Anayasa Mahkemesi'nden Ek MTV Bombası: İptal Talebi Reddedildi

Anayasa Mahkemesi'nden Ek MTV Bombası: İptal Talebi Reddedildi

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023'te meydana gelen depremlerin ekonomik yaralarını sarabilmek için devlet tarafından eklenen ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) konusundaki iptal istemi Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından oy birliğiyle reddedildi.

CHP'den Ek MTV kararına itiraz
ek-mtv-tartismalari-aymde-sonlandi-4.jpg

Büyük depremin ardından devletin halka yüklediği ek yük olan Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne muhalefet partisi CHP tarafından itiraz edildi. Parti, bu ek verginin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Ancak Yüksek Mahkeme, bu başvuruyu esastan değerlendirdi ve ek vergi yükünün Anayasa'ya uygun olduğuna karar verdi.

Ek MTV'nin ödeme takvimi
ek-mtv-tartismalari-aymde-sonlandi-2.jpg

Depremin yaralarını sarabilmek adına getirilen ek MTV, 2023 yılında vatandaşlara bir defaya mahsus olmak üzere yükletildi. Bu vergi iki taksit halinde, ağustos ve kasım aylarında ödenecek. Ancak ağustos ayında ödenmesi gereken taksit bazı vatandaşlar tarafından ödenmemişti. Bu taksit, kasım ayında ödenecek olan taksitle birlikte tahsil edilecek.

Ek MTV tahsilatında yüksek oran
ek-mtv-tartismalari-aymde-sonlandi-3.jpg

Hükümet tarafından getirilen bu ek vergide ilk taksitin toplam tutarı yaklaşık 13,2 milyar lira olarak hedeflendi. Bu hedeflenen miktarın %87'si başarıyla tahsil edildi. Bu oran, ek verginin genel kabul gördüğünü ve vatandaşlar tarafından büyük oranda ödendiğini gösteriyor.

Önemli kararın gerekçesi bekleniyor

Anayasa Mahkemesi'nin bu önemli kararının gerekçesi henüz yazılmadı. Ancak yakın zamanda bu gerekçenin de kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.