“Doğayla uyumlu bir kent yarattık”

Bolu belediyesi uyguladığı çevreci politikaların sonuçlarını almaya başladı. Türkiye’nin en yeşil illerinden biri olan ve topraklarının yaklaşık üçte ikisi orman ve yeşil alanlardan oluşan Bolu’da,...

“Doğayla uyumlu bir kent yarattık”

Bolu belediyesi uyguladığı çevreci politikaların sonuçlarını almaya başladı.

Türkiye’nin en yeşil illerinden biri olan ve topraklarının yaklaşık üçte ikisi orman ve yeşil alanlardan oluşan Bolu’da, belediyenin çevreci politikaları sonuç vermeye başladı. 2012’de yapılan çalışmalarla toplanan 6 bin atık kağıtla 102 bin ağaç kurtarılırken, toplanan 645 kilo pil ile de binlerce metrekare toprağın ve milyonlarca litre suyun kirlenmesinin önüne geçildi. Yanı sıra bin 450 ton plastik, 220 ton metal ambalaj atığı,  43 bin 254 kilogram bitkisel atık yağ da toplanarak, olası bir çevre kirliği önlendi.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, en büyük hedeflerinden birinin çevre ve doğa ile uyumlu kent yaratmak olduğunu hatırlatarak, “2012’de aldığımız sonuçlar bunun bir hayal olmadığını gösterdi” dedi. Yeşil Çatı uygulaması, çöplerin evlerde ayrıştırılarak toplanması, günlük 300 tonluk çöp ayrıştırma tesisi, atık su arıtma tesisi, çöpten enerji üretimi gibi bir çok ‘yeşil projeye’ imza atan Belediye, 2012’nin 11 ayında, 6 bin ton atık kağıt toplayarak ekonomiye kazandırdı. Bir ton atık kağıt karşılığı yaklaşık 17 ağacın kesilmekten kurtulduğu dikkate alındığında, Bolu Belediyesi’nin gösterdiği ‘yeşil hassasiyeti’ ile bir orman büyüklüğünde yaklaşık 102 bin ağaç da kesilmekten kurtulmuş oldu.

Sadece kağıt değil!

Atık kağıdın yanısıra, yaptığı çeşitli kampanyalarla atık pil, atık yağ, eski otomobil lastiği gibi çevreyi kirletecek ürünleri doğadan çeken Bolu Belediyesi, bu yılın 11 ayında 645 kilogram atık pili piyasadan çekerek, binlerce metrekare toprağın ve milyonlarca litre suyun kirlenmesinin de önüne geçti. Uluslararası verilere göre bir adet kalem pil, 4 metrekare toprağı kirleterek kullanılamaz hale getiriyor, yine bir kurşun oksit pil 800 bin litre suyu kirletiyor.Kenti de yer aldığı doğası gibi ‘yeşil’ hale getirme iddiasıyla yola çıkan Bolu Belediyesi, çevreye zararlı atıkların yayılmasını önlemek amacıyla atık toplama merkezleri kurarak, daha da etkin çalışmaya başladı. Bu sayede atık kağıdın yanı sıra bu yılın aynı döneminde, bin 450 ton plastik, 220 ton metal ambalaj atığı, 43 bin 254 kilogram bitkisel atık yağ toplandı ve olası bir çevre kirliliği önlendi.

“Elektronik atıklar daha erken toplanacak”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu’nun Allah vergisi bir güzelliğe sahip doğasına dikkat çekerek, bu güzellikle uyumlu bir kent yaratma hedefi doğrultusunda bir dizi projeyi hayata geçirdiklerini bildirdi. Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2015 yılından itibaren toplanması zorunlu hale gelecek elektrikli ve elektronik atıkların toplanmasına da 17 Aralık 2012 tarihinde başlanacağını açıklayan Yılmaz, “Bolu coğrafi olarak yeryüzünün en çok takdir edilen yerlerinden birisi… Biz başkanlığa geldiğimizde önümüze bu doğal güzelliklerini koruyan, çevreye saygılı bir kent yaratmak gibi bir hedef koyduk. Aldığımız sonuçlar da gösteriyor ki, doğayla uyumlu kent yaratmak hayal değil. Yeter ki, bu konuya odaklanılsın ve eldeki imkanlar bu amaca hizmet edecek şekilde kullanılsın. Önümüzdeki yıllarda da aynı amaçla birçok projeyi daha hayata geçireceğiz.” Şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124