Anadolu Parsı: doğada görüntülendi

Anadolu Parsı: doğada görüntülendi

Anadolu'nun vahşi güzelliklerinden biri olarak kabul edilen nesli tükenme tehlikesi altındaki Anadolu parsı, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından doğaya yerleştirilen fotokapanlar sayesinde yeniden görüntülendi.

Sosyal Medya Üzerinden Duyuru

Tarım ve Orman Bakanlığı DKMP Genel Müdürlüğü, nesli tehlike altında olan Anadolu parsının yeni görüntülerini resmi sosyal medya hesapları üzerinden paylaştı. Yayınlanan görsellerde, sislerin arasından doğanın gizemli efsanesi olan Anadolu parsının fotoğrafları yer aldı.

Kadim Toprakların Koruyucusu

Açıklamada, Anadolu parsının doğal yaşam alanlarını korumak ve neslini sürdürebilmek amacıyla yürütülen çalışmaların önemine vurgu yapıldı. "Bu kadim topraklar ilelebet onun yurdu olsun diye izlerini sürüyor, işaretlerini takip ediyor ve onu koruyoruz" notu, Anadolu parsının bu topraklarda koruyucu bir rol oynadığını ifade etti.

Veriler Eylem Planlarında Kullanılacak

Fotokapanlar aracılığıyla elde edilen veriler, Bakanlık tarafından hazırlanan "Anadolu Parsının Eylem Planı" ve yaban hayatı geliştirme sahalarının yönetim planlarında kullanılacak. Anadolu parsının neslinin devamının sağlanması için bilimsel verilerin büyük önem taşıdığı belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.