Anonsla Karlı Yollar Açılmaz

Ersan Türkoğlu kaleminden

Anonsla Karlı Yollar Açılmaz

Bolu bu yıl şiddetli kış koşullarını yaşarken, Bolu Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz’ın  "Şu mektepler olmasa maarifi ne güzel idare ederdim!..." sözünü söyleyip söylemediğini merak ediyorum doğrusu.

Öyle ya, Bolu Belediyesi aralıksız yağan kar da olmasa kışın keyfini ne güzel çıkarırdı..

Gerçi çıkarttılar da diyebiliriz. Çünkü karın çilesini, mücadelesini Bolu Belediyesi değil Bolu’da yaşayan halk verdi.

Mahallelerin, caddelerin, sokakların yoğun kar yağışı nedeni ile trafiğe kapalı olduğu günlerde Bolu Belediyesine ait ekipleri göreniniz var mı?

Nerdeyse bir haftadan fazladır kar yağmıyor ama Bolu’nun birçok sokağında kar yığınları buz tabakalarına dönüşmüş şekilde duruyor.

Sokaklardaki buz tabakası yüzünden yayalar düşüp kalkmaktan, birçok sürücü ise kaza yapmaktan kurtulamadı.

Bolu’da birkaç haftadır hayat felç olmuşken belediyenin halk tarafından duyulan tek karla mücadelesi anonsları.

Bolu Belediyesine ait anons sistemi ile hoş sesli bir bayanın “İlimizde son yılların en yoğun kar yağışı yaşandığından vatandaşlarımızın çatıdaki buz sarkıkları ve kar yığınlarından korunmaları için binaların altından geçmemeleri.” anonsu belediyelerin karla mücadele anlayışına yeni bir boyut katmıştır.

Dünyanın gelişmiş şehirlerini gezerek, oralarda gördüğü yenilikleri, kent anlayışını Bolumuzda hayata geçirmeyi kendine amaç edinmiş, Bolu’yu marka şehir yapmak için var gücü ile çalışan Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz bu olaydan sonra hangi kenti ziyaret eder? Bilemiyorum!

Ama benim naçizane tavsiyem yılın dokuz ayını karla mücadele ederek geçiren Moskova.

Sayın Belediye Başkanımız gibi gidip göremesek de İnternetin nimetlerinden faydalanıp Moskova Belediyesi karla nasıl mücadele ediyormuş araştırdım.

Kestirmeden söylemek gerekirse Moskova kara teslim olmuyor.

Ama bunun teknolojik açıdan ileri gitmek, daha yüksek IQ seviyesine sahip olmak ya da çalışkanlıkla hiçbir ilgisi yok.

Aslında işin sırrı şu basit iki kelimede gizli: Hazır olmak.

Kar ve soğukla yaşamak zorunda olan Moskova'nın hazırlıkları neler?

Öncelikle Moskova Belediyesi'nin emrinde yolları açık tutmak için araç bulunuyor.

İkincisi, Moskova Belediyesi'nin sokakları kardan temizlemek için işçisi var.

Buzlanmanın önlenmesi için yollarda sıvı ve katı madde kullanılıyor. Toplanan karlar eskiden Moskova Nehri'ne boşaltılırdı, şimdi sayıları 20 civarında olan kar eritme tesisine gönderiliyor.

Şaşırtıcı gelse de bizdeki klasik " zincir-takoz- çekme halatı" üçlüsü Moskovalı sürücülerin yabancı olduğu kavramlar, araçlara zincir takmak resmen yasak!  Zaten karla başarılı şekilde mücadele edince zincire gerek kalmıyor, çivili lastik ya da kar lastiği yeterli oluyor.

Orası Moskova burası Bolu diyen okurlarım var ise onlara da şunu söyleyebilirim “Karla mücadelenin ilimiz sınırları içinde başarılı bir şekilde nasıl yapıldığını görmek istiyorsanız; otobana Bolu batıdan girin Bolu doğudan çıkın.” 

Bunun için sihirli formülü tekrarlamak gerekirse, işin sırrı "hazır olmak"ta...

 

 


 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2015, 09:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan okurcan
hasan okurcan - 6 yıl Önce

başkan süslü sözler ile kapalı salonlarda beyanat vermeyi sever onu boş konuşturacaksın vaat verdireceksin hayal kurduracaksın onun işi bu belediye yan gelip yatma yeri oldu.

mahmut ercan
mahmut ercan - 6 yıl Önce

bizim belediyemiz öyle zora gelemez biz çiçek dikeriz peyzaj yaparız araçların resimlerini çeker ceza yazarız başkanımız çıkar kürsülerde süslü laflar ederiz ama iş denince arkamıza bakmadan kaçar gideriz bizim belediyecilik anlayışımız bu bizden fazla bir şey istemeyin.

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124