Aman Petrol Canım Petrol

Erol Yıldız

Aman Petrol Canım Petrol
 Her seferinde dile getirilen güzellikler beni fazlasıyla rahatlatıyor. Bunları iktidar partisine bağlı siyasetçiler devamlı söylüyorlar. “Türkiye, her konuda dünyada lider bir ülke.” Gözlerimi yumunca, hayale dalınca bunları düşünmek, hissetmek hakikaten harika bir duygu. Herkese tavsiye ederim. Geçenlerde Enerji Bakanı Sayın Taner Yıldız açıklamış. Bende basından okudum. Onların yalancısıyım. Son yapılan akaryakıt zamlarının sonrasında, basına verdiği demecinde, gelen zammın kaçınılmaz olduğunu, petrole gelen varil başına zammın etkili olduğunu, bu sebeple artışların gözlendiği söylenmiş. Yani bizde hiç kabahat yok.

 

Bizim en iyi dostlarımız Arap ülkeleri. Ben söylemiyorum bunu. Ortada alenen belli ve görülüyor. Dünya enerji piyasasının vazgeçilmezi olan petrolün varlığı herkesin bildiği gibi Arap ülkelerinde. Suudi Arabistan, Libya, Tunus, Faz, Cezayir, Ürdün. Daha sayayım mı? Bunlarla biz dost değil miyiz? Ben mi yanlış biliyorum yoksa.

 

Ama, bunlar bizim dostumuz olabilir de, oralardaki petrol kimin? Şöyle bir düşünmek lazım. Dünyanın ağa babası var. Kim? Amerika Birleşik Devletleri. Neden diye sormayın. Söylemem. Bal gibi de biliyorsunuz. Şimdi Dünyanın ağa babası olan ABD hani ülkelere zaman içinde ziyaretler yapıyorlar ya, biz bu ülkeye demokrasi getiriyoruz sözleriyle yaptıkları müdahaleler sonucunda, enerjilerin doğal olarak işletimini demokratik ölçülerde elinde tutuyor. Böyle insanlık kimde var. Bravo sam babanın torunları.

 

Şimdi benim bütün dostlarım petrol üretecekler. Ama davul kendilerinde olacak tokmak ABD’de. O çalacak biz oynayacağız. Ben Doğukaradenizliyim. Ziyarete gittiğim zamanlarda bir şey öğrendim. Yöre halkının tamamı, yakıtını günü birlik gittiği Batum’dan alıyor. Aracına yetecek kadar mazot koyuyor. Gidiyor Batum’a sınırdan sadece yaklaşık 15 kilometre. Depoyu dolduruyor dönüyor. Bunu haftada birkaç kere yapıyor. Niye mi? Çok basit buna cevap. Benim burada 300 liraya doldurduğum depoyu orada yarıdan da aza fullüyor.

 

Bizim yakıtımız aslında ucuz. Belki de yarıdan da ucuz. Ama sistemimiz ABD’ye endeksli olduğundan milletin sırtına iki kat vergi olarak giriyor. Ben aslında akaryakıt almıyorum. Devletin kasasına haksız vergi ödüyorum. Ondan sonra petrolün varili zamlanmış ve bize yansımış. Yok ya. Gelin karşınızda çocuk var. Şimdi ne olacak? Ne olacak ki. Konu hukuksal alana intikal etmiş. Ne düşecek eğer kabul görürse. Son zamlar. Eskisi? Yine kazığı bizler yiyeceğiz el mahkûm. Gerekçesi enerji babamızda. 

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2013, 21:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124