AİBÜ’de taciz mahkemeye yansıdı

AİBÜ’de taciz mahkemeye yansıdı

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümü hocalarından Doç. Dr. Mithat Durak hakkında, öğrencisi N.D. tarafından cinsel saldırı iddiasında bulunuldu.

Haber; Kasım Şahin
Adliyeye suç duyurusunda bulunan Neşe Durğun’un şikayeti üzerine açılan davanın ilk celsesi bugün görüldü. Gerçekleşen ilk duruşmada Doç. Dr. Mithat Durak hakkında tutuklama kararı çıktı. AİBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünde yüksek lisans öğrencisi olan N.D., aynı bölümde tez danışmanlığını yapan Doç. Dr. Mithat Durak hakkında kendisine cinsel saldırıda bulunduğu yönünde iddiada bulundu. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında yüksek lisans tezine çalışma amacıyla hocasının evine giden N.D., orada sabahladı. İddiaya göre N.D, sabah saatlerinde üzerini değiştirmek üzere bir odaya girdi. O sırada odaya giren öğretmen Durak, öğrencisini izlemeye başladı. Öğrenci N.D., ‘Hocam giyiniyorum. Odadan çıkın lütfen’ demesine karşılık öğretmen Durak ‘Sen devam et’ dedi. Hocasını odadan çıkaran genç kız, üzerini değiştirdikten sonra odadan çıktı. O sırada odanın önünde bekleyen Durak, öğrencisine bir şey konuşmak istiyorum dedikten sonra kızı kolundan tutarak yatak odasına götürüp yatağın üzerine attı. İddiaya göre kıza burada cinsel tacizde bulunan öğretmen, tekme yedikten sonra uzaklaştı. Öğrenci Durğun, olayın ardından öğretmeninden şikayetçi oldu.
Olayın Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında sanık Durak, hakim karşısına çıktı. Hakimin kendisini savunması için söz vermesi üzerine Durak, “Ben böyle bir şey yapmadım. Öğrencim bana iftira atıyor. Nedeni ise kendisinin yetkisi olmadığı halde klinik psikologluğu yapması ve benim onu bu konuda uyarmam. Üniversite olarak, etiğe uymayan öğrencilerimizi mezun etmiyoruz. Onu da mezun edemeyeceğimi söyledim. Bunun üzerine böyle bir yola başvurdu” ifadelerini kullandı.
Sanıktan sonra söz alan N.D., “Ben evine gitmek zorunda bırakıldım çünkü öğretmenimiz hiçbir şekilde okulda yüksek lisans tezlerimizle ilgilenmiyordu. Yorgunum deyip eve gel diyordu. Kendisi evliydi ve eşi de benim öğretmenim. İkisini de çok güvenirdim. Eve geldim ve sabaha kadar tezimin üstünde çalıştık. Sabah 08.00’da ben koltukta uyudum ve 09.00’da Mithat Durak beni uyandırdı. Üzerime değiştirmek için odaya çıktım ve ilk ifademde anlattığım olaylar gerçekleşti. Pişman değildi. Olay sonrasında benimle alay eder gibi konuşuyordu. Şikayetçi olmayacağımı düşündü” dedi.
Müşteki N.D.’un olanları anlatırken ailesi de mahkemede dinleyici olarak bulunuyordu. Olayları anlatmaya başladıktan sonra gözyaşlarını tutamayan Durğun’a annesi de eşlik etti. Olanları dinlerken ağlamaya başlayan anne, mahkeme salonundan çıkmak zorunda kaldı.
Tanıklarında dinlendiği duruşmada öğretmen Mithat Durak’ın asistanlığını yapan Elvan Demir’de katıldı. N.D.’un tanığı olarak gelen Elvan Demir’de öğretmeni hakkında şok iddialarda bulundu. Demir, “Ben okulda Mithat Durak’ın akademisyenliğini yapıyorum. Kendisi öğrencileri ile her zaman mesafeli ve soğuk olmuştur. Göz teması kurmaz hatta bazen selamlarını bile almamaktadır. Bir gün etek giymiştim. O sırada yanımdan geçen Mithat Durak bana dönerek çok güzel olmuşsun dedi. Bunu ilk defa diyordu ve derken yüzünde ki gülümseme hoşuma gitmedi. Ayrıca beni gözleri ile süzmüştü. Kendimi kötü hissetmiştim. Gözleri ile beni taciz ettiğini düşünüyorum” dedi.
Sanık, müşteki ve tanıkların dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti Durak’ın tutuklu olarak yargılanmasına karar verirken, duruşmanın 21 Eylül 2017 tarihine ertelenmesine karar verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.