Anadolu'da vahşi yaşamın eşsiz görüntüleri

Anadolu'da vahşi yaşamın eşsiz görüntüleri

Anadolu'da doğal yaşamın birçok bölgesinde yabani hayvanlar, hayranlık uyandıran sahnelerle karşımıza çıkıyor.

Bu eşsiz görüntüler, fotokapan ve cep telefonu kameralarıyla kaydediliyor. Ancak son dönemde, sıcaklık değişimleri bu hayvanların davranışlarında da belirgin etkiler yaratıyor.

memleketimden-yaban-yasami-manzaralari-1.jpg

Kastamonu'da yakalanan bir görüntü, sıcaklıkların etkisiyle uçamaz duruma gelen bir serçe yavrusunun vatandaşlar tarafından kurtarıldığını gösteriyor. Hülya Balcı'nın suyla serinlettiği ve yeniden hayata döndürdüğü bu duygusal an, cep telefonuyla kaydedilerek birçok kişiyle paylaşıldı.

memleketimden-yaban-yasami-manzaralari-2.jpg

Munzur Vadisi Milli Parkı'ndaki bir başka çarpıcı an, yavru bir tilkinin yavru yılanla karşılaşması oldu. Yavru tilki, yılanı asfalta çıkartarak yemek için birkaç deneme yaptı.

memleketimden-yaban-yasami-manzaralari-3.jpg

Ancak yılanın çalılıklar arasında kaçma girişimleri, bu doğal yaşam mücadelesini daha da dramatik hale getirdi. Tilkinin sonunda yılanı yemesiyle sona eren bu vahşi yaşam dansı, yolculuk yapan bir sürücü tarafından kaydedildi.

memleketimden-yaban-yasami-manzaralari-4.jpg

50 dereceye varan sıcaklıkta yabani hayvanlar, sıcaktan korunmak için doğada bulunan yalaklarda serinlemeyi tercih ediyor. Tilkiler, çakallar, kurtlar, yırtıcı kuşlar ve hatta çoban köpekleri; sıcaktan bunalan bu hayvanların yalağa girmeleri, fotokapanla kaydedilen eşsiz anlar arasında. Özellikle kızıl şahinin suya daldığı an, doğanın sunduğu en ilginç görüntülerden biri olarak öne çıkıyor.

memleketimden-yaban-yasami-manzaralari-9.jpg

Kastamonu'nun Azdavay ilçesinde ise eğlenceli bir olay yaşandı. Yol kenarında koşan iki yavru ayının, yoldan geçen otomobillerle adeta yarıştığı bu komik an, yoldan geçen sürücülerin cep telefonlarına yansıdı.

memleketimden-yaban-yasami-manzaralari-13.jpg

Bu tür eşsiz vahşi yaşam anları, doğanın korunmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Anadolu'nun zengin biyoçeşitliliği, bu tür görüntülerle korunması ve değerinin bilinmesi gerektiğini gözler önüne seriyor.

memleketimden-yaban-yasami-manzaralari-12.jpgmemleketimden-yaban-yasami-manzaralari-10.jpg

memleketimden-yaban-yasami-manzaralari-5.jpgmemleketimden-yaban-yasami-manzaralari-8.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum