Al Satarım Bal Satarım

Erol Yıldız

Al Satarım Bal Satarım
 Son günlerin popüler sözünü hep birlikte hatırlayalım. “Artık Üreten ve Satan ülke olduk” Gerçeği görmek istersek, üreten konumundan satan konumuna geldik. Üretme işinde belki de en sonuncu durumdayız. Hayvancılığımız bitti bitecek konuma geldi. Tarım ortada. Ekim alanlarımız artık ekilmeye ekilmeye çorak hale geliyor. Yakında o bölgelerde hiçbir şey yetişmeyecek. Fabrikalar stop düğmelerine basıyor. Daralıyor. İşçi çıkarıyor. Fındık, çay üreticileri eskisi gibi üretimini yapamıyor. Elimizde bulunan enerji  ve madenler özelleştirilerek büyük bölümü dış kaynağa satılıyor. Yani kısacası üretim yok. Üretimi olmayan ülke, tüketici bir ülkedir ve bu ülke dışarıya bağımlıdır. Sömürülüyoruz.

Tarımda dışa bağımlıyız. İlaçta dışa bağımlıyız. Orman ve orman ürünlerinde dışa bağımlıyız. Hayvancılıkta dışa bağımlıyız. İçe bağımlı olduğumuz neyimiz var? Yapılamayan üretim. Kısıtlanan tarım. Ortadan kalkma sorunuyla karşılaşan hayvancılık. Mazot dünya kadar parayla alınıyor. Benzin Dünya lideri ve 5 lirayı geçti.

Sadece Konya Ovasını göze alırsak, oraya ekilecek ürün ile Dünyayı besleyecek güce sahip oluruz. Peki, Harran ne olacak? Orası da aynı şekilde. Ek ne ekersen. Siz insanların üreteceği malı kısıtlatır, akaryakıt el yakarsa, üreteceği malı maliyetinden aşağıya pazarlarsan insanlar geçinmek için hırsızlık da yapar, kaçakçılık da yapar, memleketi de satar.

İhracat ise bizim alnımızın akı. Hangi branşta biliyor musunuz? Söyleyeyim. İlk sırada orman ürünleri ihracatında açık ara birinciyiz. Hatta bu konuda ödüller bile verildi. Türkiye ağaç mamülleri ve orman ürünleri ihracatçılar birliğine bağlı şirketler ödüllendirildi. Şimdi bu parsadan nasıl vazgeçilebilir. Ülkemiz alabildiğine orman. Alabildiğine bu güzellik, canımız, ciğerlerimiz ne oluyor? Satılıyor. Sökülüyor. Yok ediliyor. Yangın çıkarılıyor. Evsafı orman vasfından çıkarılıyor. Çölleştiriliyor. Peşkeş çekiliyor. Yabancılara satılıyor. Ormanı ne oluyor? Ormanı da kökten satılıyor.

Bence ödül verilmesi gereken tek konu, orman ihracatından elde edilenler değil, kim fazla ağaç diker ona verilmeliydi. Ülkenin değerini, memleketin çölleşmemesini, susuz kalmamasını dile getirmenin en iyi yolu ormanların varlığına bağlıdır. Ne yazık ki, hala ormandan satılan ürünlerle yapılan ihracatta lider olduğumuz için ödül veriliyor. Ne kadar acı değil mi? 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2013, 21:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124