AKP toplum mühendisliğine soyundu

AKP toplum mühendisliğine soyundu

Haber; Duygu Kaya   CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan parti il binasında gerçekleştirdiği basın toplantısında Abdullah Gül Üniversitesi ile ilgili geçen hafta basında yer alan haberleri, Ak Parti’nin yeni...

Haber; Duygu Kaya

 

CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan parti il binasında gerçekleştirdiği basın toplantısında Abdullah Gül Üniversitesi ile ilgili geçen hafta basında yer alan haberleri, Ak Parti’nin yeni anayasa ile ilgili duruşunu değerlendirdi ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

 

Tanju Özcan Türkiye gündeminin en önemli konularından biri olan yeni anayasa sürecini değerlendirdi. Özcan Ankara’dan bakınca Türkiye’nin durumunun iyi görünmediğini ve AKP’nin başlattığı yeni anayasa sürecini Abdullah Öcalan’ın cezaevinden çıkarılması süreci olduğunu söyledi. Tanju Özcan ‘’ Türkiye’yi ilgilendiren bir anayasa hazırlanma süreci müzakere ediliyor. AKP ikinci kez iktidara seçilmeden önce eğer ben tekrar seçilirsem terör örgütüyle masaya oturup Türkiye’yi bölmeye götüren bir anayasa yapacağım dememişti. Anayasa uzlaşma komisyonu ile Mart sonuna kadar uzlaşma oldu ya da olmadı kendi teklifimizle halkın karşısına çıkacağız demişti başbakan. Ulusal basından da takip ettiğimiz süreçte AKP kendi anayasasını TBMM’ye onaylatmak istiyor. Baktığınız zaman AKP ve BDP’nin sayısal anlamda anayasa değişikliği kararını TBMM’den geçirme şansları var. Fakat emin olun mecliste benim gibi ulus-devlet anlayışında düşünen çok sayıda vekil var. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlunun da dediği gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter yapısını değiştirecek, rejimini değiştirecek kararlar TBMM’den geçemez.’’ Şeklinde konuştu.

 

Gelin Parlamento’da Bu Yanlışı Kınayalım

 

Tanju Özcan gündemin ikinci maddesi olarak geçen hafta ulusal basında Abdullah Gül üniversitesinin vakıf destekli ilk üniversite diye lanse edilmesini değerlendirdi. Özcan bu ilanın başta İzzet Baysal’ın ailesi olmak üzere bütün Boluluları derinden etkilediğini söyledi ve Türkiye’nin ilk vakıf destekli üniversitesinin Abant İzzet Baysal Üniversitesi olduğunu ve bunun böyle devam ettiğini söyledi. Özcan “Geçen hafta bu ilanla ilgili haberlere göz attım ne üniversitemizin rektöründen, ne iktidar partisinden bu duruma karşı tepki gelmediğini gördüm. İzzet Baysal’ın hepimizin babası olduğunu söylüyoruz fakat onun eserine sahip çıkmıyoruz. Buradan AKP’nin vekillerine sesleniyorum. Gelin önümüzdeki hafta parlamentoda ortak bir basın açıklaması yapalım. Bu konuyu ulusal gündeme taşıyıp İzzet Baysal ailesinin bir nebzede olsa gönlünü alalım. Üniversitemize ve İzzet Baysal’a yapılan bu yanlışlığı görmezden gelmeyelim. Bu ilanı verenleri kınadığımızı tüm Türkiye’ye gösterelim.’’ Dedi.

 

Memur-Sen’in Başkanı Benim Muhatabım Değil

 

Basın mensuplarının kamudaki kılık kıyafet serbestliği ile ilgili sorduğu ‘’ kılık kıyafetin serbest olması konusunda CHP’nin oyları kadar imza toplandı açıklaması yapanlara karşı ne diyeceksiniz’’  sorusunu yanıtlayan Özcan ‘’İnsanların kılık kıyafeti bizi ilgilendirmez. Burası bir hukuk devletidir. Hukuk normları neyi emrediyorsa o şekilde giyinilmelidir. Memur Sen’in başkanı benim muhatabım değildir. Sadece şunu söylüyorum hukuk normları ileride değişirse bunlar yapılmayacak değişiklikler değil. Fakat şu an ki hukuk devleti ilkeleriyle yapılanlar uyuşmuyor.’’ Şeklinde konuştu.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.