“Adaylarımızı halkın ve örgütün taleplerini gözeterek belirleyeceğiz”

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın 2014 yerel seçimleri öncesinde izleyecekleri aday belirleme yöntemleriyle ilgili açıklamalar yaptı. “Bir yıldan fazla bir süredir anket yapıyoruz.” Diyen Günaydın; “ Önemli yerleşim birimlerinde örgütümüzün durumunu biliyoruz. Genel Merkez'de dost bulma, buradan siyasal ikbal bekleme dönemi sona ermiştir. Demokratik yöntemlerle, sandık koyarak, halkın ve örgütün taleplerini gözeterek adaylarımızı belirleyeceğiz.” Biçiminde konuştu.

“Adaylarımızı halkın ve örgütün  taleplerini gözeterek belirleyeceğiz”
 CHP’li belediyelerin sol bir programı hayata geçireceklerini vurgulayan Günaydın; “CHP'li belediyelerin gerçekleştirdiği özgün projelerden 500'ünü İstanbul'da Sosyal Demokrat Belediyeler Proje Fuarı düzenleyerek buluşturduk. Başlığına da "Kentine Güvenen Kentlerin Buluşması" dedik. AKP   " Bana muhalif olursan kaynak alamazsın yaşatmam" diyor. Biz de "Antalya'nın, Bolu'nun, Kadıköy'ün, Kars'ın Ankara'ya ihtiyacı yoktur.” Diyoruz Çünkü CHP’li belediyeler kendi kaynaklarını kendileri yaratır.” Şeklinde konuştu.

 

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın Birgün gazetesine verdiği röportajda Mart 2014'de yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili olarak önemli saptamalarda bulundu. “Hedef 2014” adını verdikleri bir strateji belgesi hazırladıklarını söyleyen Günaydın; “Bu tarihten başlayarak 2014 Mart'ına kadar nerede, hangi araçlarla ve neler yapacağımızı planladık. CHP olarak iki yıllık planlamayı yaptık. Bir yıldan fazla bir süredir anket yapıyoruz. Önemli yerleşim birimlerinde örgütümüzün durumunu biliyoruz. Belediyeleri takip ediyoruz. Önümüzdeki dönemde ölçeği daha da küçülterek, inilmesi gereken her bölgeye inerek bu çalışmamızı sürdüreceğiz. CHP'de ahbap çavuş dönemi bitti. Genel Merkez'de dost bulma, buradan siyasal ikbal bekleme dönemi sona ermiştir. Biz buraya gelenlere Genel Merkez'de zaman kaybetmeyin, halkta karşılığınız varsa, örgütte karşılığınız varsa "tamamdır" diyoruz.” Şeklinde konuştu.

CHP’li belediyeler sol bir programı hayata geçirmek zorundalar

2009 seçimleriyle göreve gelen CHP’ li belediyeleri de incelediklerini vurgulayan Günaydın;” Bizim oylarımızla seçildiler. Dolayısıyla istedikleri programı değil sol bir programı hayata geçirmek zorundalar. Sadece bizim değil, tüm partilerin belediyelerinin performans analizini yaptık. Bir Türkiye ortalaması çıkardık. Onun altında üstünde kalanlara baktık. Örneğin toplam gelirinin yüzde kaçı cari giderlere gidiyor? Öz kaynak yaratma kapasitesi ne? Halkçı Belediyecilik anlayışına kaynakların ne kadarını aktarıyor? Projelerinin etkinliği ne kadardır? Bunların tamamı denetleniyor. Belediye başkanlarımız bunlara bakıldığını biliyor ona göre kendine çeki düzen veriyor.” Dedi.

