AİBÜ Yeni Bir Camiye Kavuşuyor

Abant İzzet Baysal Üniversitesinde Ali Ericek İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi’nin yapımı amacıyla protokol imzalandı.

AİBÜ Yeni Bir Camiye Kavuşuyor
 Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ile Erpiliç A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı hayırsever iş adamı Ali Ericek, Gölköy Kampüsü’nde ‘Ali Ericek İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi’nin yapımı amacıyla protokol imzaladı.Senato Odasında düzenlenen protokol törenine, Vali Yardımcısı Ömer Eru, Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, Erpiliç A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı hayırsever iş adamı Ali Ericek ile Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Ericek, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Bahar, Prof. Dr. Kenan Gümüştekin ve Prof. Dr. Cabir Terzioğlu, Bolu Müftüsü Mehmet Şahin, dekanlar, daire başkanları, İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri ile İzzet Baysal Vakfı üyeleri katıldı.Törende yaptığı konuşmasına Abant İzzet Baysal Üniversitesi kurucusu merhum İzzet Baysal’ı hayırla yad ederek başlayan AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, hayırsever iş adamı Ali Ericek’in üniversiteye desteğinin çok büyük olduğunun altını çizerek, “Bugün bu çığırda katkılarını büyük ölçüde vermeyi kendilerine büyük bir amaç edinen Ali Ericek Beyefendiye çok teşekkür ediyorum. Yine diğer hayırseverlerimiz, iş adamlarımız her yatırımda bölümlerimize, birimlerimize, öğrencilerimize pek çok yardımda bulunuyorlar. Bu haliyle Bolu Türkiye’de çok güzel bir yer edindi. Üniversitemize katkısı olan hayırsever iş adamlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

“İlahiyat Fakültesi ile Yeni Cami ‘Entegre’ Bir Şekilde Çalışacak.”

Vali Yardımcısı Ömer Eru ise, İlahiyat Fakültesi’nden sonra böyle bir tesisi üniversiteye kazandıran hayırsever iş adamı Ali Ericek ile Mustafa Ericek’e teşekkür ederek, yeni caminin öğrencilere, üniversiteye ve ülkemize hayırlı olmasını diledi.Konuşmaların ardından Vali Yardımcısı Ömer Eru, Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, Erpiliç A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ericek ile Bolu Müftüsü Mehmet Şahin, ‘Ali Ericek İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi’nin yapımı amacıyla dualar eşliğinde protokol imzaladı ve katılımcılar protokolün ‘hayırlı’ olmasını dilediler.AİBÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cağfer Karadaş da protokol töreninde yaptığı konuşmada, İlahiyat Fakültesi ile 3 bin 500 kişilik yeni caminin ‘entegre’ bir şekilde çalışacağını, cami kapsamında yapılacak ve İlahiyat Fakültesi’ne bağlı olacak İslami İlimler Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin bir kültür merkezi olacağını, İslami İlimler Kütüphanesi’nde de özellikle Bolu’daki eski eserlerin toplanacağını söyledi.

‘Ali Ericek İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi’

Osmanlı-Selçuklu mimari tarzında toplam 5 bin metrekare alana yapılacak ‘Ali Ericek İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi’, 2 minareli olacak. Toplam bin 250 metrekare cemaat alanına sahip olacak camide, 600’er metrekarelik araştırma merkezi, seminer salonu, İslami Bilimler Kütüphanesi ve kadınlar için bir cami ile 250 metrekarelik sosyal alanlar yer alacak.         

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2013, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124