9 yaşında başladığı meslek ailesinin geçimini sağlıyor

9 yaşında başladığı meslek ailesinin geçimini sağlıyor

Yıllara meydan okuyan 79 yaşındaki ayakkabı ustası Mehmet Arslan, el emeği göz nuru yaptığı üretimi hala ilk günkü özeni göstererek 70 senedir sürdürmeye devam ediyor.

Mesleğine 9 yaşında başlayan Mehmet Arslan Yukarı Çarşı'da ayakkabı üretimi yapıyor, 9 yaşındayken babası tarafından bir ayakkabı ustasının yanına çırak olarak verilen Arslan, mesleğinde 70 yılı geride bıraktı. Unutulmaya yüz tutmuş mesleğini büyük bir sevgiyle sürdüren Arslan, hünerli ellerinden ortaya çıkan ayakkabıları satarak ailesinin geçimini sağlıyor.

aw866941-03.jpg

79 yaşındaki ayakkabı ustası Mehmet Arslan, "9 yaşımdan beri bu işi yapıyorum. 9 yaşında babam beni okula vermedi, bu mesleği verdi. 9 yaşımdan beri hiç ara vermeden çalışıyorum. Ayakkabı imal ediyorum. 79 yaşındayım, 80 yaşıma bir sene kaldı. Eski müşterilerim yıllardır gelir" dedi.

aw866941-04.jpg

Çırak bulamadığından yakınan Mehmet Arslan, "Yeni nesilde çalışan yok. Çocuklarını kimse çırak olarak vermiyor. Benim artık 3-5 günlük ömrüm kaldı. Bu meslek bitiyor. Fabrikalaştı. Ben el işi yapıyorum, kendim yapıyorum. El işinin önemi; fabrikalardan daha iyi yaparak ayakkabı ortaya çıkarır ama ustaları yok artık. Daha sağlam oluyor. Bir arıza olduğunda tekrar tamirini ben yapıyorum. Yaptığım ayakkabıları 2-3 sene giyen arkadaşlar var. Benim müşterilerimden 5 sene giyen arkadaşlar var. Tabanlar sağlam olursa 5 sene, 4 sene giyiyorlar" diye konuştu.

aw866941-05.jpg

Ayakkabı ustasının 40 yıldır müşterisi olduğunu söyleyen 75 yaşındaki Rüstem Orhan, "Benim aşağı yukarı 40 seneden beri arkadaşımdır. 40 seneden beri müşterisiyim. Ben hazır ayakkabı almam. Almışımdır ama öyle gençliğimi de tek tük var. Bu arkadaşımı tanıdığımdan bu yana hep buraya yaptırırım ayakkabıları. Kaliteli malzeme kullanır, kaliteli işçilik yapar. Yıllardır mağdur olmadım. Ben onun yaptığı ayakkabıyı 5-6 sene giyiyorum. Hatta burada bazı esnaf 'Bizden ayakkabı almıyorsun' gibi şeyler söyleyerek gönül koyuyorlar ama almam arkadaş. Ben kimden memnun kalırsam ondan alırım" dedi.

aw866941-07.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.