Akbıyık umduğunu bulamadı

Akbıyık umduğunu bulamadı

Eski Abant İzzet Baysal Üniversitesi rektörlerinden Prof. Dr. Yaşar Akbıyık memleketi olan Çorum’dan milletvekilliği adaylığı vizesi alamadı. Geçtiğimiz ay Adalet ve Kalkınma partisine milletvekilliği aday adaylığı...

Eski Abant İzzet Baysal Üniversitesi rektörlerinden Prof. Dr. Yaşar Akbıyık memleketi olan Çorum’dan milletvekilliği adaylığı vizesi alamadı. Geçtiğimiz ay Adalet ve Kalkınma partisine milletvekilliği aday adaylığı için başvuruda bulunan Akbıyık ‘a Çorum il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında rektör olduğu dönemde üniversiteye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı karşılamama nedeni sorulmuş Prof. Dr. Akbıyıkta, konunun kamuoyunda yanlış anlaşıldığını ve yargısız infaza maruz kaldığını söylemişti.

 

Eski Abant İzzet Baysal Üniversitesi rektörlerinden Prof.Dr.Yaşar Akbıyık’ın AKP’den  milletvekili aday adaylığına başvuruda bulunması Bolu’da büyük bir şaşkınlıkla karşılanmıştı.6 yıl önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversitede temel atma törenine katılmasını protesto ederek törene katılmayan Prof.Dr. Akbıyık, Ak Parti'nin politikalarını uzun zamandır çok beğendiğini söylemişti.Bolu'da, 2002 ile 2006 yılları arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin rektörlüğünü yapan Prof.Dr. Yaşar Akbıyık, 2005 yılının Mayıs ayında düzenlenen İzzet Baysal'a Şükran Günleri kapsamında İzzet Baysal Vakfı tarafından yaptırılan Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi'nin temel atma töreninde Başbakan Erdoğan'ı protesto ederek, törene katılmamıştı.Rektör Akbıyık o zaman yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın vakıf ve siyasiler tarafından davet ettiğini belirterek, "Üniversiteler, Atatürkçü düşünceyi özümsemiş, laik Cumhuriyet ilkelerinin yer bulduğu kurumlardır. Özerktirler, özgür düşünce hakimdir ve siyaset üstüdür. Bu düşünceler ışığında üniversitelerimizin siyasallaştırılma çabaları veya üniversitelere siyasetin etkilerinin yansımaları kabul edilemez" demişti. Başbakan Erdoğan ise törende yaptığı konuşmada, "Bu tür rektörlerin olduğu yerde tabii ki anarşi olur, tabii ki terör olur" diye konuşarak, Rektör Akbıyık'a tepki göstermişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.