Akraba evliliği yaparken İyi düşünün…##hb_manset.gif

Akraba evliliği yaparken İyi düşünün…##hb_manset.gif

İzzet Baysal Kültür Merkezi Pembe Salon’da gerçekleştirilen 3. Alström Aileleri Toplantısı ve Bilimsel Konferansında konuşan Bolu İl Sağlık Müdürü Dursun Koç böyle bir toplantının Bolu’da...

İzzet Baysal Kültür Merkezi Pembe Salon’da gerçekleştirilen 3. Alström Aileleri Toplantısı ve Bilimsel Konferansında konuşan Bolu İl Sağlık Müdürü Dursun Koç böyle bir toplantının Bolu’da yapılmasından dolayı büyük bir mutluluk yaşadığını belirterek, görülme sıklığı az olan böyle bir sendroma dikkat çekmenin teşhis konulmamış hastalara ulaşmak adına önemli bir adım olduğunu söyledi. Alström sendromu, nadir görülen, en çok akraba evliliğiyle ilintili bir hastalık olma özelliği taşıyor.

 

Uluslararası Alström Sedromu Derneği ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin birlikte düzenledikleri 3. Alström Aileleri Toplantısı ve Bilimsel Konferansı İzzet Baysal Kültür Merkezi Pembe Salon’da gerçekleştirildi. Toplantıya, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Bolu İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, öğretim üyeleri, alström sendromu hastaları ve aileleri katıldı. Toplantıda konuşma yapan İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, böyle bir toplantının Bolu’da yapılmasından dolayı büyük mutluluk yaşadığını belirterek, bunun görülme sıklığı az olan ve toplumun henüz tanımadığı bir sendroma dikkat çekmek açısından önemli bir faaliyet olduğunu söyledi. AİBÜ Rektörü Prof.Dr. Hayri Coşkun da, bilimsel toplantıların, halkın da paydaşı olduğu bu gibi etkinliklerin çok önemli olduğunu söyleyerek, organizasyon da emeği geçenlere teşekkür etti.3. Alström Aileleri Toplantısı ve Bilimsel Konferans Koordinatörü AİBÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selma Düzenli Gepdiremen, böyle bir konferansa ev sahipliği yaptıkları için çok mutlu olduğunu belirterek, katılımcılara ve alström sendorumu ile mücadele eden ailelere teşekkür etti. Programın sonunda Uluslararası Alström Sendromu Bilimsel Başkanı Jan Marshall, bir konferans verdi. Alström Sendromunu anlatan Jan Marshall, bu sendromun toplum tarafından iyi şekilde anlaşılması gerektiğini belirtti. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.