geçmişte, özellikle 2010 KPSS sınavında yaşananlarla ilgili sendikamızın eleştirilerine kulaklarını tıkayan, sadece KPSS’de değil, pek çok alanda yaşanan atama ve görevde yükselmelerde bugün ‘paralel’ olarak ifade ettikleri kişilerle birlikte ortak pay sahibi olan bir iktidarın, bütün öğretmenlerin diplomalarını ‘sahte diploma’ soruşturması bahanesiyle incelemeye alması dikkat çekicidir. Her şeye rağmen MEB tarafından yapılacak inceleme ve soruşturmalar hukuka uygun ve objektif bir şekilde yapılmalı, ‘sahte diploma’ ile ilgili tüm sorumlular ve arkalarındaki güçler ortaya çıkarılarak adalet önünde hesap vermelidir.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2016, 18:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124