 

AKP Bana muhalif olursan kaynak alamazsın diyor

 

 

“Bizim yönetimde olduğumuz 534 belediyemiz var” diyen Günaydın; “ Çok iyi olanlar var, daha az iyi olanlar var. Düzenli teknik toplantılar yapıyoruz. Son bir buçuk yıllık döneme bakarsanız belediyelerimizde yukarıya doğru bir sıçrama görürsünüz. Bu genel merkezin demokratik izleme yöntemleri sayesinde gerçekleşti. Bunları söylerken yasalarla eli kolu bağlanmış bir ülkede belediyecilik yapmaya çalıştıklarını biliyoruz. CHP'li belediyelerin gerçekleştirdiği 2000 özgün projeyi seçtik ve bunlardan 500'ünü İstanbul'da Sosyal Demokrat Belediyeler Proje Fuarı düzenleyerek buluşturduk. Başlığına da "Kentine Güvenen Kentlerin Buluşması" dedik. AKP  "Para bende polis bende. Bana muhalif olursan kaynak alamazsın yaşatmam" diyor. Biz de "Antalya'nın, Bolu'nun, Kadıköy'ün, Kars'ın Ankara'ya ihtiyacı yok. Ben kendi kaynağımı yaratacağım" diyoruz. Hâkim, polis hep var zaten. Buyursun gelsinler.” Biçiminde konuştu.


30 Mart 2014 AKP'nin gidişinin başlangıcı olacaktır

 

“1989'u herkes keyifle anar. Ama 1994'ü kimse anmak istemez.” diye konuşan Günaydın; “İkisini birlikte görmek lazım. Kazanmak yetmez, kazandığını iyi yönetmek lazım. Onun için kotalar koyuyoruz. Yüzde 33 kadın  kotası, yüzde 10 gençlik kotası. Kadınlar ve gençlerden hiçbir katkı ücret alınmadan aday adayı olmaları sağlandı. Bu CHP'nin ana gemisine kadını ve genci çağırıyorum demektir. 30 Mart 2014 AKP'nin gidişinin başlangıcı olacaktır. Bu iki şeyle ölçülü.  Birincisi CHP'nin yükselişi. Yetmez AKP'nin gerilemesiyle ölçülür. İkisi birlikte olursa anlamlı olur ve ikisi olacak. Ben bunu görüyor ve ölçüyorum. AKP'nin gerilemesi sonbahardan sonra etkisini artırarak devam edecek.” Şeklinde konuştu.


Bu senenin Kasım, Aralık ayına kadar

nokta bazında anketler var

 

CHP’nin yerel seçimlere kadar izleyeceği takvim hakkında da bilgiler veren Günaydın;” Bir önceki seçimde çok geç kalmıştık. Üç ay kala aday adayları başvurularını aldık. Zamanın kısıtlı olması yanlış tercihler de yaptırdı. Şimdi böyle bir sıkışıklığa girmeden demokratik yöntemlerle, sandık koyarak, halkın ve örgütün taleplerini gözeterek adaylarımızı belirleyeceğiz.30 büyük kent var. Ankara, İstanbul İzmir için çalışıyoruz. Adana, Hatay, Mersin gibi şehirler de çok önemli. Anketlerimiz devam edecek. Bu senenin Kasım, Aralık ayına kadar nokta bazında anketler var. Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, Ocak aylarında sıra ile belediye başkanı adaylarımızı açıklayacağız. Ne erken ne geç. En uygun zaman olacak ve her ilin en uygun zamanı farklı olacak.” Dedi.


Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2013, 21:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Akif Güztoklusu
Akif Güztoklusu - 8 yıl Önce

CHP; ÖN SEÇİMLE KENDİNE GELİR..!
PARTİ İÇİ DEMOKRASİ HER YÖNÜYLE HAYATA GEÇİRİLMELİDİR.
ÜYENİN ÖNÜNDEKİ TÜM ENGELLER KALDIRILMALIDIR.
BİR TEK ÜYEMİZİ BİLE DIŞARDA BIRAKMA LÜKSÜMÜZ YOKTUR.

Değerli Cumhuriyet Halk Partili Arkadaşlarım.

06.07.2013 tarihli 2013/1975 sayılı Adaylık başvuruları hakkında 2013/8 sayılı genelge. Bu genelge. Bir çok yönden parti tüzüğüne aykırıdır. Bu genelge ile Aday adaylığı başvuruları yapılmaktadır. Bu genelge yalnız tüzüğe değil. Partimizin Programına ve politikalarına da ters düşmektedir.

Bu genelgeyle; Üyenin hak ve hukuku ortadan kaldırılmıştır. Eşitlik ilkesi ihlal edilmiştir. Bu genelgede Örneğin; Belediye Meclis üyeliği için Asgari ücretin 3 misli Aday adaylığı başvuru ücreti alınmaktadır.. Bu durum büyük bir çoğunluğun Aday adaylığı başvurularının önünü kesmiştir.

Parti tüzüğünde parti içi eğitim ücretsiz olarak yapılması gerekirken. Aday adaylığı öncesi parti içi eğitim düzenlenmiştir. 500 tl ücret eğitim için zorunlu olarak alınarak. yapılan eğitimler aday adaylığı öncesi bir ön koşul olarak üyenin karşısına konulmuştur. Parti içinde adeta YÖK oluşturulmuştur. CHP nin tarihinde böyle bir şey yoktur. İlçe merkezli parti binalarımızda yapılan eğitimler kaldırılmıştır. Veya anlamsız hale getirilmiştir. Günlerce 4+ 4 +4 için sokaklara inen Ankara Tandoğan meydanında miting le yanlış eğitim sistemine direnerek gösteri yapan partimiz ve partililerimiz kendi içinde oluşturulan YÖK'e dur diyememiştir. Otel lobilerinde verilen Parti içi YÖK uygulamasını durduramamıştır.

Genelgede Dosya masrafı 100 tl istenilmiş bu dosya içindeki matbuatların ederi karşılığı kırtasiyelerde yalnızca 3 tl sıdır. Ayrıca ilçe örgütünce genelge dışında aday adaylarından 1000 Tl bağış alınmaktadır. 2000 Tl aday adaylığı için ayrıca taahhütname istenilmektedir. Üye bu genelgeyle affedersiniz ama SAĞMAL İNEK GİBİ SAĞILMAKTADIR..

Değerli CHP üyeleri. Genelge de seçimlerin nasıl yapılacağı hususunda bilgi bulunması gerekirken bu konuda maalesef hiçbir şey yoktur. ÖN SEÇİM mi yapılacak, nasıl yapılacak tüm üyelerle mi ,yoksa delegelerle mi yapılacak. Genel Başkanımız Konuşmalarında bazı yerlerde Ön seçim, bazı yerlerde Eğilim yoklaması yapılacak diyor du. Bu bazı yerler neresidir. İstanbul bazı yerlerden değildir. Genelgede olması gereken bunlar maalesef yoktur. CHP içindeki “HALK” bu uygulamalarla devre dışında bırakılmıştır.

Bu karmaşadan çıkmak için daha zamanımız vardır. Bu Anti demokratik genelge iptal edilmelidir. Adaylık ödenti aidatı 250 Tl. gibi makul seviyeye çekilmelidir. Adaylar arasında yaratılan suni ayrıcalıklar kaldırılmalıdır. Kısaca Aday adaylığının önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Tüm üyelerin katıldığı ÖN SEÇİM yapılmalıdır. CHP nin İstanbul’u almasının en temel adımı budur. Açın üyenin önünü. Bırakınız örgüt kendi içinden ne adaylar çıkaracaktır. 100 lerce 1000 lerce aday adayımız olsun. Korkmayın. CHP ayağa kalksın.. Halkçı, Çağdaş, Katılımcı, Çoğulcu Gerçekten demokratik bir parti temel isteğimizdir. Türkiye toplumunun görmek istediği CHP budur.

CHP içinde HALK vardı. CHP içinde HALK olacak. İçinde HALK'ın olmadığı CHP, CHP değildir. Tepedeki Arkadaşlar, Hep Atananlar. Yukarıya seçilmeden atanıp gelenler.Yukarıyı kendi yeri gibi görenler. Biraz , ama biraz aşağıya inin lütfen..! HALK'ı göreceksiniz. “BİR OY” HER ŞEYİ DEĞİŞTİRİR." 27 Temmuz 2013

Akif GÜZTOKLUSU
CHP Kadıköy Fikirtepe Mahalle delegesi

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124